81 Milyon’luk 13 Tesis Açıldı

Ana Sayfa » Gündem » 81 Milyon’luk 13 Tesis Açıldı
Paylaş
Tarih : 11 Aralık 2017 - 14:27

81 Milyon’luk 13 Tesis Açıldı  

Burdur’un fahri hemşerisi Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun teşrifleriyle, DSİ Tesisleri Toplu Temel Atma ile Orman Köylülerine kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Kredi Sertifikaları Dağıtımı Merasimi düzenlendi.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen programa başta Bakan Eroğlu olmak üzere, Vali Şerif Yılmaz, Milletvekilİ Bayram Özçelik, Milletvekili Reşat Petek, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bürokratları, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, Genel Sekreter Servet Olpak, İlçe – Belde Belediye Başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların yer aldığı video gösterildi. Temel atma merasiminde DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Milletvekili Reşat Petek, Milletvekili Bayram Özçelik, Vali Şerif Yılmaz ve Bakan Veysel Eroğlu konuşma yaptılar.
Vali Yılmaz programda yaptığı konuşmada, “İlimize Bakanlığınız süresince birçok kez geldiniz ve ilimize her geldiğinizde bize yeni müjdeler getirdiniz, en son 10 Şubat 2017’deki ziyaretinizde de ilimiz için son derece önemli olan 67 milyon değerinde 19 adet tesisin temelini attık. Bugün de toplam bedeli 81 milyon olan 13 adet tesisin temelini atmak ve Orman Koruma ve İşletmecilik alanında yapılacak hizmetlere yönelik yatırımlar için ilimize teşrif ettiniz. Eserlerinizle birlikte İlimize tekrar hoş geldiniz.
Bakanlığınız tarafından 2015 yılında hazırlanan Burdur Gölü Alt Havzası Eylem Planı kapsamında, 18 Kasım 2016 tarihinde ilimizde yapılan çalıştay ile yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmeler yapılmış ve bundan sonraki yapılacak çalışmalar hakkında kararlar alınmıştır. Bugünde Su Yönetimi Genel Müdürümüz ve Meteoroloji Genel Müdürümüze Burdur Gölü ile ilgili ilave çalışmalar yapılması noktasında talimatlarınız oldu bunun içinde ayrıca teşekkür ediyorum.
İlimizin doğa turizmi potansiyeli de yüksektir ve geliştirilmesi çalışmaları da sürmektedir. Bu bağlamda Sayın Bakanım talimatlarınız doğrultusunda, Türkiye’de ilk olarak İlimizde “Tabiat Turizmi Master Planı ve Uygulama Eylem Planı” hazırlanmıştır.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğümüzce, doğa turizmi potansiyeli yüksek olan Karanlıkdere Kanyonu, Karacaören Baraj Havzası ve Türkiye’nin Saldivleri olarak nitelendirilen Salda Gölü’nün Milli Parklar ve Tabiat Parkı olarak tescil edilmesi için Bakanlığımıza teklifte bulunulmuştur. Bu teklifin tarafınızdan olumlu değerlendirilmesi ilimiz ve ülke turizmine çok önemli katkı sağlayacaktır.
Yine Türkiye de ilk defa, turizme kazandırılmış mağara olan İnsuyu Mağarası ile ilgili olarak da talimatlarınız ve destekleriniz doğrultusunda bakım, onarım çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda kısa süre içerisinde mağaranın aydınlatma sistemi, mağara ekosistemine de uygun olacak şekilde yenilene çalışmaları tamamlanacaktır.
Ayrıca İnsuyu Mağarasına tabiat anıtı statüsü kazandırılmasına yönelik, ilk olarak mağara önünde İl Özel İdare, Birlik ve Belediye’ye ait alanların Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğüne tahsisi gerçekleştirilmiş, bölge müdürlüğümüzce alana Tabiat Anıtı Statüsü verilmesine yönelik ön etüd çalışmaları tamamlanarak, aralık ayında yazımız Bakanlığa gönderilmişti. Bugün İnsuyu Mağarasının tabiat anıtı olarak ilan edilmesi ile ilgili verdiğiniz talimat bizi ziyadesiyle memnun etmiştir bu müjde içinde ayrıca teşekkür ediyorum.
Dünyada küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişiklikleri bunun sonucunda da afetler meydana gelmektedir. Ayrıca sağlıklı içme ve kullanma suyu imkânları azalmaktadır. Bütün bu sorunlara karşı mücadelede önemli olan gölet sulamaları, bugün temelini atacağımız Çavdır Ambarcık barajı ve taşkın korumalar hem tarımsal katma değerimizi arttıracak, hem de olası afetlere engel olacak önemli yatırımlardır.
Temeli atılacak tesisler; 1 adet içme suyu, 1 adet gölet, 4 adet taşkın koruma, 6 adet sulama tesisi ile Burdur İli içme suyu tesisi, ki bununla Burdur şehir merkezinin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözüyorsunuz. Bunun için özellikle teşekkür ediyorum. 1 adet gölet, 6 adet sulama tesisi ve 4 adet taşkın koruma tesisi yapılarak toplamda; Burdur İl Merkezine yılda 9,46 milyon m3 içmesuyu ve 8000 dekar kapalı sistem sulama sağlanacaktır. Ayrıca 4 adet yerleşim yeri taşkınlardan korunmuş olacaktır.
Salda Gölü Tabiat Parkı Kır Lokantası İyileştirme Çalışmaları ve Çevre Düzenlenmesi, Burdur Gölü Giriş ve Soğanlı Sazlığı Kuş Gözlem Kulesi ile Serenler Tepesi Tabiat Parkı Yol Bakım Onarımı ve Çevre Düzenlenmesi ile Halkın sosyal ihtiyaçları karşılanacak ve ziyaretçi memnuniyeti arttırılacaktır.
Bütün bu temeli atılacak hizmetler bu coğrafyanın insanına ve bu coğrafyaya verdiğiniz değerin bir göstergesidir.Burdur nüfusunun % 34 lük kısmı kırsalda, % 66’lık kısmı kentte yaşamakta olup, ilimiz bir eğitim ve tarım kentidir. İlimiz arazisinin %30’unu tarım arazisi oluşturmaktadır. Bu 210.000 hektarlık tarım arazisinin %85’i sulamaya elverişli olup, bugün fiilen sulanan alan, sulanabilir arazinin %37’sidir.
2002 yılı itibariyle 111 bin adet olan büyükbaş hayvan sayımız, 2017 yılı itibariyle 200 bine ulaşmıştır. Hayvan sayımıza paralel olarak 2002 yılında 220 bin ton olan süt üretimi, bugün 390 bin tona ulaşmış olup, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak yapmış olduğunuz yatırımların sonucunda sulanan tarım arazisi miktarı 44 bin hektardan 66 bin hektara çıkmıştır. 2002 yılında 8 bin hektar civarı bir yem bitkisi yetiştirme alanı mevcutken bugün için 20 bin hektarı aşan bir yem bitkileri ekimi söz konusudur.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak bir tarım kenti olan Burdur’a yapmış olduğunuz yatırımlar, çarpan etkisiyle Burdur tarımının katma değerini, ülke ekonomisine katkısını üst seviyelere taşımıştır.
Özellikle Zat-ı Alinizin talimatları ile Orman ve Su İşleri Bakanlığınca gerçekleştirilen taşkın koruma ve erozyon ile mücadele ve tarımsal alanın suyla buluşturulması alanında önemli çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir.
Bu vesileyle hem ilimize teşriflerinizden dolayı, hem de bu yatırımların gerçekleşmesinde desteğiniz ve talimatlarınız için başta Hükümetimiz olmak üzere, Zat-ı Alinize, emeği geçen tüm Bakanlık Bürokratlarına, Milletvekillerimize teşekkür ediyor, hepinize saygılarımı sunarım” dedi.
Bakan Eroğlu temel atma merasiminde yaptığı konuşmada; şimdiye kadar Burdur’a gelirken eli boş gelmediğini ve her zaman heybesi dolu olarak geldiğini ifade etti. Bugünde 81 milyon TL maliyeti olan 13 tesisin temelini atacaklarını belirten Bakan Eroğlu, Burdur’a en fazla yatırım yapan bakanlık olmaya devam ettiklerini kaydetti. 2013 – 2017 yılları arasında Burdur’a 606 milyon TL’lik 124 müjde verdiğini belirten Bakan Eroğlu, bu müjdelerin 96’sını tamamladıklarını sözlerine ekledi. Devam eden 28 projeyi’de en kısa sürede tamamlayacaklarını söyledi.
Burdur’un Fahri Hemşehrisi olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, ilk bakanlık görevine başladığı sıralarda Sayın Cumhurbaşkanımızın Bölge Bakanı olarak Burdur’a gereken önemi vermemi istediğini belirtti.
Bakan Eroğlu, o günden bugüne Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde önemli projeleri Burdur’da hayata geçirdiklerini ifade etti. En çok ziyarette bulunduğu ilin de Burdur olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, yatırım olarak ta nüfus durumu göz önünde bulundurulduğunda kişi başına en fazla yatırımın yapıldığı ilin Burdur olduğunu söyledi.
Bakan Eroğlu, “Burdur’a Afyonkarahisar’dan geldim Yollar Afyon kaymağı gibi oldu bunun için Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Şubat ayında geldiğimde çok sayıda müjde vermiştim onlar ne durumda buna bakmaya geldim. Müjdelerin çoğunu önümüzdeki yıl bitireceğiz Burdur’a çok büyük önem veriyoruz. Yılbaşından bu yana sadece DSİ 220 milyondan fazla yatırım yaptı. Burdur her şeyin en iyisine layık. Buraya o kadar çok yatırım baptık, yapıyoruz, yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara’da 375 tesisimizi hizmete açtı. Açılan 375 yetmiş tesis arasından Burdur’da 214 milyon TL’lik 41 tesis hizmete açıldı. Burdur’u seviyoruz, Burdur’a hizmet etmek boynumuzun borcu.” dedi.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu Orman Genel Müdürlüğü’nün devlet ormancılığından millet ormancılığına geçildiğine belirterek “Ormanları kırsal kalkınmanın lokomotifi haline getirdik. Biz orman köylerinin yanındaki alanları gelir getirici türlerle ağaçlandırarak kura çekip vatandaşa dağıtıyoruz. Geliri 49 yıllığına köylülerimize veriyoruz. Sizleri seviyorum sizler 15 Temmuz’da destan yazdınız hain FETÖ’ya karşı dimdik ayakta durdunuz sizlere gönülden teşekkür ediyorum Burdur’a ne yapılsa azdır.” dedi.
Burdur’a 81 Milyon TL’lik 13 Tesis
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuşmaların ardından tesislerin temelini attı. Merasimin sonunda Orköy ve gelir getirici tür sertifikalarını vatandaşlara dağıtıldı.
Temeli atılan tesisler arasında DSİ tarafından inşa edilecek Merkez İçme Suyu İsale Hattı, Çavdır Ambarcık Koca Mustafa Göleti, Tefenni Göleti Sulaması Yenilemesi, Merkez Basmakçı, Merkez Yaylabeli, Merkez Suludere, Merkez Günalan, Yeşilova Örencik Regülatörü ve Sulamaları ile 4 adet taşkın koruma tesisini yer alıyor.
Dsİ tarafından yapılacak tesislerle Burdur’a 9 milyon 460 bin metreküp içme suyu sağlanacak. 2 bin dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak. 241 bin metreküp su depolanacak. Depolama tesislerinin sulama inşaatları tamamlandığın-da 4.970 dekar zirai arazi sulamaya açılacak. Aynı mera-simde DKMP Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Salda Gölü Tabiat Parkı kır lokantası iyileştirme çalışmaları ve çevre düzenlemesi, Burdur Gölü giriş takı ve Soğanlı Sazlığı kuş gözlem kulesi ile Serenler Tepesi Tabiat Parkı yol bakım onarımının temeli de atıldı.
Merasim sonunda Prof. Dr. Eroğlu, ceviz, badem, lavanta, mahlep, dut ve zerdali fidan türlerinden oluşan toplam 2.500 adet fidanı da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının yakın bir zaman sonra Bucak Ziraat Odası’ndan

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği”

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği” Ak Parti İl Başkanılğı’nca düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında,

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, “Kulübümüze her

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI