8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Ana Sayfa » Gündem » 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Paylaş
Tarih : 08 Mart 2018 - 7:03

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun
CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, “Dünya Kadınlar Günü, sosyal bir yara olan, “kadına şiddet” konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için önemli bir fırsat olarak görülmelidir.” diyen Millevekili Göker, “Tüm kadınlarımızın daha özgür olacakları ve sosyal hayata katılımlarının daha yüksek düzeylerde sağlanacağı günlerde buluşmak dileklerimle…”dedi. 

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı şöyle:
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ülkemizde 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Kadınlar Günü, sosyal bir yara olan, “kadına şiddet” konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için önemli bir fırsat olarak görülmelidir. Ülkemizde yıllardır kadın cinayetleri yaşanmakta ve her yıl sayısız kadın bu cinayetlere kurban gitmektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun, kadın cinayetleri ile ilgili hazırladığı 2017 yılı raporuna göre, geçen yıllara oranla 2017 yılında kadın cinayetleri artmış ve bunun sonucunda çeşitli gerekçelerle erkekler tarafından öldürülen 472 kadın hayatını kaybetmiştir.
Aynı platformun Şubat 2018 veri raporuna göre 2018 yılının Şubat ayında 47 kadının öldürüldüğü belirtilmiştir. Kadın düşmanı açıklamaların artması, şiddete karşı gerçekçi çözümler yerine modern olmayan yöntemlerin gündeme gelmesi, kadına ve çocuklara yönelik şiddet konulu davalarda indirim uygulanması, kamuoyunun talepleri yerine getirmek yerine baştan savan açıklamalarda bulunulması, kadına yönelik şiddetin artmasında etkili olmaktadır.
Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan, “Küresel Cinsiyet Uçurumu” raporu kadınların ülkemizdeki durumunu açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye bu raporun verilerine göre, 144 ülke içinde 130’uncu sıradadır. Kadınların işgücüne katılımında yüzde 33’lük bir oranı olan ülkemiz, kadınların eğitim durumuna bakıldığında 109.sıradadır. Söz konusu bu durumun temel nedeni olarak kadınların ekonomi ve siyasette beklenen düzeyde katılımlarının sağlanamaması olarak görülmektedir.
Tüm kadınlarımızın daha özgür olacakları ve sosyal hayata katılımlarının daha yüksek düzeylerde sağlanacağı günlerde buluşmak dileklerimle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Milletvekili Özçelik’in Ahilik Haftası mesajı

Milletvekili Özçelik’in Ahilik Haftası mesajı -AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Türklerin Anadolu’da 1000 yıldan

AHİLİK HAFTASI KUTLAMASINA TÜM HALKIMIZ DAVETLİ

AHİLİK HAFTASI KUTLAMASINA TÜM HALKIMIZ DAVETLİ Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, yarın Bucak’ta düzenlenecek olan Ahilik

Bucak’ta 13 bin 339 öğrenciye 111 bin 088 ders kitabı dağıtıldı

Bucak’ta 13 bin 339 öğrenciye 111 bin 088 ders kitabı dağıtıldı Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, yeni eğitim

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI