Burdur’da İthalat da İhracat da Arttı

Ana Sayfa » Gündem » Burdur’da İthalat da İhracat da Arttı
Paylaş
Tarih : 01 Ağustos 2017 - 12:14

Burdur’da İthalat da İhracat da Arttı
TÜİK verilerine göre; Burdur’da ihracat 2017 yılı Haziran ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 21,0 milyon dolar, ithalat artarak 5,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.  
2017 Yılı Haziran Ayı Dış Ticaret İstatistikleri Antalya, Isparta ve Burdur İli sonuçlarını TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel açıkladı. Öncel açıklamasında; Burdur’da ihracat 2017 yılı Haziran ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 21,0 milyon dolar, ithalat artarak 5,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.
2017 Yılı Haziran Ayı Dış Ticaret İstatistikleri Antalya, Isparta ve Burdur İli sonuçları ile ilgili TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel’in açıklaması şöyle:
“Ülkemizde dış ticaret istatistikleri 1933 yılından itibaren Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanmaktadır. 1988 yılına kadar madde-ülke ayrıntısında bilgileri kapsayan yıllık dış ticaret yayınlarında, elektronik veri dağıtım sistemlerinin gelişmesi ve güncel verilerin dış ticaret veri tabanlarından dağıtılması nedeniyle 1989 yılından itibaren özet tablolara yer verilmeye başlanmıştır.
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aylık olarak kullanıma sunulan ve sadece mal ticaretini kapsayan dış ticaret istatistiklerinin, ulusal hesaplar ve ödemeler dengesinin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi önem taşımaktadır.
Türkiye dış ticaret istatistikleri için Özel Ticaret Sistemini uygulamaktadır. Dış ticaret istatistikleri, diğer ülkelerden Türkiye’nin istatistik bölgesine giren veya istatistik bölgesinden diğer ülkelere giden malları içerir ve bunlar şu şekildedir:
– gümrük kontrolü altında normal ihracat ve ithalat rejimi
– gümrük kontrolü altında dahilde ve hariçte işleme rejimi
Dış ticaret istatistikleriyle ilgili olarak, gümrük antrepoları, serbest bölgeler, gümrüksüz satış mağazaları Türkiye’nin gümrük sınırları dışı olarak kabul edilmektedir. Bu alanlarla 3. ülkeler arasında yapılan ticaret istatistikler içinde yer almamaktadır.
İthalat içinde yer almayan kalemler: Transit ticaret, geçici ithalat, parasal altın ithalatı ve 100 ABD Doları altındaki işlemler.
İhracat içinde yer almayan kalemler: Transit ticaret, geçici ihracat, parasal altın ve 100 ABD Doları altındaki işlemler.
Ana veri kaynağı gümrük beyannameleridir. Ham petrol, doğalgaz ve elektrik verileri firmalardan alınmaktadır. Mevsim ve takvimden kaynaklanan etkiler, geçici nitelikte olduklarından, verinin genel eğiliminin gözlemlenme-sini engellemekte-dirler. Bu nedenle, kısa dönemli göstergelerde-ki mevsimsel yapının belirlenmesi; ardışık dönemler arasında güvenilir karşılaştırmalar yapmak için son derece önemli rol oynar.
Arındırılmış veri 3 farklı şekilde kamuoyu ile paylaşılabilmektedir: Arındırılmamış veriden, takvim ve tatilden kaynaklanan etkiler arındırıldığında “takvim etkisinden arındırılmış” veri elde edilmektedir. Takvim etkisinden arındırılmış veriler, bir önceki yılın aynı ayına/dönemine göre yapılan kıyaslamalarda kullanılmalıdır. Arındırılmamış veriden, mevsimsel etkilerden kaynaklanan hareketler arındırıldığında “mevsim etkilerinden arındırılmış” veri elde edilmektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış veriler, bir önceki aya/döneme göre yapılan kıyaslamalarda kullanılmalıdır. Arındırılmamış veri, hem mevsim hem de takvim ve tatil etkilerinden arındırıldığında “mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış” veri elde edilmektedir. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veriler, bir önceki aya/döneme göre yapılan kıyaslamalarda kullanılmalıdır.
Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre;
Ülkemizde ihracat 2017 yılı Haziran ayında, 2016 yılının aynı ayına göre %2,3 artarak 13 milyar 166 milyon dolar, ithalat %1,5 azalarak 19 milyar 177 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Antalya’da ihracat 2017 yılı Haziran ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 107,3 milyon dolar, ithalat azalarak 71,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Isparta’da ihracat 2017 yılı Haziran ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 20,5 milyon dolar, ithalat artarak 32,2 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Burdur’da ihracat 2017 yılı Haziran ayında, 2016 yılının aynı ayına göre artarak 21,0 milyon dolar, ithalat artarak 5,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

AZİZİYE ŞENLİĞİNİN 18.’Sİ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

AZİZİYE ŞENLİĞİNİN 18.’Sİ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK Burdur Yörük İl Beyi ve 647. Kırkpınar Güreş Ağası İşadamı Mehmet Cadıl sponsorluğunda

CADIL’DAN VALİ ŞILDAK’A ŞENLİĞE DAVET

CADIL’DAN VALİ ŞILDAK’A ŞENLİĞE DAVET Portsan Mermer Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Mehmet Cadıl, Vali Hasan Şıldak’ı ziyaret ederek

Kibyra İçin 828.000.00 TL Ödenek

Kibyra İçin 828.000.00 TL Ödenek AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Gölhisar İlçesi Kibyra Örenyeri ziyaretçi karşılama

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI