8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Ana Sayfa » Gündem » 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Paylaş
Tarih : 08 Mart 2018 - 7:03

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun
CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, “Dünya Kadınlar Günü, sosyal bir yara olan, “kadına şiddet” konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için önemli bir fırsat olarak görülmelidir.” diyen Millevekili Göker, “Tüm kadınlarımızın daha özgür olacakları ve sosyal hayata katılımlarının daha yüksek düzeylerde sağlanacağı günlerde buluşmak dileklerimle…”dedi. 

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı şöyle:
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ülkemizde 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Kadınlar Günü, sosyal bir yara olan, “kadına şiddet” konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için önemli bir fırsat olarak görülmelidir. Ülkemizde yıllardır kadın cinayetleri yaşanmakta ve her yıl sayısız kadın bu cinayetlere kurban gitmektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun, kadın cinayetleri ile ilgili hazırladığı 2017 yılı raporuna göre, geçen yıllara oranla 2017 yılında kadın cinayetleri artmış ve bunun sonucunda çeşitli gerekçelerle erkekler tarafından öldürülen 472 kadın hayatını kaybetmiştir.
Aynı platformun Şubat 2018 veri raporuna göre 2018 yılının Şubat ayında 47 kadının öldürüldüğü belirtilmiştir. Kadın düşmanı açıklamaların artması, şiddete karşı gerçekçi çözümler yerine modern olmayan yöntemlerin gündeme gelmesi, kadına ve çocuklara yönelik şiddet konulu davalarda indirim uygulanması, kamuoyunun talepleri yerine getirmek yerine baştan savan açıklamalarda bulunulması, kadına yönelik şiddetin artmasında etkili olmaktadır.
Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan, “Küresel Cinsiyet Uçurumu” raporu kadınların ülkemizdeki durumunu açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye bu raporun verilerine göre, 144 ülke içinde 130’uncu sıradadır. Kadınların işgücüne katılımında yüzde 33’lük bir oranı olan ülkemiz, kadınların eğitim durumuna bakıldığında 109.sıradadır. Söz konusu bu durumun temel nedeni olarak kadınların ekonomi ve siyasette beklenen düzeyde katılımlarının sağlanamaması olarak görülmektedir.
Tüm kadınlarımızın daha özgür olacakları ve sosyal hayata katılımlarının daha yüksek düzeylerde sağlanacağı günlerde buluşmak dileklerimle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının yakın bir zaman sonra Bucak Ziraat Odası’ndan

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği”

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği” Ak Parti İl Başkanılğı’nca düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında,

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, “Kulübümüze her

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI