Vali Yılmaz, Makü Personeli İle Bir Araya Geldi

Ana Sayfa » Gündem » Vali Yılmaz, Makü Personeli İle Bir Araya Geldi
Paylaş
Tarih : 03 Kasım 2017 - 13:51

Vali Yılmaz, Makü Personeli İle Bir Araya Geldi
Vali Şerif Yılmaz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ile birlikte “Burdur İl Gelişim Planı” çalışmalarını yürüten Akademik Personelle bir araya geldi. 
Burdur Valiliği öncülüğünde, MAKÜ teknik ve akademik desteği ile başlatılan Burdur İl Gelişim Planı kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere Burdur Gelişim Merkezinde Vali Şerif Yılmaz Başkanlığında toplantı yapıldı.
Toplantıya Vali Şerif Yılmaz, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Zekeriya Bölükbaşı, Gelişim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Burdur İl Gelişim Planı çalışmasında görev alan akademik personel katıldı.
Toplantının başında Burdur İl Gelişim Planı ile ilgili Doç. Dr. Ali Murat Alparslan yapılan çalışmalar hakkında belirlenen ana konularla ilgili Vali Yılmaz ve Rektör Korkmaz’a bilgiler verdi. Alparslan’ın bilgilendirmesinin ardından Rektör Korkmaz ve Vali Yılmaz, görev alan akademik personele hitap ederek Burdur İl Gelişim Planı ile ilgili beklentilerini aktardılar. 
Vali Yılmaz burada yaptığı konuşmada; “Burdur İl Gelişim Planı’nı gündeme getirdiğimizde rektör hocamla çalışma yapalım dedik. Bunu gündeme getirmemizin nedeni de şudur. Burdur’un elinde, Burdur’la ilgili yapılacak olan çalışmalarda hazır bir kaynak, veri yok. Herkesin haklı olarak kendi söylemleriyle, kendi farklı bakış açısına göre bir önceliği var. Bu da ister istemez planlamalarda yapılan çalışmalarda tek bir ses, tek bir yumruk haline gelmemize engel oluyor. Bunun için önümüze bir hedef koyalım. Yapılması gereken çalışmayı hep beraber gerçekleştirelim ve nihai kararı da tüm ilimizin katmanları, tarafları, kişileri dahil katılımcılık ilkesini gözeterek bu hedefi gerçekleştirme yönünde adım atalım istedik. Böyle bir çalışmaya başladık.
Burdur İl Gelişim Planının hayata geçirilmesi için de elimizde çok büyük bir kaynağın olduğunu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin de bunu yapabilecek güçte kabiliyette yeterli personelin de bulunduğunu düşünerek, rektör hocamızla da böyle bir düşünceyi paylaşınca sevinerek beraber karara vardık. Nihayetinde geçtiğimiz süreçlerden kaynaklanan yapacağımız çalışmalarla ilgili bir takım gecikmeler oldu. Ama netice itibariyle bu çalışma ile ilgili yaptığımız tanıtım toplantısından da dönüşler oldu ve herkes bunu memnuniyetle karşıladı. Buda güzel bir hadise. Önümüzde bir yıllık bir süre var. Buradaki çalışmaları sizler yöneteceksiniz. Bizim tüm kurum ve kuruluşlarla ilgili tüm iş ve işlemlerle ilgili herkes bu işin içine dahil olacak.
Burada şehirle ilgili, hem üniversitemizin şehre katkıda bulunması lazım, hem de şehirle bütünleşmesi lazım. Fiziki mekan itibariyle belki dışarda gibi gözüküyor ama şehrin her iş ve eylemin de Üniversitenin katkısı olursa ki her ilde üniversite kurulmasının sebeplerinden bir tanesi budur. Üniversiteler şehirlerin lokomotifidir ve bu doğrultuda her ilimize üniversite kurulmuştur. Yoksa belli yerlerde belli sayıda hoca varken bu kadar maliyete girmeye gerek yok. Eğer siz üniversiteleri belli yerlerde toplarsanız ondan sonra Anadolu’nun her tarafını boşaltırsınız ve bunun sonucunda belli şehirlerde yaşanan yoğunlukla birlikte bu şehirler yönetilemez hale gelir. Bu da bir takım sosyal problemleri yanında getirir.
Bizim de ilimizde göç ile ilgili çok fazla göç veren bir il değiliz, göç alan bir şehir de değiliz ancak nüfus artışımız da düşük. Ticaret ve ekonomiye bakınca da çok fazla mesafe kat eden bir şehir değiliz. Özellikle üniversite ile birlikte şehirde bir takım yeni kıpırdanmalar olmuş ancak sanayide istenilen düzeyde bir tetikleme olmamış. Hayvancılıkla ilgili üniversitemiz zaten pilot üniversite oldu. Bu konuda söylenecek söz kalmadı. İnşallah o projeye gelişim planınını da entegre edeceğiz. Biz biraz da buradan yola çıktık. Sadece üniversite değil tüm bu projeler, çalışmalar diğer kurum ve kuruluşlarla hep birlikte yürütülmeli. Örneğin sanayiciler Burdur’un en iyi ihracatçıları biziz diyor, tarım ve hayvancılık için de aynı şey söz konusu.
Bir örnek verecek olursam Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan ilimize kazandırılan 4 tane mezbahane projesi, şu anda 2 tanesi çalışmıyor. Çünkü çalıştırılacak potansiyel yok. Bunun sebebi bizim ilimizde besi hayvancılığı değil süt hayvancılığı yapılıyor. Yeni çağrı dönemi için özellikle talimat verdim ahır projeleri ile ilgili müracaatlar alınsın ancak mezbaha ile ilgili projeler değerlendirmesin dedim. Bizlerin bazen göremediği konular olabiliyor. Bunun içinde sahada en ince ayrıntısına kadar inceleyip karar vermek lazım. Bunun içinde Burdur İl Gelişim Planını hazırlayalım elimizde tüm yönleriyle veriler olsun istedik. Bu verileri belgeleriyle birlikte görüp karar verebileceğimiz bir ortam oluşsun bunun sonucunda daha isabetli bir karar verilir diye düşünerek bu çalışmayı başlattık.
Nihai hedefimiz Burdur ile ilgili bizi yönlendirecek bir dokümanın yapılmasıdır. Bunun sağlıklı olması lazım. Bizler de zaman zaman istatistikleri eleştiriyoruz. Çünkü istatistikler bazen gerçeği yansıtmaz ama sahada elde edilirse istatistikler bu bizi yanıltmaz. Bizim burada bakmamız gereken sahada elde edeceğimiz sağlıklı verilerle karar verilecek bir çalışmayı oluşturmak. İnşallah iyi olur sizlerin desteğiyle bu yıl içerisinde bu çalışmayı bitirmiş oluruz dedi.
Vali Yılmaz konuşmasının sonunda sahada çalışacak Akademik personele bu çalışmalarda tüm kurumların gerekli katkıyı sunması için gerekli talimatın verileceğini ifade etti.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yusufça Beldesinde Kazanlar Kaynadı

Yusufça Beldesinde Kazanlar Kaynadı Gölhisar İlçesi Yusufça Beldesinde Keşkek ve Aşure kazanları kaynadı. Protokol üyeleri de kaynayan kazanlara

“Köylerimizin daha güzel imkanlara kavuşturulması için çalışacağız”

“Köylerimizin daha güzel imkanlara kavuşturulması için çalışacağız” Bucak Köylere Hizmet Götürme Birliğinin 2018 yılı 2. Dönem Olağan

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı 19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Bucak’ta Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına muhtarlar tarafından çelenk

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI