79 YIL SONRA AYNI HÜZÜNLE…

Ana Sayfa » Gündem » 79 YIL SONRA AYNI HÜZÜNLE…
Paylaş
Tarih : 11 Kasım 2017 - 8:45

79 YIL SONRA AYNI HÜZÜNLE…
Tarih 10 Kasım 1938. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini kapadığı gün. Herkes, Önderlerinin aralarından ayrılışına üzgün. Evet aradan 79 yıl geçmesine rağmen, her 10 Kasım’da anılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bugün de aynı üzüntü içinde hatırlandı, hayatı anlatıldı, sözleri okundu, sevdiği oyunlar oynandı.  
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. Yılında törenlerle anıldı. 10 Kasım Atatürk’ü anma gününde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm yurtta olduğu gibi Bucak’ta da törenlerle anıldı. İlk olarak Bucak Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma programı düzenlendi. Çelenk sunma törenine, Kaymakam Bucak Belediye Başkanı Yalçın Sezgin, Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Muhsin Taylı, Bucak Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı, İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Çatalkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, Bucak İlçe Müftüsü İshak Göksel, İlçe Tarım Müdürü Ahmet Gönenç, Orman İşletme Müdürü Mehmet Karabacak, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, kurum kuruluş müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Bucak Kaymakamı Belediye Başkanı Yalçın Sezgin tarafından Atatürk anıtına, Kaymakamlık ve Belediye adına ayrı ayrı çelenk bırakıldı. Daha sonra saatler 09:05’i gösterinde sirenler çaldı, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tüm yurtta olduğu gibi Bucak’ta da 2 dakikalığına hayat durdu. Yolda, sokakta, dükkanda, binada, evde, okullarda, parklarda, bahçelerde kısaca her yerde herkes saygı duruşunda bulunarak Ata’ya duyulan saygıyı yerine getirdiler.
Sirenlerin durması ile Cumhuriyet Meydanında İstiklal Marşı okundu Gönlerdeki bayrakların yarıya indirilmesi ile burada program sona erdi.
Çelenk sunma töreninin ardından protokol, 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı Kültür Merkezinde düzenlenen programa katıldı. Saat 10:00’da Emin Gülmez Ortaokulu tarafından düzenlenen programda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bugünün çocukları tarafından özlemle hatırlatılarak anıldı.
Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonda Emin Gülmez Ortaokul Müdürü Ayhan Ören günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yaptı. Müdür Ören konuşmasında;
“Kıymetli konuklar ve geleceğimizin teminatı olan sevgili öğrenciler bugün Türkiye Cumhuriyeti devleti kurucusu büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün aramızdan ayrılışının 79. Yıl dönümünde kendisini anmak ve onun mirası olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Doğadaki tüm canlılar gibi insan oğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarından sonrada varlıklarını sürdürürler. Yaşamını milletine adayan bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve eşsiz bir lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dahi olan Atatürk bu ender insanlardan biri belki de en büyüğüdür. Atatürk hem milli mücadele hem de cumhuriyetin inşaa sürecinde daima ileriye bakmış ileri yürümüştür. Bugün büyük Atatürk’ün yolundan giden bizlere düşen görevde yüzümüzü geleceğe dönmek ufkumuzu geniş hedeflerimizi büyük tutmaktır. Bunun için 10 Kasım’ları aydınlık geleceğe yönelik atılımlarımızı esin kaynağı haline getirmeliyiz. Atatürk esasının gereği bu olduğuna onun manevi huzuruna ancak bu şekilde başımız dik alnımız ak olarak çıkabileceğimiz inancında olmalıyız. Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyetine her yönü ile sahip çıkacağımıza söz vererek onu 79. Ölüm yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, sözlerime Atatürk’ün şu sözleriyle son veriyorum. ‘iki Mustafa Kemal vardır biri ben et ve kemik, geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal onu ben kelimesi ile ifade edemem o ben değil bizdir. O memleketin her köşesinde yeni fikir yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz. Hepinizsiniz. Geçici olmayan yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal o’dur.” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından Aşık Veysel’in Ağlayalım Atatürk’e Ağıtı eşliğinde sinevizyon gösterisi sunuldu. Program Okul Gitar grubunun hazırlamış olduğu, Ben Seni Hiç Görmeden Sevdim Atatürk adlı şarkının seslendirilmesi ile devam etti.
Daha sonra Bucak genelinde düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Adem Tolunay Fen lisesi öğrencisi Seda Zengin, eserini okudu. Ardından Şiir yarışmasında birinci olan Ayşe Sak Ortaokulu öğrencisi Merve Günay, eserini okudu.
Program Bucak genelinde düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam etti.
Kompozisyon yarışmasında dereceye giren, 1. Adem Tolunay Fen lisesi öğrencisi Seda Zengin, 2. Adem Tolunay Fen lisesi öğrencisi Hatice Altınışık, 3. Akdeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sinan Tulum’a ödülleri Kaymakam Belediye Başkanı Yalçın Sezgin tarafından verildi.
Şiir yarışmasında dereceye giren, 1. Ayşe Sak Ortaokulu öğrencisi Merve Günay, 2. Kocaaliler Ortaokulu Sultan Uluışık, 3. Özel Bilim Ortaokulu öğrencisi Sueda Sarı ‘ya ödülleri , Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Muhsin Taylı tarafından verildi.
Resim yarışmasında derece giren, 1. Fatih Sultan Mehmet İlkokulu öğrencisi Selma Ceylin Talayman, Atatürk İlkokulu öğrencisi Muhammet Çağrı İnce, 3. Adnan Menderes İlkokulu öğrencisi Ayşegül Büyük ve mansiyon Fatih Sultan Mehmet İlkokulu öğrencisi Merve Sare Özcan’a ödülleri Bucak Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı tarafından verildi.
Özel Eğitim Resim yarışmasında ise Cumhuriyet İlkokulu özel eğitim sınıfı öğrencileri, 1. Şerife Gül Coşkun, 2. Berkay Zort, 3. Melih Yiğit Paksoy’a ödülleri İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Çatalkaya tarafından verildi.
Ödüllerin verilmesinin ardından program Emin Gülmez Ortaokulu öğrencilerinin Sarı Zeybek Halkoyunları gösterisi ile devam etti. Daha sonra okul öğrencileri tarafından Selanik’ten Cumhuriyet’e adlı oratoryo gösterisi sergilendi.
Program okul öğrencilerinden oluşan bağlama ekibi ve okul korosunun günün anlam ve önemine ilişkin türküleri seslendirmeleri ile sona erdi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CİHANGİR İSLAM BUCAK’A GELİYOR

CİHANGİR İSLAM BUCAK’A GELİYOR İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İSLAM, Bucak’a geliyor. Saadet Partisi Bucak İlçe Başkanlığı

AK GENÇLİK’TEN ANMA GECESİNE DAVET!

AK GENÇLİK’TEN ANMA GECESİNE DAVET! Ak Parti Bucak Gençlik Kolları seçim çalışmalarının yanında sosyal etkinliklerde de bulunuyor. Ak Gençlik,

FARKINDALIK KONSERİNE TÜM HALKIMIZ DAVETLİ

FARKINDALIK KONSERİNE TÜM HALKIMIZ DAVETLİ Bucak Melekler Engelliler Derneği, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenliyor.

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI