İlimiz Milletvekili Reşat Petek, CRI TÜRK FM’de Erkan Tan Vakti’ne Konuk Oldu.

Ana Sayfa » Gündem » İlimiz Milletvekili Reşat Petek, CRI TÜRK FM’de Erkan Tan Vakti’ne Konuk Oldu.
Paylaş
Tarih : 21 Ocak 2017 - 12:31

AK Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanvekili Reşat Petek, CRI TÜRK FM’de Erkan Tan Vakti’ne Konuk Oldu.

Erkan Tan
: CHP’liler diyorlar ki; “Gizli oy kullanılması konusunda gövdemizi siper edeceğiz.” Bu konuyu anlatır mısınız?
Reşat Petek: “Anayasa değişikliği oylamaları, TBMM’de gizli oy yöntemiyle kullanılır.” diye bir kuralımız var. Bu kural gereği TBMM’ye kabinler konuluyor, milletvekillerimize bir zarf üzerine de kırmızı yeşil ve beyaz olmak üzere 3 pul veriliyor. Beyaz Evet, Kırmızı Red, Yeşil Çekimser. İsteyen milletvekili kabinin içine girerek istediği pulu koyar, isteyen yolda yürürken kimseye göstermeden bunu kutuya atabilir. İsteyen de bu gizli oy kullanma imkanları sağlanmasına rağmen illa kabine girme mecburiyti olmadan zarfını götürür ve içine hangisini diliyorsa koyar ve oyunu kullanır. Oyunun rengini belli etmek istemeyenler için kabinler konulmuştur. Bu oylama TBMM iç tüzüğüne, Anayasaya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uygun olarak gerçekleşiyor.
Erkan Tan: MHP’lilere çok kızıyor CHP yöneticileri, siz nasıl AK Parti ile bir olursunuz bu işte diye vatana ihanetle suçluyorlar sizi. Ne diyorsunuz?
Reşat Petek: CHP’nin hareket noktasında bir ön kabul var, o da; nasıl olsa CHP sandıktan bir Cumhurbaşkanı çıkaramaz veya TBMM’de çoğunluk partisi olacak şekilde milletten bir destek alamaz. Öyleyse biz bu anayasa teklifini ona göre değerlendirelim. Bu gözlükle bakıyorlar, bu yanlış bir bakış. Halbu ki bizim anayasa teklifimiz, isimlerden partilerden bağımsız olarak herkese açık. Milletin sandığa gittiğinde ne oy vereceğini önceden tahmin etme gibi bir durumumuz olmadığına göre objektif kriterlere göre herkese eşit şartlarda sandığı önüne koymak ve burada gerek Cumhurbaşkanı seçiminde gerek siyasi partilerin katılacağı milletvekili seçiminde özgürce oyunu kullanıp neticesinin çıkmasına bağlı olarak bir düzenleme yapılıyor.
Erkan Tan: Dikdatörlük getiriyorsunuz, diyorlar. Peki buna ne diyorsunuz?
Reşat Petek: Sndıktan milletin oylarıyla Cumhurbaşkanı, Başkan, Başbakan çıktığında veya meclise milletvekili seçildiğinde, dünyanın hiç bir ülkesinde seçim yoluyla dikdatörlük gelmez, gelmemiştir. Türkiye’de milletin oyunun itibarını yükselten AK Parti’dir. Milli iradeye gereken değeri veren AK Parti’dir. Halkımız, üç tane oy pusulasını 10 dakikada zarfa koyamayan bir partiye biz iktidarı vermeyiz diyor ve CHP’ye bugüne kadar bu iktidarı vermediler. Fikrinizle, siyasi vizyonunuzla mücadele edeceksiniz. Bu millete gerçekçi vaadler ve bunların projeleriyle gideceksiniz. Millet sizi sandıkta seçer, tercihini yaparsa iktidara geleceksiniz. Yöntem bu, demokrasi bu, hukuk devleti bu demek. Bunu dışında bizim söylediğimiz olmazsa, biz yumruk atarız şiddet uygularız deniyorsa, demokratik hukuk devleti buna müsaade etmez. Biz de AK Parti milletvekilleri olarak mecliste müsaade etmedik, meydanlarda da müsaade etmeyiz. Öyle inanıyoruz ki bu aziz millet seçim zamanı da sandığa gittiğinde bunların meclise taşınmasına müsade etmez.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CUMHURBAŞKANIMIZI YANILTTILAR DİYENLER KENDİLERİNİ YANILTMIŞ ve KENDİLERİNİ ALDATMIŞLAR :

CUMHURBAŞKANIMIZI YANILTTILAR DİYENLER KENDİLERİNİ YANILTMIŞ ve KENDİLERİNİ ALDATMIŞLAR : AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı

KAYMAKAMLIK UYARDI!

KAYMAKAMLIK UYARDI! Muhtar adaylarının YSK’ nın 1130 no’lu kararında belirtilen yasaklara uymalarını istedi.   Bucak Kaymakamlığı

MAKÜ 2019 YILINDA DA HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

MAKÜ 2019 YILINDA DA HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI