Bucak’ta Tarihi Eser Kaçakçıları Yakalandı

Ana Sayfa » Gündem » Bucak’ta Tarihi Eser Kaçakçıları Yakalandı
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2018 - 14:15

Bucak’ta Tarihi Eser Kaçakçıları Yakalandı
Burdur İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler Bucak’ta elinde bulundurdukları tarihi eserleri satacakları duyumu alınan şüpheli şahısları yakaladı.
Yapılan operasyonda, Bucak Seydiköy Köyü Bucak Kent ormanı girişinde şüpheli S.Y. ve A.A. isimli şahıslar durdurularak üzerlerinde ve ikamet adreslerinde yapılan aramalarda 565 adet tarihi eser ele geçirildi. Şüpheli S.Y. ve A.A. isimli şahıslar gözaltına alınarak ele geçirilen tarihi eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edildi. 
Konu ile ilgili Burdur Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle: “İlimiz genelinde güvenlik güçlerimiz tarafından Kültür ve Tabiat varlıklarını korumaya yönelik çalışmalara kapsamlı bir şekilde aralıksız devam edilmektedir.
Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmalarda Bucak İlçesinde elinde bulundurdukları tarihi eserleri satacakları duyumu alınan şüpheli şahıslar yakalanmışlardır.
Alınan duyum üzerine yapılan operasyonda, Bucak ilçesi Seydiköy Köyü Bucak Kent ormanı girişinde şüpheli S.Y. ve A.A. isimli şahıslar durdurularak üzerlerinde ve ikamet adreslerinde yapılan aramalarda; (378) adet Roma dönemine ait sikke, (29) adet Roma dönemine ait yüzük, (129) adet metal obje, (1) adet Roma dönemine ait altın yüzük, (21) adet Roma dönemine gümüş sikke, (1) adet altın küpe, (3) adet metal mühür, (1) adet altın güvercin figürlü levha , (1) adet kırmızı taşlı metal yüzük olmak üzere toplam (565) adet tarihi eser ile birlikte (1) adet kuru sıkı tabanca, (128) adet kuru sıkı tabanca mermisi (10) gram kubar esrar, (1) adet hassas terazi, ( 2) adet detektör, (1) adet çapa ve (1) adet küçük akü malzemeleri ele geçirilmiştir.
Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile şüpheli S. Y. ve AA. isimli şahıslar gözaltına alınmış olup, ele geçirilen tarihi eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

“GÖREVİMİZİ SEVEREK YAPIYORUZ”

“GÖREVİMİZİ SEVEREK YAPIYORUZ” Bucak Esnaf Odası Başkanı Celal Bektaş, kendisinin ve yönetiminin tekrar aday olduğunu belirterek, “Üyelerimiz,

Çavuşoğlu Sayesinde Türkiye de bir İlk

Çavuşoğlu Sayesinde Türkiye de bir İlk Antalya milletvekili olan ve eğitime her zaman son derece önem veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

“ÇOCUKLARINIZI ÇOK SEVİN”

“ÇOCUKLARINIZI ÇOK SEVİN” BEKAP  “Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi”nin Şubat Programları kapsamında Aile Seminerlerinde öğrenci

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI