BUCAK DEVLET HASTANESİNE HD KALİTEDE YENİ ENDOSKOPİ CİHAZI ALINDI

Ana Sayfa » Sağlık » BUCAK DEVLET HASTANESİNE HD KALİTEDE YENİ ENDOSKOPİ CİHAZI ALINDI
Paylaş
Tarih : 09 Aralık 2015 - 12:41

BUCAK DEVLET HASTANESİNE HD KALİTEDE YENİ ENDOSKOPİ CİHAZI ALINDI
Her geçen gün ekipmanlarına yenisini ekleyen Bucak Devlet Hastanesi, son teknoloji cihazlar alarak ekipmanlarını güçlendiriyor. HD kalitede yeni endoskopi cihazını ekipmanlarına kazandıran Bucak Devlet Hastanesinde hastalara daha kaliteli hizmet vermek için çalışmalar devam ediyor.
Bucak Devlet Hastanesi her geçen gün ekipmanlarına yenisini eklemeye devam ediyor.
Mevcut endoskopi cihazının yanına HD kalitede yeni endoskopi cihazı alındı. 2 haftadır hastaların hizmetinde olan yeni endoskopi cihazı, in ince ayrıntıya kadar görüntü verebiliyor. Cihaz ile hem mideye hem de kalınbağırsağa bakılabilecek.
9 Kasım Çarşamba günü Bucak Devlet Hastanesinde cihazın tanıtımı yapıldı.
Yeni endoskopi cihazı ile bilgi veren Bucak Devlet Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Teoman Toprak, “Bu cihazın en büyük özelliği HD kalitede görüntü verebilme özelliğini barındırıyor olması. Görüntü çok net görülüyor. En ince ayrıntıyı görebiliyoruz. Herhangi bir sıvı vermeden cihazın kendi özelliği ile mukazol lezyonları görme imkanımız var.
Cihaza bağlı bir mideye bakılabilecek bir de kalınbağırsağa bakılabilecek aletlerimiz var. Bu cihazımızı 2 haftadır kullanıyoruz. Bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz. Cihazın kalitesinden ve görüntüsünden çok memnunuz.”dedi.

Endoskopi cihazı ile genel bilgi de veren Uzman Dr. Teoman Toprak şunları söyledi:
“NE ZAMAN GEREKLİDİR?
Eğer; Yutma ve çiğneme ile ilgili problemleriniz, Devam eden mide ekşime ve yanmaları, Uykuda gelen öksürük, horlama nöbetleri ve ses kısıklıkları, Yemeklerden sonra veya aç karnına mide sancılarınız ve ağrılarınız, Karın ağrısı, Üst sindirim sisteminden kanamalar, Kusmalar, Yanlışlıkla yabancı cisim yutulması, Barsak düzeninizde değişiklikler, Tuvalette dışkılıma ile kanamalar, Daha önce tanı konmuş bir sindirim sistemi hastalığının kontrollerine gereksinim, Barsak tembellikleri, kabızlık ya da uzun süredir düzelmeyen ishaller, Çekilmiş olan mide ve barsak filmlerinde anormal bulgular varsa; Endoskopi gerekmektedir.
Endoskopi hasta için zor bir yöntem midir?
Endoskopi özellikle sindirim sistemi incelemesinde kullanılmaktadır. Eskiye oranla çok hareketli, esnek, daha ince, görüntü kapasitesi yüksek cihazlar var. Endoskopinin başarısı ve hastanın endoskopiden rahatsızlık duymaması kimin yaptığına, nerede yapıldığına, nasıl yapıldığına ve deneyimli bir yardımcı ekibinin olup olmamasına göre değişir. Eğer bir engel yoksa hastaya bir ön hazırlık olarak ilaç uygulanmalıdır. Öncelikle gastroskopi işlemi öncesi hastanın dil kökü ve küçük dil çevresi diş hekimlerinin de kullandığı bölgesel uyuşma yapan bir spreyle uyuşturulur. Bu bulantıyı ortadan kaldırır. Daha sonra kol damarından rahatlatıcı ve hafif uyku yapıcı ilaçlar verilir. Endoskopi bu şekilde yapıldığı zaman çok rahat olur. Çoğu zaman hasta işlem bittikten sonra “Gerçekten gastroskopi yaptınız mı? Bitti mi?” diye sormaktadır. Ayrıca gerekirse endoskopi sonrası uyku giderici ilaçlar da uygulanır. İşlemin ardından hasta bir iki saatin sonra işinin başında olabiliyor. Ama o gün araba kullanmasını ve aşırı dikkat gerektiren işler yapmasını istemiyoruz.
Endoskopi nasıl yapılır?
8-10 milimetre kalınlığında son derece yumuşak bir boru gastroskopide yemek borusundan mideye ve onikiparmak barsağına görülerek yönlendirilip ulaşılıyor. Kolonoskopide ise tüm kalın barsak inceleniyor. Uzunluğu yaklaşık 110-120 cm arasında olan cihazın ucunda kamera var ve geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtıyor. Doktor da bu görüntülere bakarak hastanın incelenen bölgenin iç yüzeyini görüyor ve teşhisi koyabiliyor. Bu işlem sırasında hastanın nabız durumu ve oksijen düzeyi izleniyor. Gerekirse tanı için parça alınıyor (biyopsi) veya kanama durdurma, polip çıkarma gibi tedavi edici işlemler de yapılabiliyor. Gastroskopi işlemi 3-5 dakikada, kolonoskopi ise 15-20 dakikada tamamlanıyor. Tüm bu işlemler için önceden en az 6 saatlik açlık gerekiyor. Gastroskopi işlemi için tek başına açlık yeterli olurken, kolonoskopi işlemi için en az 2 gün süren özel ilaçlarla barsak temizliğinin yapılmış olması gerekmektedir.
Endoskopinin riskleri nelerdir?
Endoskopide görülen riskler çok nadirdir. Gastroskopi ve kolonoskopi işleminin, hem yapılan işleme hem de uygulanan anesteziye bağlı olarak belirli riskleri vardır. İşleme bağlı riskler %0,2’yi geçmeyen barsak delinmesi, kanama gibi riskleri içermektedir.
Günümüzde beslenme alışkanlıklarımızdaki değişiklik ve tükettiğimiz hormonlu gıdalar nedeniyle yemek borusu, mide ve kalın barsak kanserlerinin sayısının ciddi oranda arttığı görülmektedir. Önceden son evrede tespit edilen bu kanserler, endoskopinin yaygınlaşması ile erken evrede tespit edilmeye başlanmıştır. Endoskopide bugün yardımcı ekipmanların da gelişmesi ile erken evrede saptanan kanser, ameliyata gerek kalmaksızın endoskopik olarak tedavi edilmektedir.
Hastanemiz endoskopi ünitesi, gelişmiş aletleri, donanımı, malzemeleri ve deneyimli personeli ile hafta içi 09:00-16:00 saatleri içerisinde üst sindirim sistemi (yemek borusu, mide ve 12 parmak barsağı) ve alt sindirim sistemi (kalın barsaklar) endoskopilerini (özofagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi ile birlikte rektoskopi) gerçekleştirmektedir.
Hastanemizde aylık 70-80, yıllık 1450-1500 endoskopi yapılmaktadır.”
Bucak Devlet Hastanesinde halka daha kaliteli hizmet verebilmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bucak Devlet Hastanesi Başhekim Uzman Dr. Nihat Şengeze de; “Hastanemize yeni cihazlar kazandırmaya devam ediyor. Cihazımızı hastanemize kazandırmada genel sekreterimize, devlet büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Desteklerini sağlıyorlar. Daha önce endoskop cihazımız vardı. Yeni cihazımızla HD kalitesiyle daha net görüntü elde edebileceğiz. Bucak Devlet Hastanemizde halkımıza daha kaliteli hizmet verebilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”dedi.

bucak devlet hastanesi (1) bucak devlet hastanesi (2) bucak devlet hastanesi (3)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL, Bucak yatırım projeleri ile ilgili Bakanlıklara ziyaretler gerçekleştirmek

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Merkezde

MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ TEKLİFİ KABUL EDİLDİ MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU AK Parti Burdur Milletvekili

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI