Duayen Gazeteci Muharrem Tuncel, toprağa verildi

Ana Sayfa » Gündem » Duayen Gazeteci Muharrem Tuncel, toprağa verildi
Paylaş
Tarih : 12 Aralık 2017 - 7:13

Duayen Gazeteci Muharrem Tuncel, toprağa verildi
Yenigün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Muharrem Tuncel, ömrünü adadığı Yenigün gazetesi önünde düzenlenen anma töreninin ardından Ulu Camii’de ikinci namazına müteakip toprağa verildi.  
Yenigün Gazetesinin Kurucusu ve İmtiyaz Sahibi, Usta Gazeteci Muharrem Tuncel, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde, hayata gözlerini yumdu. Edinilen bilgiye göre, meslek büyüğümüz Muharrem Tuncel, geçtiğimiz Pazar günü öğleden sonra rahatsızlandı. Burdur Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Gazeteci Tuncel, SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılarak, anjiyo oldu. Ameliyat sonrası yoğun bakıma kaldırılan Muharrem Tuncel, hayata gözlerini yumdu.
YENİGÜN GAZETESİ ÖNÜNDE ANMA TÖRENİ
Meslek büyüğümüz Muharrem Tuncel’e, kurucusu olduğu Yenigün Gazetesi önünde tören düzenlendi. Muharrem Tuncel’in cenazesi Yenigün Gazetesi önüne getirildi. Cenazenin gelmesi ile çalışanları gözyaşlarına boğuldu. Yenigün Gazetesi önünde düzenlenen törene Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali Yardımcıları, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, AK Parti İl Başkan vekili Adem Çakıcı, CHP İl başkanı barış Ayten, MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldı.
BCG BAŞKANI TUNCEL’DEN EN ZOR KONUŞMA
Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Muharrem Tuncel’in oğlu Kürşat Tuncel, “Başkanlığını yaptığım Burdur Gazeteciler Cemiyeti ve Yenigün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü olarak bu konuşmayı yapmak zorundayım. Kelimeler çok zor ama babam hep bize güçlü olmayı öğretti. Şimdi gazetenin her şeyiydi, aslında burada bence en doğru yerde, hayatının tamamını gazeteciliğe adamış, 11 yaşında Burdur’un Başmakçı köyünden çıkıp, matbaacılığın ve gazeteciliğin bütün evrelerinde çalışarak, gazete patronluğuna kadar giden bir hayat serüveni, sizlerde biliyorsunuz Burdur’un yaşayan hafızasıydı, arşiviydi. Hakikaten gönül dolusu bir insandı, o kadar zor bir mesleği icra ediyoruz ki, bugün mesela bu acımızı içimize gömüp, öğleden sonra gazeteyi hazırlamak gibi bir görev bizi bekliyoruz. Gazetecilik böyle bir meslek, gazetecilik düğün, cenaze dinlemeyen bir meslek ama babamız bize bunu öğretti, Yenigün Gazetesi hepinizin bildiği gibi 64 yıllık köklü bir geçmişe sahip, onun ilkeleri hedefleri doğrultusunda gazeteyi büyütmek, geliştirmek bundan sonra da değişmeyen hedefimiz olacaktır. İlk günlerde onun yokluğunda güçlü bir başlangıç yaparak, onun aziz hatırasını ebediyen yaşatmak istiyoruz. Hepiniz hoş geldiniz, tekrardan acımızı ortak olduğunuz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
ERCAN TARAŞLI: “BEDENLER ÖLÜR, RUHLAR YAŞAR”
Usta Gazeteci Muharrem Tuncel’in en yakın arkadaşı Meslek Büyüğümüz Ercan Taraşlı ise, “Sevgili dostum, mesleğimizin duayeni, meslektaşlarımın akıl hocası, gazeteciliğin aşığı, bir gün ki bugün senin cenazenin önünde veda konuşması yapacağımız hiç aklımıza gelmezdi. 60 yıllık dostum, tanıdığım, zamanında beraber çalıştığımız ortağım, paylaştığımız, vefakar, fedakar, iyiliklerle dolu güzel insan, mesleğe çıraklıktan başlayıp, gazete sahipliğine kadar çileli ve mücadele dolu bir ömür geçirdin ama yetiştiği Rahmetli Ali Rıza Taraşlı, Kemal Taraşlı, Osman Şan, uzun yıllar kader birliği yaptığı Hasan Balbay gibi bugün seni de ebediyete uğurluyoruz, her canlı bir gün ölümü tadacaktır. Her ölüm, belki biraz erkendir ama eninde sonunda bir sonumuz olacak, önemli olan iyiliklerle anılmaktır. İki tane evlat bıraktın, biliyoruz ki evlatların senin emanetin olan gazeteyi daha yukarıya başarıyla taşıyacaklar. Gazete hazırlanırken, son sayı basılıncaya kadar o heyecanı yaşardın, bedenler ölür, ruhlar yaşar, şu anda neredeysen biliyoruz ki gazete hazırlanırken yine Şadiye başlığı değiştir, Filiz habere geç kalıyorsun, Ali’ye takılırsın, Kürşat’a yine geç kaldın gazete nasıl yetişecek derdin. Şimdi bulunduğun yerden kollarını aç, kanatlarını ger, onlar senin manevi desteğinle emanetine sahip çıkacaklar. Mekanın cennet olsun, seni ebediyete hayırlarla uğurluyoruz, Allah rahmet eylesin, ruhun şad olsun” diye konuştu.
ANTALYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI MEVLÜT YENİ: “BURDUR’UMUZDA ÇOK ÖNEMLİ İZLER BIRAKTIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
Törende konuşan Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, “Ben de bugün üstadımız, meslek büyüğümüz Muharrem amcayı uğurlamak üzere Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Akdeniz Gazeteciler Federasyonu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti adına buradayız. Gazetecilik, zor ve meşakkatli bir iştir. Gazeteci, bu mesleğe girer, öldükten sonra da mesleği bırakır, bu manada işimizin çok zor olduğunu Kürşat kardeşim altını çizdi ama gazeteciler her daim eğer ömrü hayatı boyunca toplum yararına mesleğini icra etmişse, iz bırakırlar, bu sokakta, arkamızdaki gazetenin kurucusu, sahibi, Burdur’umuzda çok önemli izler bıraktığını düşünüyorum. Bir komşu ilin gazetecisi olarak, kendisini çok seviyorduk, çok yakından takip ediyorduk, şu anda aramızda bulunan elinde fotoğraf makinesi, kamera, birçok meslektaşımın bu mektepten geçtiğini biliyorum, bu manada kendisinin hatıralarını, mesleki tecrübelerini bıraktığı eseri, evladının ve onun yetiştirdiği meslektaşlarımızın sürdüreceğini düşünüyoruz. Bu anlamda, ben camiamız adına tüm Anadolu Basını adına, Antalyalı meslektaşlarımız adına ve Antalyalılar adına başsağlığı diliyorum, sabırlar diliyorum, ruhu şad olsun, rahat uyusun ki onun hatıralarını yürütecek, sürdürecek geride meslektaşları var, başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN ERCENGİZ: “İYİ BİR GAZETECİYDİ, İYİ BİR İNSANDI, BİZ ONU HEP ÖYLE ANACAĞIZ”
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Öncelikle, hepimizin başı sağolsun, Muharrem amca yaşadığı süre içinde hep ve tek gazetecilik yaptı. Şimdiki önümüzdeki gazete patronlarının ayrı, çalışanlarının ayrı olduğu sistemin dışında, kazandığını yine gazetesine harcayan ve birçok sorunla boğuşurken gazetecisini hiç aksatmadan yarım aşırın üzerine çıkartabilen iyi bir gazeteciydi, iyi bir insandı, biz onu hep öyle anacağız. Tabi ki ölüm hepimiz için mutlak son, bizler inananlar, yaşamak ne kadar doğalsa, ölüm de bizim için o kadar doğal, inşallah mekanı cennet olsun, bıraktığı aziz hatıra, en büyük hatırası gazetesinin değerli çalışanları ve evlatlarının sürdürerek, ona en büyük iyiliği yapacağını düşünüyorum. Mekanı tekrar cennet olsun, hepimizin başı sağolsun” dedi.
VALİ YILMAZ: “KENDİMİZİN İYİLİĞİNE ŞAHİTLİK EDEBİLECEK İNSANLAR BIRAKABİLİYOR İSEK, BANA GÖRE EN BÜYÜK MİRAS BUDUR”
Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Öncelikle Muharrem Bey’e Allah’tan rahmet diliyorum. Hem basın camiamızın, hem Burdurlu hemşerilerimin başı sağolsun. Ömür kısa, gözünü açıp kapatmak kadar kısa bir süre, dün akşam haberi aldığımda Isparta’ya nakledildiğinde arkadaşlar, çok geçmeden aradım Kürşat dedi ki, her ihtimale hazırlıklı olun diye söyledi doktorlar dedi, yarım saat geçmedi herhalde, hakka kavuştu. Ömür de böyle bu kadar kısa ama önemli olan herhalde Burdur’da en son tanışan kişi bendim. Geride hayırla yad edilebilecek bir evlat, bir eser, bir anı bırakıyor isek, bizim için önemli olan budur. Kendimizin iyiliğine şahitlik edebilecek insanlar bırakabiliyor isek, bana göre en büyük miras budur, bunu da görüyoruz. Özellikle kuruluş yıldönümü vesilesi ile hemen arkamızdaki odada oturduk, sohbetlerde gördüğüm paylaştığımız ülkesi ve milletiyle ilgili, ilimizle ilgili, yapılacak olan çalışmalarla ilgili, yaptığı çalışmalar ve arşivlerle ilgili hizmetleri ve emekleri inşallah zayi olmaz, bu düşüncelerle de ülkesine ve milletine hayırlı bir evlat olarak yaşayıp, yaratanına kavuştu, bizler de bunun için, sizler de bunun için buradasınız, ben hepinize baş sağlığı diliyorum. Görev zor, hele Kürşat için de zor, hem baba, hem meslektaş olarak, anne de olsa, baba da olsa, dost da olsa, ayrılık zor ancak bu geçici bir ayrılık, inşallah cennetinde hepimizi buluşturur, ben tekrar Allah rahmet eylesin diyorum, hepimizin başı sağolsun” şeklinde konuştu.
Usta Gazeteci Muharrem Tuncel, Ulu Camii’de ikindi namazına müteakip, Burdur Müftüsü Hıdır Bayrak’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Sultandere Mezarlığında toprağa verildi. Merhumun cenaze törenine katılan Vali Yılmaz ve beraberindekiler ile meslektaşları son olarak Tuncel ailesini evinde ziyaret ederek taziyelerini sundu. Merhumun oğlu Cemiyet Başkanı Kürşat Tuncel başta olmak üzere Tuncel ailesine başsağlığı dileyen Vali Yılmaz, merhuma Allah’tan rahmet diledi.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının yakın bir zaman sonra Bucak Ziraat Odası’ndan

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği”

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği” Ak Parti İl Başkanılğı’nca düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında,

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, “Kulübümüze her

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI