Bucak’ta Tarihi Eser Kaçakçıları Yakalandı

Ana Sayfa » Gündem » Bucak’ta Tarihi Eser Kaçakçıları Yakalandı
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2018 - 14:15

Bucak’ta Tarihi Eser Kaçakçıları Yakalandı
Burdur İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler Bucak’ta elinde bulundurdukları tarihi eserleri satacakları duyumu alınan şüpheli şahısları yakaladı.
Yapılan operasyonda, Bucak Seydiköy Köyü Bucak Kent ormanı girişinde şüpheli S.Y. ve A.A. isimli şahıslar durdurularak üzerlerinde ve ikamet adreslerinde yapılan aramalarda 565 adet tarihi eser ele geçirildi. Şüpheli S.Y. ve A.A. isimli şahıslar gözaltına alınarak ele geçirilen tarihi eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edildi. 
Konu ile ilgili Burdur Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle: “İlimiz genelinde güvenlik güçlerimiz tarafından Kültür ve Tabiat varlıklarını korumaya yönelik çalışmalara kapsamlı bir şekilde aralıksız devam edilmektedir.
Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmalarda Bucak İlçesinde elinde bulundurdukları tarihi eserleri satacakları duyumu alınan şüpheli şahıslar yakalanmışlardır.
Alınan duyum üzerine yapılan operasyonda, Bucak ilçesi Seydiköy Köyü Bucak Kent ormanı girişinde şüpheli S.Y. ve A.A. isimli şahıslar durdurularak üzerlerinde ve ikamet adreslerinde yapılan aramalarda; (378) adet Roma dönemine ait sikke, (29) adet Roma dönemine ait yüzük, (129) adet metal obje, (1) adet Roma dönemine ait altın yüzük, (21) adet Roma dönemine gümüş sikke, (1) adet altın küpe, (3) adet metal mühür, (1) adet altın güvercin figürlü levha , (1) adet kırmızı taşlı metal yüzük olmak üzere toplam (565) adet tarihi eser ile birlikte (1) adet kuru sıkı tabanca, (128) adet kuru sıkı tabanca mermisi (10) gram kubar esrar, (1) adet hassas terazi, ( 2) adet detektör, (1) adet çapa ve (1) adet küçük akü malzemeleri ele geçirilmiştir.
Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile şüpheli S. Y. ve AA. isimli şahıslar gözaltına alınmış olup, ele geçirilen tarihi eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ İFTARDA BULUŞTU

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ İFTARDA BULUŞTU Bucak İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Yalçın Sezgin, şehit ve gazi aileleri ile iftarda bir

Burdur Valisi Hasan Şıldak Göreve Başladı

Burdur Valisi Hasan Şıldak Göreve Başladı 18/05/2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete Yayımlanan 2018/11819 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla

Ak Parti Burdur Milletvekili Adayları Belli Oldu

Ak Parti Burdur Milletvekili Adayları Belli Oldu AK Parti’nin, 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Ak Parti’den Burdur Milletvekili adayları

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI