ÜRETİM HALKTAN, %50 HİBE HÜKÜMETTEN

Ana Sayfa » Gündem » ÜRETİM HALKTAN, %50 HİBE HÜKÜMETTEN
Paylaş
Tarih : 11 Ekim 2017 - 6:59

ÜRETİM HALKTAN, %50 HİBE HÜKÜMETTEN

AK Parti Burdur Milletvekili, GÜVENLİK ve İSTİHBARAT KOMİSYONU ÜYESİ, Çevre Komisyonu Kâtip üyesi, Bayram Özçelik, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında açıklamada bulundu.  
Milletvekili Bayram Özçelik Burdur İli için Kırsal Kalkınma Yatırımları ana başlıkları ile ilgili yaptığı açıklamada; “Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Hayvansal Ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli mezbaha ) Soğuk Hava Deposu, Çelik Silo, Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması, Yenilenebilir enerji kullanan sera, Yenilenebilir enerji üretim tesisleri, Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitim yatırımları, bulunmaktadır.” dedi.
Başvuru tarihi ve aranan şartlarla ilgili olarak da bilgilendirmede bulunan Milletvekili Bayram ÖZÇELİK, Başvuruların www.tarim.gov.tr adresinden, elektronik ağdan yapılması için son tarihin 11 Aralık 2017 olduğunu belirtti.
Başvuru sahiplerinden aranan özellikler ise şöylece sıralandı;
Proje başvuruları gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılabilmektedir. Bakanlık kayıt sistemlerinden birine başvurudan önce kayıtlı olmak gereklidir. Tarımsal amaçlı kooperatiflerimiz, birliklerimiz ile bunların üst birlikleri ekonomik yatırım konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler.
Yatırımın tutarı ve destekleme oranı ile ilgili olarak da Milletvekili Özçelik “ Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 2.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda ise 1.750.000 Türk Lirası, diğer yatırım konuları için 500.000 Türk Lirası’dır.” Dedi.
Burdur Milletvekili Bayram Özçelik “Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik alt yapı sistemleri gruplandırılması ve konu başlıkları ile ilgili olarak “ 6 gruptan olaşan desteklemelerde birçok makine ekipmanın desteği bulunmaktadır.
1. Grupta Süt Sağım Ünitesi, Süt Soğutma Tankı, Yem Karma Makinesi (sabit/hareketli), Yem Kırma / Ezme Makinesi, , Büyükbaş ve Küçükbaş Yemlik ve Suluk, Üstü Kapalı Kaba Yem Deposu, Yatak, durak yemlik kilit seti, havalandıra fanı, kaşıma fırçası, gübre sıyırıcı, sundurma, hayvan travayı, padok ve bölmelerin tamamı veya bir kısmı ve 1000 adet kapasiteli taşınabilir kanatlı kümesi bulunmaktadır. 2. Grupta ise Bitkisel Üretime Yönelik Yüksek plastik tüneli (Sera) (Yükseklik 2,5 – 3 Metre olacak, ürün çeşidine göre daha yüksel olabilir), Meyve bahçeleri don zararını önleme sistemleri, Mantar yetiştiriciliğine yönelik sera ve Faal seralar için ısıtma sistemleri, ısı perdesi, polikarbon sera örtüsü yer almaktadır. 3. Grupta Soğuk hava deposu, Soğuk oda, Şoklama ünitesi, Çelik silo ve Çiftlik içerisinde üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik işleme tesisleri 4. Grupta; Yaylacılar ve Arıcılar için çekilir tip güneş paneli, Yaylacılar ve arıcılar için çekilir tip karavan, Arıcılar için bal süzme, sır alma, bal dinlendirme ve Yaylacılar için çadır ahır ve ağıl bulunmaktadır. 5. Grupta Çiftlik gübresi depolama ve/veya işleme ve dağıtma sistemleri, Çiftlik gübresi depolama ve/veya işleme ve dağıtma sistemleri olanlara Çiftlik gübresi dağıtma sistemleri ve Ceviz hasat makinesi vardır. 6. Grupta ise Balıkçı Barınakları Moderinizasyonu, Buzlama Makinası, Balık Nakil Tankı, Kafes ve Kafes Ağı, Balık Boylama Makinası, Fish Pump, Tambur Filtre ve Tekne üzerinde hidrolik yükleme ve boşaltma aparatı bulunmaktadır. Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik olarak yukarıda belirtilen gruplardan sadece bir tanesi için başvuru yapılabilmektedir. Aynı grup içerisinde birden fazla ekipmana başvuru yapılabilir. Ancak farklı gruplardan ekipmanlara başvuru yapılamamaktadır.” Dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Milletvekili Özçelik’in Ahilik Haftası mesajı

Milletvekili Özçelik’in Ahilik Haftası mesajı -AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Türklerin Anadolu’da 1000 yıldan

AHİLİK HAFTASI KUTLAMASINA TÜM HALKIMIZ DAVETLİ

AHİLİK HAFTASI KUTLAMASINA TÜM HALKIMIZ DAVETLİ Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, yarın Bucak’ta düzenlenecek olan Ahilik

Bucak’ta 13 bin 339 öğrenciye 111 bin 088 ders kitabı dağıtıldı

Bucak’ta 13 bin 339 öğrenciye 111 bin 088 ders kitabı dağıtıldı Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, yeni eğitim

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI