“Eğitim Fakültelerinden İsteğimiz Alanlarında Uzman Öğretmenler Yetiştirmelidir”

Ana Sayfa » Eğitim » “Eğitim Fakültelerinden İsteğimiz Alanlarında Uzman Öğretmenler Yetiştirmelidir”
Paylaş
Tarih : 09 Nisan 2016 - 7:48

 

“Eğitim Fakültelerinden İsteğimiz Alanlarında Uzman Öğretmenler Yetiştirmelidir”

Milli Eğitim Başkanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen “21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirme” konulu konferans ve Üniversitemiz Eğitim Fakültesi ile Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilecek İşbirliği Protokolü Töreni münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne konuk oldu.
“21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirme” konulu konferansa Vali Hasan KÜRKLÜ, İlimiz Milletvekili Bayram ÖZÇELİK, İl Milli Eğitim Müdürü Bayram MAHMUT, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet KARACA, Azerbaycan Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Necibe NESİBOVA, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel KARAKELLE, Ak Parti İl Başkanı Süleyman FAKİ, öğretmenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansta açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Adem KORKMAZ yaptı. Günümüzün en önemli konularından biri olan eğitimi konuşmak üzere bir araya geldiklerini belirten Rektörümüz, “Bu vesileyle Üniversitemiz ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında bir işbirliği protokolü de imzalayacağız. Bu anlamlı günde bizleri kırmayıp aramızda bulunan tüm konuklara teşekkür ediyorum. Öğretmenlik mesleği her zamankinden daha anlamlı hale gelmektedir. Öğretmenliğe yüklenen misyon eskiden farklıydı günümüzde ise çok daha farklı. Üniversitelerden mezun olan genç öğretmenler, bu kuşağı anlamak, bu kuşağın sorunlarını ve yaşadıkları çevreyi anlamak zorundalar diye düşünüyorum. Gerçekleştireceğimiz konferansımızın başarılı geçmesini diliyorum.”
Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN’in sunumuyla “21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirme” konulu konferansa geçildi.
Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 1 milyon personellerinin olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yusuf TEKİN, mevcut öğretmen sayılarının 853 milyon 783; öğrenci sayısının ise 27 milyon olduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili her gün yüzlerce haber çıktığına vurgu yapan Doç. Dr. Yusuf TEKİN, bu haberlerin asılsız olduğunu söyleyerek “Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili şunu değiştiriyor, değiştirdi gibi asılsız konuşuluyor. Bunların %90’ı yalandan ibaret. O yüzden öğretmen yetiştirme ile ilgili olarak bazı şeyleri konuşmak iyi olur diye düşündük. 2015 yılında 269 bin öğretmen yer değiştirme talebinde bulundu. Bu süreci yönetebilmek mümkün değil. Eş veya sağlık sorunları nedeniyle tayin isteyen arkadaşların talebini yerine getirebiliriz. Bu konuda hiçbir arkadaşı mağdur etmedik. Eşiyle aynı ilde çalışma imkânı sunduk. 850 bin öğretmenin 542 bini mevcut hükümet döneminde atandı. Atanan öğretmenlerin %70’i 40 yaşın altındadır. Hükümet eğitimde hiçbir şey yapmadı gibi söylentiler yalandan ibarettir. Tüm bütçe harcamaları içerisinde eğitime ayrılan bütçe her zaman fazla olmuştur.” ifadelerini kullandı.
“Eğitim Fakültelerinden İsteğimiz Alanlarında Uzman Öğretmenler Yetiştirmeleridir”

doç. Dr. Yusuf TEKİN “Mezun olan gençlerin MEB kazanımları, okul türleri ve verilen eğitimlerden bihaber olarak mezun oluyor. Yapılan stajlar işlevsel değil. Öğretmenlik Kutsal olan bir meslek ve bizler çocuklarımızı öğretmenlere emanet edeceğiz. Bu konuda yeni adımlar atılması gerekiyor. Üniversiteler alanlarında uzman gençler yetiştirmeli. Biz de ihtiyaç duyduğumuz oranda öğretmen alalım. Öğretmen akademisi böyle bir ihtiyacın sonucudur. Formasyon kurslarıyla kendini öğretmen olarak tanımlayanların önüne de geçmiş olacağız. Birinin yaptığı bir hata, tüm öğretmenlerimize mal ediliyor. Bunun önüne geçmek için, öğretmenlik mesleğinin hak ettiği itibarını korumak için çalışmalar yapıyoruz. Bunların içerisinde öğretmenlere atanacak danışmanlar ve değerlendirme performanslarından bahsedebiliriz. Öğretmenlerimize danışman atanacak. O danışmanlar 1 dönem boyunca öğretmenlerle derslere girecekler. Sonrasında performans değerlendirmesi olacak. Başarılı olanlar öğretmenlik mesleğine devam edebilecek. Böylece hem öğretmenlikte kalite yakalanmış olacak hem de çocuklarımızı kimlere emanet ettiğimizi bilmiş olacağız.” dedi.

Sunumlarının ardından Doç. Dr. Yusuf TEKİN, öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.
Konferansın ardından MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN, Rektör Adem KorkmazProf. Dr. Adem KORKMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Bayram MAHMUT ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel KARAKELLE ile birlikte Üniversitemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolüne imza attılar.
İşbirliği protokolünü sonrasında Vali Hasan KÜRKLÜ, İlimiz Milletvekili Bayram ÖZÇELİK, Azerbaycan Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Necibe NESİBOVA ve Rektörümüz tarafından Doç. Dr. Yusuf TEKİN’e hediye sunumu gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL, Bucak yatırım projeleri ile ilgili Bakanlıklara ziyaretler gerçekleştirmek

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Merkezde

MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ TEKLİFİ KABUL EDİLDİ MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU AK Parti Burdur Milletvekili

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI