BUCAK’TA ZARARLI BİTKİYE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Ana Sayfa » Gündem » BUCAK’TA ZARARLI BİTKİYE KARŞI ORTAK MÜCADELE
Paylaş
Tarih : 07 Ekim 2017 - 10:20

BUCAK’TA ZARARLI BİTKİYE KARŞI ORTAK MÜCADELE
ZARARLI BİTKİ, HEP BİRLİKTE EL BİRLİĞİ İLE YOK EDİLECEK
Bucak’taki tarım arazilerini tehdit eden zararlı bitkiye karşı mücadele başlıyor. Bucak’a bağlı Uğurlu, Karapınar, Karaaliler, Gündoğdu, Kızılkaya Kızılcaağaç, bölgesinde türeyen Salsola türü zararlı bitki çoğalarak yayıldı. Bucak’a bağlı köylerdeki oluşan zararlı bitki türü ile Bucak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bucak Ziraat odası Başkanlığı ve köy muhtarları birlikte iş birliği içerisinde bu zararlı bitkiyi tamamen yok etmek için ortak çalışmalar yapılarak mücadele edilecek.  
Zararlı bitkinin türediği alanlara incelemelerde bulunan Bucak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Gönenç; “Bu zararlı ot türünün cinsi Salsola ve Olukça dikenli zararlı bir bitkidir. Bu bitkiyi yok etmek için elimizden geleni yapacağız.”dedi.
Bucak Ziraat odası Başkanı Muzaffer Özdemir de; “Yol kenarlarındaki, anlardaki ve şarampollerdeki otları bitirmek için Oda olarak çiftçilerimize mazot desteği sağlayacağız.”dedi.
Bucak’a bağlı Uğurlu, Karapınar, Karaaliler, Gündoğdu, Kızılkaya Kızılcaağaç, bölgesinde zararlı otlar türedi. Geçtiğimiz yıllarda çok fazla olmayan Salsola türü zararlı bitki giderek çoğalarak bölgelere yayıldı. Oluşan bu bitki türü, daha önceleri Türkiye’de yetişmeyen, farklı bir iklim bölgesinde yetiştiği ve üzerinde bulunan sivri dikenleri ile zarar verdiği bilinmekte. Bucak’a bağlı köylerde oluşan bu bitki türü ile mücadele için; Bucak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Gönenç, Bucak Ziraat odası Başkanı Muzaffer Özdemir, Bucak Karapınar Köyü muhtarı Ali Özbek, Karaaliler Köyü muhtarı Menderes Torun, Uğurlu köyü muhtarı İbrahim Mutlucan, Avdancık Köyü muhtarı Bekir Yaman, Kızılcaağaç Köyü muhtarı Alim Çekli bir araya gelerek, Koparan ovasında incelemelerde bulundular.
Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan, Bucak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Gönenç; “Bu zararlı ot türünün cinsi Salsola ve Olukça dikenli zararlı bir bitkidir. Bu bitkiyi yok etmek için elimizden geleni yapacağız.”dedi.  
Büyüyünce Her Yeri Kaplıyor ve Zarar veriyor
Bu ot türünün özelliğinin büyüdüğü zaman tarlanın her yerini kaplaması ve zarar vermesi olduğunu ifade eden Müdür Gönenç; “Öncelikle bulunduğumuz mevkii Karaaliler ile Kızılcaağaç arasındaki koparan ovasındayız. Bu bölgede daha önceden var olan ve yeni yeni çoğalmaya başlayan salsola cinsi yabancı bir ot türünün çoğaldığını ve bunu nasıl yok edebileceğimizi bilgilendirmek amacıyla burada bulunmaktayız. Bu ot türünün özelliği büyüdüğü zaman tarlanın her yerini kaplaması ve zarar vermesi. Bu ot türü tamamen dikenlerden oluşmakta. Hızlı büyüyor ve her yerinde sivri dikenleri ile bahçelerimize, tarlalarımıza zarar veriyor. Bizlerde bunun önüne geçmek yani bu zararlı ot türünü yok etmek istiyoruz. Yabancı bir bitki. Antalya bölgesinden bizim köylerimize kadar geldi. Köy muhtarlarımız ile birlikte köylerimizde tüm çiftçilerimizle bu bitkiyi tamamen yok etmek için çalışıyoruz.”dedi.
Tamamen Mekanik Olarak Mücadele Edeceğiz
Salsola türü zararlı bitkinin belli bir aşamaya geldiğinde ilaçla mücadelesinin olmadığını söyleyen Gönenç; “Yabancı ot mücadelesinde entegre yürütmek en doğrusu. Çiftçi arkadaşlarımıza muhtarımız vasıtasıyla ulaşacağız. Bucak Ziraat odası başkanımı ve muhtarlarımız ile hep birlikte çalışıyoruz. Bu bitkinin şu geldiği aşamada ilaçla mücadelesi yok. Tamamen mekanik olarak mücadele edeceğiz. Bu otları önce tarlalarımızdan biçeceğiz daha sonrada yakarak yok edeceğiz. Bunları yakarken de dikkatli olacağız, toprağa zarar vermeden yakacağız. Tarladaki tüm otları birleştirip bir köşede yakacağız. Oluşabilecek her tohumdan binlerce yeni otlar oluşabiliyor. Onun için çiçek açmadan ve tohumları dökülmeden hemen otu biçerek sonrada bir köşede yakarak bu otu yok edeceğiz. Tüm çiftçilerimiz kendi tarlalarını ve tarlasını kenarında bulunan iki tarlayı birleştiren an dediğimiz o alanı ve yolun kenarında bulunan şarampol dediğimiz yerleri de biçecek ve yakacak. Eğer sadece tarlasını yaparsa, o belirttiğimiz an ve şarampol deki kalanlardan tekrara tarlasını gelecek ve yine aynı şekilde bu zararlı bitki türü ile dolacaktır.”dedi. 
Bir Numunesini Ankara’ya Gönderdik
Çiftçilere bu zararlı bitki ile mücadelede şimdi tam zamanı olduğunu, bir an önce biçerek kurutarak yakmaları gerektiğini ifade eden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Gönenç; “Biz bu bitkiyi numunesini alarak Ankara Zirai mücadele araştırmasına gönderdik. Tam teşhis ile gereken mücadeleyi yapacağız. Çiftçilerimize buradan duyuruyoruz bu zararlı bitki ile mücadelede şimdi tam zamanı. Bu bitkiyi bir an önce biçerek kurutarak yakmaları gerekiyor. Aksi takdirde, bu bitki çiçek açacak ve tohumları dökülerek daha fazla, yerlere ulaşacak. Eğer bu bölgede bunun çoğalmasını önleyemezsek, ileride daha çok büyüyerek başka yerlerde de oluşacaktır. Bu ot türü kuruduktan sonra çok çabuk, kopabilen bir bitki. Kuruyunca oluşan rüzgarlar ile kendi tohumlarını dökerek başka yerlere rüzgarın etkisiyle gidiyor. Bizler bu bitki türü ile mücadelemizde elimizden gelen her şeyi yapacağız. Şuanda yapılabilecek en güzel yöntem mekanik yöntemdir. Çiftçilerimiz ile hep birlikte mücadele edeceğiz. Tüm çiftçilerimizi bu mücadele de, biran önce mekanik olarak çalışmalara başlamalarını tavsiye ediyorum ”dedi.
Çiftçilerimize gerekli mazot desteğini sağlayacağız
Bucak Ziraat odası Başkanı Muzaffer Özdemir de, yol kenarlarındaki, anlardaki ve şarampollerdeki otları bitirmek için Oda olarak çiftçilere mazot desteği sağlayacaklarını ifade etti.
Bucak Ziraat Odası olarak her zaman çiftçilerin yanında olduklarını ve desteklediklerini söyleyen Ziraat Odası Başkanı Özdemir; “Köylerimizde oluşan bu zararlı bitki türünü yok etmek için bizlerde sonuna kadar çiftçilerimize destek olacağız. Yapılması gereken yönünü, Bucak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Gönenç bey anlattı. Bizlerde çiftçilerimizle bu otu yok etmek için mücadele edeceğiz. Bugün akşamüzeri muhtarlarımız köylerinde, beldelerinde ilan verecekler. Çiftçilerimizde kendi tarlalarında mücadele yapacaklar. Yol kenarlarındaki, anlardaki , şarampollerdeki otları bitirmek için bizler çiftçilerimize mazot desteği vereceğiz. Bu otların imha edilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Bu iş çok önemli geleceğimiz ve tarlalarımız için oldukça önemli. Eskiden köy göçüren biye bir ot türü vardı. Bu da aynı onun gibi Bucak ovası-na yayılırsa, kimde önüne geçemez. Şuandaki bulunduğumuz arazide ekin, buğday ekilmiş hasat toplanmış ürünler alınmış. Ama bu ot daha sonra çıkmış, sulu veya susuz yerler fark etmiyor, her alanda her türü arazide yetişiyor. Bu anlamda acil müdahale edilmesi gerekiyor. Bunun içinde bizler oda olarak elimizden gelen desteği çiftçilerimize sunacağız. Muhtarlarımız zaten bu konu çok duyarlı. Şuanda müdahale zamanı-dır. Daha çiçek açmamış ve tohumlarını dökmemiş. Onun için bir an önce başlamamız gerekiyor. Ahmet Bey’in de dediği gibi, bu otu biçerek kurutacağız ve daha sonra bahçemizin bir köşesinde yakarak yok edeceğiz. Bahçemizin sadece içerisini değil, an ve yolun kenarındaki şarampol yerleri de biçerek ve kurutarak yakmamız gerekiyor. Yoksa yine aynı şekilde bahçemizde çıkacaktır. Bu işte hep birlikte çalışmalıyız. Bizler de Bucak Ziraat Odası olarak her zaman çiftçilerimizi destekliyoruz. Çalışmalarımıza bir an önce başlamamız gerekiyor.”dedi.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MAKÜ Öğrencisi Arif ÖZEN Dünya Şampiyonu Oldu

MAKÜ Öğrencisi Arif ÖZEN Dünya Şampiyonu Oldu Slovakya’da gerçekleştirilen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası’nda Burdur Mehmet

“Çalışmalar, bir an önce bitirilmeli”

“Çalışmalar, bir an önce bitirilmeli” İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, basın açıklaması yaparak Bucak ilçesinde Sanayi Sitesi’nde

BUCAK SULAMA BİRLİĞİ İHALE İLANI

355 MM HDPE PN 10 BORU ALIMI BUCAK SULAMA BİRLİĞİ 355 MM HDPE PN 10 BORU ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI