“BUCAK’I ÇOK SEVDİM”

Ana Sayfa » Gündem » “BUCAK’I ÇOK SEVDİM”
Paylaş
Tarih : 19 Şubat 2018 - 6:40

“BUCAK’I ÇOK SEVDİM”
Bucak Orman İşletme Müdürü Mehmet Karabacak, “Bucak’ı, çalışma arkadaşlarımı, ormancılık faaliyetlerinde tüm emek verenleri sevmiş ve onlarla iyi bir diyalog kurmuş, köylüsü ile şehirlisi ile Bucak halkını sevmiştim ki, tam bu aşamada iken bize yol göründü.”dedi.
Bucak Orman İşletme Müdürlüğünden Antalya Orman Bölge Müdür Yardımcılığına atanan Mehmet Karabacak, Bucak protokolü ile akşam yemeğinde buluşarak veda etti. Oğuzhan Kent Ormanında düzenlenen yemeğe, Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, Bucak Kaymakamı Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin, Belediye Başkan Yardımcısı Feruh Kanık, Ak Parti Bucak İlçe Başkanı Adem Şengül, daire müdürleri, birim amirleri, Bucak merkez ve köy muhtarları katıldı. Bucak Orman İşletme Müdürü Mehmet Karabacak, bir konuşma yaptı. Karabacak veda konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bucak’ta Orman İşletme Müdür yardımcısı olarak 2010 yılında çalışmaya başladım ve 2012 yılında da İşletme Müdürlüğü görevini devralarak 2018 yılına kadar da bu görevi yürüttüm. Yaklaşık sekiz yıl kaldığım Bucak’ta bu yıllara ait duygu ve düşüncelerimi anlatmak için bir sekiz dakikamın olmadığını biliyorum. Bu kısa sürede bu yıllara ait tüm duygu ve düşüncelerimi kaleme alıp sizlere özet geçerek anlatamaya çalışsam da; mutlaka ama mutlaka bir kısmı eksik kalacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın himayesinde, Orman Genel Müdürlüğümüzün çatısı altında, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olarak; Bucak’ta, Valimiz ve Kaymakamımızın gözetimi ile birlikte başta kıymetli çalışma arkadaşlarımız olmak üzere, köylüsünden şehirlisine bütün vatandaşların da gayreti ile ormancılık faaliyetlerinde; güzel çalışmalara imza atmanın gayreti içinde olduk. Hep bu niyetle tüm ormancılık konularında hizmet vermek için azami gayret sarf ettik.
Ormancılık sabit bir mekanda, dar bir alanda ve de günün belirli bir anında yapılan bir iş değildir. Bu mesleği icra ederken bazen günde 8 saat, bazen 12 saat ve bazen de 24 saat aralıksız çalıştığınız günler olur. Gün gelir 300 rakımda, 40 derece sıcağın altında, is, duman, toz ve toprak içinde canımız pahasına, 24 saat, “bazen aralıksız günlerce”, orman yangınları ile mücadele edersiniz. Gün gelir, 1300 rakımda eksi 4 derece soğuk havada, sis, pus, kar ya da çamur içinde yerine göre buz üstünde tohumları toprakla buluşturmaya çalışırsınız.
Gün gelir şehirde bir okul bahçesinde tüm vatandaşların şahitliğinde fidanları toprakla buluşturursunuz, gün gelir belki de o güne kadar hiç bir vatandaşın ayak basmadığı yada o günden sonra da basmayacağı bakir alanlarda, ıssız ve gözlerden uzak mekanlarda fidanları toprakla buluşturursunuz.
Ormancılık icra edilirken bazen sakin bir havada personeliniz ile beraber bir yaz gününde klimanın karşısında çay içersiniz, bazen sabahlara kadar kiminiz arazide kiminiz büroda kaçakçı peşinde mücadele verirsiniz. Bazen de; buz gibi havada arazide köz çayını; fidan diken, üretim yapan eli nasırlı ve çamurlu işçiler ile beraber yudumlarsınız.
Böyle bir meslek olan ormancılığı icra ederken; Bucak’ta çalıştığımız sekiz yıllık zaman zarfında şu an içinde bulunduğumuz, Bucak Oğuzhan Şehir Ormanı’nın imarında sizlerin desteği ve kıymetli personelimizin de gayreti ile ciddi bir çalışma içinde olduk. Vatandaşımızın rahatça yürüyebileceği yürüyüş yolu ve bisiklet yolu da yaparak hizmete sunduk. Gözlerden uzak mekanlarda ağaçlandırma yaparken; mesire yeri yapımı, mezarlık, okul, cami bahçesi ve yol kenarı ağaçlandırması, orköy kredisi gibi sosyal ormancılık konularına Bucak’ta da ağırlık verdik.
Asli ormancılık faaliyetlerinin okulu konumunda olan Bucak’ta ormanların rehabilitasyonu, planlama, kadastro, silvikültürel faaliyetler ile geniş alan ağaçlandırma konularını ve zor şartlarda üretim faaliyetlerini gerçekleştirdik. Dairede bu çalışmalara ait evrakları hazırlayıp imzalarken, bu projeleri uygulayarak bir daha silinmemek üzere asıl imzamızı dağlara ve vadilere attık. Tüm ormancılık faaliyetlerinin bundan böyle daha iyi yapılabilmesi ve yöre halkının da kullanabilmesi için yüzlerce km yeni yol yaptık, mevcut yolları da ıslah ettik. Ağaçlandırma çalışmalarının icrasında; yöre halkının gelir elde edebileceği ceviz, badem, incir, defne vb türleri kullanırken yaban hayvanlarını da düşünerek, onlarında istifade edebileceği alıç ve yabani kiraz gibi ağaç türlerine de yer verdik bal arısı için bol çiçek açan türleri diktik.
Ziraat arazilerinde ve yerleşim yerlerinde çıkan yangınların Ormanlara geçmemesi, ormanlarda çıkan yangınların da ziraat ve yerleşim yerlerine sıçramaması için; birinci derece yangına hassas yerlerde, Orman ile ziraat ve yerleşim yerleri arasına yüzlerce km yollar tesis ettik ve aynı zamanda yangınlarla daha etkin mücadele edebilmek için yangın ulaşım tesisleri ve yangın müdahale cepheleri yaptık. Olası yangınlarda kullanılmak üzere her beş kilometrede bir helikopter havuzu yapmaya özen gösterdik. Bu tür faaliyetleri gerçekleştirirken; buralara ulaşmada elimiz ayağımız konumunda olan araç ve gereçlerimize de gözümüz gibi baktık.
Madencilik çalışmaları yapanların işlerini aksatmamaya özen gösterirken, onlara örnek olabilecek rehabilitasyon çalışmaları yaptırdık. Genel Müdürlüğümüzün direktifleri ile de madencilik faaliyeti yapılıp da yıllar önce terk edilen yerleri bir çevreci anlayışıyla yeniden imar ettik ve yeşillendirdik. Böceklere, yangınlara ve diğer zararlılara karşı ormanlarımızı beraber koruduk. Endüstrinin odun hammadde ihtiyacını taze taze karşılarken, önceliğimiz; Ormanlarımızın bakımını yapmak ve ormanlarımızı gençleştirmek oldu. Ormancılık faaliyetleri yaptığımız yerlerden olan yangın gözetleme kulesi, idare binası, yangın ilk müdahale binası, depo binası gibi tesislerimizin hepsini çalışılabilir mekanlar yapmak için ciddi gayret sarf ettik ve aynı zamanda ileriki yıllarda daha iyi hizmet sunabilecek yeni bir mekana sahip olabilmek adına yeni yerleşke yeri belirleyerek imar ile ilgili işlerini de hallederek süreci başlattık.
Bucak’ı ve ülkemiz ormancılığını uluslararası arena da tanıtmak için, Uluslararası Model Orman Ağına üye olduk. Çevre bilincini arttırmak için çöp toplama faaliyeti gibi bir etkinlik yapıp keçi zararlarına karşı ağaçlandırma ve gençleştirme sahalarını gözümüz gibi koruyarak kurallara uymayanları da cezalandırırken, memleketimizin bir gerçeği olan yani çobanlık yaparak geçimini sağlayanlara, otlatma planı yaparak hayvanlarını otlatabilecekleri uygun yerleri gösterdik.
Bucak’ta çalıştığımız bu süreçte, yöre halkının; düğünlerde mutluluğuna ortak olmaya, cenazelerde acılarını paylaşmaya, şifa arayan hastalarına da moral vermeye özel bir gayret sarf ettik. Bucak ve çevre halkının bize düşen işlerini hiç ötelemeden halletmek için elimizden gelen gayreti gösterdik. Bucak’ta Devletimizin bir memuru olarak hizmet etmeye çalışırken, gayemiz; Devletin bizim kanalımız ile buralara sunmak istediği hizmetleri layıkıyla sunmak olmuştur. Daima amacımız; bir şeyleri doğru yapmak ve yaptırmak, aldığımız maaşları da hak etmek ve de ettirmek olmuştur.
İnsanlar beraber çalışırken gün gelir üzülür, gün gelir sevinir, gün gelir niyetler iyi de olsa ufak tefek sorunlar olabilir, önemli olan burada art niyetli olmamaktır. Böyle bir niyete sahip olmamıza rağmen bir şeyler yaparken bilmeyerek incittiklerimiz varsa onlardan özür dileriz.
Bucak’ı, çalışma arkadaşlarımı, ormancılık faaliyetlerinde tüm emek verenleri sevmiş ve onlarla iyi bir diyalog kurmuş, köylüsü ile şehirlisi ile Bucak halkını sevmiştim ki, tam bu aşamada iken bize yol göründü.
Bugün itibari ile işletme müdürlüğü görevinden ayrıldım ve Antalya’da yeni görevime başladım. Çocuğumun üniversite sınavına girecek olması nedeni ile Haziran ayında evimi de taşıyarak siz kıymetli dostlarımdan; o günden sonra ancak misafir pozisyonunda görüşmek umuduyla ayrılmış olacağım. Açıkçası; bu sürecin uzaması, yani; son 18 yıllık meslek hayatımda en uzun süre yaşadığım bir yer olan ve de çok sevdiğim Bucak’tan böyle bir anda ayrılacak olmam, ‘bütün ayrılıklar zordur ya’ işte zor olan, o ayrılığı; birazcık kolaylaştıracak.
Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Afrin yolunda kahramanca savaşan askerlerimize gönülden başarılar dileriz. Allah yardımcıları olsun inşallah.
Sözlerimi, duygu ve düşüncelerimin son bölümünü oluşturan şu kelimeler ile bitirmek isterim. Temiz su, temiz hava orman olmadan asla…
Hakkınızı helal edin, ailenizle birlikte sağlıcakla kalın. Hoşçakalın. Allah’a emanet olun. Saygılarımla…”
Yemekte konuşan Milletvekili Reşat Petek de, “İlçemizde 8 yıl görev yapan Bucak Orman İşletme Müdürü Mehmet Karabacak ile yaklaşık 2,5 yıldır çalışmalarımız ve diyaloğumuz oldu. Bugüne kadar defalarca kurumunun Bakanı Orman Su işleri Bakanı ile de görüşmelerimizde Isparta Orman Bölge Müdürlüğü ve bucak Orman İŞletme Müdürlüğünün çalışmalarından başarı ve takdir ile söz etti. Biz de çalışmalarımızda Orman Müdürümüzün çalışkan ve atak biri olduğunu gördük. Önemli olan bir insanın giderken arkasından sitem eden gruplar bırakmamasıdır. Burada görüyoruz ki herkes Müdürümüzden memnun ve haklarını helal etmiş durumda. Önemli olan herkese hakkını helal ettirmekir.” dedi. Kendisinin daha önce Cumhuriyet Savcısı iken görev yapmış olduğu yerlerdeki anılarından bahseden Milletvekili Petek, konuşmasının sonunda Antalya Orman Bölge Yardımcısı olarak atanan Mehmet Karabacak’a yeni görevinde başarılar diledi.
Daha sonra konuşma yapan Bucak Kaymakamı Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin, “Orman İşletme Müdürümüz ile yaklaşık 6-7 aydır görev yapmaktayız. Gece gündüz diyalog halindeydik. Müdürümüz çalışkan ve sevecen bir kişiydi. Birkaç defa fide dikimlerine gittik. Şimdi müdürümüz gidiyor ama geride kalan Orman teşkilatı elemanları bu dikilen fideleri gözü gibi koruyacaklarına inanıyorum. Müdürümüz uzak bir yere gitmiyor. Gittiği yer Antalya. gerektiği zaman fFikir alışverişinde bulanacağız. Müdürümüze yeni görevinde başarılar diliyorum.”dedi.
Konuşmaların ardından Mehmet Karabacak’a çeşitli anmalılar hediye edildi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının yakın bir zaman sonra Bucak Ziraat Odası’ndan

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği”

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği” Ak Parti İl Başkanılğı’nca düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında,

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, “Kulübümüze her

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI