Tarihi Eserleri Bucak’ta Satamadan Yakalandılar

Ana Sayfa » Gündem » Tarihi Eserleri Bucak’ta Satamadan Yakalandılar
Paylaş
Tarih : 03 Kasım 2017 - 14:12

Tarihi Eserleri Bucak’ta Satamadan Yakalandılar
Bucak’ta tarihi eser pazarlanacağı duyumu alan Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, T.D., Y.E. ve Z.P. isimli şahısları, Roma ve Bizans Dönemlerine ait olduğu değerlendirilen 44 adet metal sikke ve 1 adet koçbaşı figürlü metal obje ile yakaladı.  
Konu ile ilgili Burdur Valiliği tarafından yayımlanan basın bülteni şöyle:
“Güvenlik güçlerimiz tarafından vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik emniyet ve asayiş hizmetlerine aralıksız devam edilirken, bir taraftan da kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çalışmalar titizlikle yürütülmektedir. Bu kapsamda iki farklı olayla ilgili İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ilimize tarihi eser pazarlamak için gelen şüpheli şahıslar ellerinde bulunan tarihi eserlerle birlikte yakalandılar.
T.D. isimli şahsın elinde bulundurduğu tarihi eserleri Antalya ilinden getirerek Burdur ili Bucak ilçesinde pazarlayacağı duyumu alınması üzerine Bucak ilçesi Kızılkaya Köyü yol ayrımında yapılan yol kontrolünde T.D., Y.E. ve Z.P. isimli şahısların içerisinde bulunduğu araç durdurulmuş olup, şahısların yapılan üst aramasında T.D. isimli şahsın üzerinde; Roma ve Bizans Dönemlerine ait olduğu değerlendirilen (44) adet metal sikke, (1) adet koçbaşı figürlü metal obje ele geçirilmiştir.
Diğer bir olayda L.Ö. ve H.G. isimli şahısların elinde bulundurdukları tarihi eserleri Isparta ilinden getirerek Burdur ilinde pazarlayacakları duyumu alınması üzerine Merkez Gökçebağ Köyü mevkiinde yapılan yol kontrolünde L.Ö. ve H.G. isimli şahısların içerisinde bulunduğu araç durdurulmuş olup, şahısların üstünde ve araçlarında yapılan aramada; Roma Dönemine ait (1) adet metal motifli kap, (3) adet metal küçük kap, (2) adet motifli metal çanak, (1) adet motifli metal çember ve (1) adet pençe ayaklı metal altlık ele geçirilmiştir.
Her iki olayda ele geçirilen tarihi eserler Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Yakalanan şahıslarda yapılan işlemlerin ardından Adli Makamlara sevk edilmişlerdir.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yusufça Beldesinde Kazanlar Kaynadı

Yusufça Beldesinde Kazanlar Kaynadı Gölhisar İlçesi Yusufça Beldesinde Keşkek ve Aşure kazanları kaynadı. Protokol üyeleri de kaynayan kazanlara

“Köylerimizin daha güzel imkanlara kavuşturulması için çalışacağız”

“Köylerimizin daha güzel imkanlara kavuşturulması için çalışacağız” Bucak Köylere Hizmet Götürme Birliğinin 2018 yılı 2. Dönem Olağan

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı 19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Bucak’ta Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına muhtarlar tarafından çelenk

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI