Artık Ev Sahibi Oldular

Ana Sayfa » Gündem » Artık Ev Sahibi Oldular
Paylaş
Tarih : 12 Şubat 2018 - 15:20

Artık Ev Sahibi Oldular
Bucak 3. Etap TOKİ Konutları Kura Töreninde, 153 hak sahibi evlerini büyük bir heyecanla noter huzurunda belirledi. Kura çekerek daire sahibi olan vatandaşların mutlulukları gözlerinden okunuyordu.
Bucak Çamlıca Mahallesinde yapımına başlanılan 3. Etap TOKİ konutları kura çekimleri yapıldı. Bucak İlçesinde Vali Recai Tosyalı Düğün Salonu’nda Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkanı Yalçın Sezgin, Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Adem Şengül, Bucak Belediye Meclisi üyeleri, İle Meclisi Üyeleri ile halkın katılımı ile gerçekleşen kurada 2+1 -117, 3+1-36 konutun sahipleri belirlendi. Toplam 153 konutun kuralarının çekildiği tören Atatürk ve Şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması, TOKİ sunumu, protokol konuşmaları ile başladı, kura çekimleri ile son buldu.
Kura çekimi öncesi Burdur Kent merkezinde sağlıklı yapıların olmadığı mahallede çıkan yangında 3 evin yandığına dikkat çeken Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Bugün o 3 ev yangını olmayacaktı. Ben bazı konuları hatırlatınca rahatsız oluyorlar. Rahatsız olmayın! Biliyorsunuz daha 1 ay olmadı Karamanlı’daki TOKİ dağıtım töreninde söylediğim sözüm üzerinden 1 ay geçmedi., 3 ev kullanılmaz hale geldi. O insanların hakkını ben söylemem lazım. O insanların içinde bulunduğu şartların düzeltilmesi ile ilgili çalışmaların bir önce yapılması lazım. Kentsel dönüşümler hiç kimseye rantsal dönüşüm değil, bunu unutmayın. Oradaki hak sahiplerinin haklarının korunmasının sureti ile konut sahibi yapılacak. Medeni şekilde insanca yaşayacak” dedi. Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın yaptığı ilk kura çekiminde ilk kez ev sahibi olan Hasan Kanık, TOKİ konularının yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Evli özel bir şirkette işçi olarak çalıştığını belirten Kanık; “Evliyim, çocuğum yok. Kirada duruyorum. İlk kez bir ev sahibi olacağım” dedi.
“ALLAH, EVİ OLMAYANLARA DA EV NASİP ETSİN”
Kura çekimi öncesi “Evi olamayanlara da ev nasip etsin” temennisi ile konuşmasına başlayan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Bu sadece duada değil, çok biraz önce konuşmalarda da ifade edildi. 2005 yılından bu yana Bucak ilçemizde TOKİ tarafından yapılan konutlarımız hak sahiplerine veriliyor. Bugün 3 etabın inşaatı devam ediyor. Kuralarını çekeceğiz. Yine aynı şekilde 4 etap talep toplama işleri davem ediyor.
Bu şu demek; demek ki burada talep var. Bucak gelişiyor, Bucak’ta ihtiyaç var. Bucak’ın gelişmesi içinde bizler gece gündüz demeden vekillerimiz ile beraber elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Hamt olsun geldiğimiz günden bu yana gelişmeleri yapılan hizmetleri bizler görüyoruz. Sizler zaten içerisinde yaşıyorsunuz” dedi.
“BÜTÜN İL GENELİNDE TOKİ’NİN HİZMETİ VAR”
Vali Yılmaz konuşmasının devamında, “TOKİ il geneline baktığımızda bütün il, ilçe genelinde hizmeti var, eseri var. Kullanan insanlarımız var. İl merkezinde 1800 konut, 1 adet 500 kişilik öğrenci yurdu yapılıp teslim edilmiş. Bugün itibari ile Bucak ilçesinde Daha önce afet konutları diye bildiğimiz vatandaşlarımızın yaşadığı konutlarda şu anda TOKİ İdaresi ile hak sahibi vatandaşlarımız arasında görüşmeler devam ediyor. Buraya gelen hak sahipleri ile mutabakat sağlanıyor. Kendi rızaları doğrultusunda görüşmeler tamamlandıktan sonra inşallah kısa süre içerisinde inşaata başlayacağız. Depreme dayanıklı olamayan binalarda yaşayan insanlarımızın sağlık konut ihtiyaçlarını böylelikle karşılamış olacağız: Yine aynı şekilde il Merkezinde Karasenir Mahallesinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
“KENTSEL DÖNÜŞÜM OLSAYDI, O EV YANGINI OLMAYACAKTI”
Karasenir Mahallesi ve diğer sağlıksız evlerin bulunduğu mahallelerde yapılması planlanan Kentsel Dönüşüm Projelerine de farklı bir bakış açısı ile dikkat çeken Vali Şerif Yılmaz, “Bugün yaşadığımız bir olay bize hatırlatıyor. Yaz ayında olmuştu bu sabah yine yangın oldu. 3 tane evimiz maalesef yangından zarar gördü. Çünkü şu an Burdur -Antalya yolundan Karamanlı yoluna gidişte Karamanlı TOKİ hak sahibi kura çekimi töreninde söylemiştim. Bugün sabah maalesef uygun şartları olmayan sokağı dar, giriş çıkışı zor olan, yangına dayanıklı olmayan, depreme dayanıklı olmayan o bölgede yangın çıktı. Toplam 3 evimiz kullanılamaz hale geldi. Eğer biz zamanında orada kentsel döşümü sağlamış olsaydık. Bugün o 3 ev yangını olmayacaktı. Ben bazı konuları hatırlatınca rahatsız oluyorlar. Rahatsız olmayın! Biliyorsunuz daha 1 ay olmadı Karamanlı’daki TOKİ dağıtım töreninde söylediğim sözüm üzerinden 1 ay geçmedi., 3 ev kullanılmaz hale geldi. O insanların hakkını ben söylemem lazım. O insanların içinde bulunduğu şartların düzeltilmesi ile ilgili çalışmaların bir önce yapılması lazım. Kentsel dönüşümler hiç kimseye rantsal dönüşüm değil, bunu unutmayın. Oradaki hak sahiplerinin haklarının korunmasının sureti ile konut sahibi yapılacak. Medeni şekilde insanca yaşayacak. İnşan gururuna yakışır konut üretilerek hak sahiplerine verilecek. Bunun çalışmasını yapıyoruz. Maalesef il merkezinde yakaladığımız bu başarıları, ilçelerde yakaladığımız başarıları yakalayamadık. Ama inşallah kısa sürede yakalarız diye ümit ediyorum. Çünkü yaşadıklarımızdan ders almamız gerekiyor. Tarihe takılmayacağız fakat, tarihte yaşananlardan da ders alıp geleceğimiz şekillendirmemiz gerekiyor. Eğer bu şekilde devam ederse her yangın 3-5 ev yanar, insanlarımız mağdur olur, olmaya da devam eder” sözlerinin altını çizdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile tüm ülke genelinde olduğu gibi talep olan her yerde TOKİ Konutlarının yapımına devam edileceğine vurgu yaptı.
“ÜLKENİN BİRLİĞİNİ BERABERLİĞİNİ HEP BERABER DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”
“Dünyada mekan, Ahirette iman” sözünü hatırlatan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, “Mekan sadece kaldığımız içinde oturduğumuz ev değil. İçinde bulunduğumuz, mahalle, şehirdir. İçinde yaşadığımız devlet toprağıdır. İçinde yaşadığımız Dünya’dır. İçinde yaşadığımız toprağın özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde bu milletin buralardan sökülüp atılmasına, buralarda uzaklaştırılmasına, buralarda rahat ve huzur içinde yaşaması için gerek taşeronlar, gerek taşeronun sahipleri tarafından yoğun bir şekilde ülkemize karşı saldırılar halen daha devam ediyor. Bucak’ta 15 Temmuz sonrası toplantılarda çok defa söyledim. Bu saldırılar durmayacak. Bu ülkede bu devletin ilelebet payidar olabilmesi için güçlü olması gerekiyor. İlelebet bu topraklarda ezanların devam edebilmesi için milletin güçlü olması gerekiyor. Bu ülkede bayrakların inmemesi için devletimizin, ordumuzun güçlü kuvvetli olması gerekiyor. İşte bunu hazmedemeyenler bu gücü gerek ekonomik, gerek siyasi , gerekse ticari olarak gücümüzü hazmedemeyenler bize her türlü araçlarla saldırmaya devem ediyorlar. Nasıl 15 Temmuz bu milleti kendi içinde yetiştirdiği, kendisinin evladı zannettiği bu insanlar tarafından burulup, şehit edildiyse, bu gün özellikle son zamanlarda artan bir şekilde Türkiye ye yönelik saldırıları artıran, terör örgütlerinin ki yıllarca 1984 yılından bu güne kadar Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgemizdeki masun insanları katleden, din kardeşimiz de katleden o hain terör PKK terör örgütü mensupları bu gün Suriye’de isim değiştirmek sureti ile Türkiye’ye karşı yoğun bir şekilde terör faaliyetlerini sürdürmektedir. Düne kadar hepimizin bildiği gibi Kuzey Irak Bölgesinde üstlenen bu örgüt, yeniş üst bölgesi oluşturmak sureti ile Suriye’nin batı bölgesinde Afrin ve diğer bölgelerde terör örgütünün üssünü oluşturmaya çalıştı. Ve hepimizin gördüğü gibi eğer her hangi bir terör örgütü değil ise bu kadar sığınakları niye yaptılar. Oradaki insanları oradan niye uzaklaştırdılar. O terör örgütleri orada insanları uzaklaştırmak sureti ile o bölgeyi üst haline getirip Türkiye ‘ye açık tehdit bölgesi oluşturuldu. Bu gerek terör örgütünün kendisi, gerekse bunu kullanan sahipleri tarafından oluşturuldu. İşte bugün ülkemize karşı yapılan bu saldırılara yerinde gerekli müdahaleyi yapmak için sınır ötesinde Afrin Zeytin Dalı Operasyonu başlatıldı. Bu operasyonun başladığından itibaren içimizdeki hainler yine kendilerini belirlediler. Oradaki operasyon terör örgütlerine yapılmıştır. Terör örgütünü sevenler, yandaşları karşılığını vermeye başlıyorlar. Onun sözcülüğünü yapmaya çalışıyorlar. Biz bu ülkede yaşayacaksak, kardeşçe yaşayacaksak, ülkenin birliğini beraberliğini hep beraber düşünmek zorundayız. İçimizdeki hainleri de atıp gerekli cezaları da vermek zorundayız.
Onun içinde biz ülkemizin, milletimizin geleceği ile ilgili nasıl hep beraber çalışıyor isek bun karşı gelenlere karşı da hep beraber dik ve beraber olmamız gerekiyor” diye konuştu. Bucak ve Burdur’da rahat ve huzurlu yaşamamızı sağlayan tüm şehitlerimizi rahmet ve min-net duygularını ifade etti.
“BUCAK GELİŞİYOR, BUCAK DAHA MODERN KONUTLARA SAHİP OLUYOR”
Bucak Kaymakamı ve Belediye Başkanı Yalçın Sezgin kura çekimi öncesi yaptığı konuşmada, “Herkesin istediği sıcak bir yuvası olsun istiyoruz. Herkes sıcak bir yuvasında huzur bulur. Dolayısı ile bizim için o sıcaklığı sağlayan ve bu işte emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekiyor. TOKİ bu anlamda az önce sunumda gösterildiği gibi Türkiye’de milyonlarca konut yaptı. Şehirlerimiz gelişiyor, gelişiyor, modernleşiyor. Bucak ilçesinde 15 senelik dönemde bin 800 bina yapılmış yaklaşık 10 bin konuta tekabül ediyor. Şu anda 21 bin konutun yarısı 15 yıllık dönemde yeniden yapılmış. Yani şu bunu gösteriyor; Bucak şehirleşiyor, daha iyi ve daha modern konutlara sahip oluyor” dedi.
“BERABERİNDE ALT YAPI DA YAPILIYOR”
Sadece konutların yapılması ile kalmayıp şehrin alt yapısının da yapıldığının altını çizen kaymakam Sezgin, “Şehrin imarı da gerçekleşiyor. Şehrin parkları yapılıyor. Sosyal lalanlar yapılıyor. Bu anlamada olmak üzere TOKİ Konut yapıyor ama, TOKİ’nin yaptığı konutların yollarını parklarını bizde Bucak Belediyesi olarak yapıyoruz. Son 6 ayda 20 kilometre asfalt döktük. Bunların bir kısmı Çamlıca Mahallesinde” dedi.
“ÇAMLICA MAHALLESİ NİSAN AYINDA DOĞALGAZA KAVUŞACAK” MÜJDESİ
Asfaltla birlikte doğal gaz çalışmalarının da yapıldığına vurgu yapan Kaymakam Sezgin, “Buradan Çamlıca Mahallesinde oturan vatandaşlarımıza şu Müjdeyi vermek istiyorum; İnşallah Nisan ayında Çamlıca Mahallesine doğalgaz getiriyoruz. En güzel yollarınız, en güzel konutlarınız, en güzel parklarınız olacak.
Bucak Belediyesi olarak sürekli mahalleleri geziyor, halkla ve muhtarlarla istişareler ediyoruz. Hizmeti kaliteli ve verimli halde Bucak halkımıza sunmanın gayreti içerisinde oluyoruz. İnşallah bu çalışmalarımızı büyük bir hızla 2018 yılında da devam edecek. 2017 yılında döktüğümüz asfaltın daha fazlasını 2018 yılında yine mahallerimizde devam ettireceğiz.” dedi.
ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLEDİ
Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin, “Huzuru-muzun, can ve mal güvenliğimizin temini için özellikle Zeytin Dalı Harekâtında görev yapan askerlerimize Allah’tan kolaylıklar diliyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

“Vatandaşımıza kaliteli hizmet, kaliteli ulaşım bizim en önemli görevlerimizden birisi”

“Vatandaşımıza kaliteli hizmet, kaliteli ulaşım bizim en önemli görevlerimizden birisi” Barbaros Mahallesinde devam eden sıcak asfalt çalışmalarını

GÖLHİSAR İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDEN ÇAMELİ YOLU İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

GÖLHİSAR İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDEN ÇAMELİ YOLU İHALE TARİHİ BELLİ OLDU 29 OCAK 2019’DA İHALE GERÇEKLEŞECEK AK Parti Burdur Milletvekilleri

Kaymakam Sezgin’den Öğrencilere Karne Hediyesi

Kaymakam Sezgin’den Öğrencilere Karne Hediyesi Bucak’ta kültür hareketi ile devam ediyor. Bucak Belediyesi tarafından geçen yıl başlatılan

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI