KAYMAKAM SEZGİN,KADINLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI

Ana Sayfa » Gündem » KAYMAKAM SEZGİN,KADINLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI
Paylaş
Tarih : 08 Mart 2018 - 14:45

KAYMAKAM SEZGİN,KADINLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI
Bucak Kaymakamı Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Bucaklı kadınların gününü kutlayarak karanfil verdi. Özel Lider Hastanesi, Halk Eğitim Merkezi, Sosyal Hizmetler, Kaymakamlık bünyesinde çalışan kadınların ve mermer fabrika-larında çalışan emekçi kadınların, Dünya Kadınlar gününü tebrik eden Kaymakam Sezgin’e, eşi Sıla Sezgin de eşlik etti. Tek tek kadınların günlerini kutlayan Kaymakam Sezgin, “Geleceğin aydınlık Türkiye’si Türk Kadını ile ve en çok onların emeği ile kurulacaktır. Onlara engel olmamalıyız.”dedi. 
Bütün kadın Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Kaymakam Sezgin, “1887 yılında daha iyi çalışma koşulları için greve giden, ABD ’li 40,000 dokuma işçisi kadına polis müdahalesi sırasında 129 kadının yaşamını yitirmesinin üzerinden 50 yıl geçtikten sonra Danimarka’ da toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılma önerisi, oybirliği ile kararlaştırılmıştır.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın ‘’Dünya Kadınlar Günü’’ olarak anılmasını kabul etmiştir.
Aslında asırlar önce İslam Dininin Yüce Peygamberi Hazreti Muhammed ‘’Veda Hutbesi’’nde ‘’ Ey İnsanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim…’’ diyerek kadın hakları konusunda insanlığa mesaj vermiştir.
Ülkemizin kurtuluş mücadelesinde ve Cumhuriyetin kuruluşunda Anadolu kadınının oynadığı rol hafızalarımızdan silinmemektedir. Nitekim Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK “Dünya’da hiç bir milletin kadını,’ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletini zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim’ diyemez.” demiştir.
Cumhuriyeti doğuran bu anlayış ile 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ve 1934 yılında kabul edilen Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı ile İlgili Kanun, Dünyanın pek çok ülkesinden önce Türkiye’de kadınların toplumsal alana katılmasının yolu açılmıştır.
Türk kadını adeta Cumhuriyetle birlikte dünyaya gözlerini açmıştır. Ekonomik ve toplumsal yaşamda adını yazdırmaya başlamıştır. 1925 de Süreyya AĞAOĞLU ilk kadın avukatımız olmuştur. 1935 te Kamile Şevki MUTLU ilk kadın tıp profesörümüz, 1924 de Ferdane BOZDOĞAN ilk kadın diş hekimimiz, 1933’de Nüzhat GÖKDOĞAN ilk kadın dekanımız, 1933’de Gül ESİN ilk kadın muhtarımız, 1971′ de Türkan AKYOL ilk kadın rektörümüz, 1982’de Filiz DİNÇMEN ilk kadın büyükelçimiz, 1993’de Tansu ÇİLLER ilk kadın Başbakanımız olmuştur.
İlk kadın hakim, ilk kadın savcı, ilk kadın subay, ilk kadın kaymakam, ilk kadın makinist, ilk kadın veteriner, ilk kadın savaş pilotu, ilk kadın karikatürist, ilk kadın heykeltıraş Cumhuriyetle birlikte olmuştur.
Her şeyden önce bu gerçeğin farkında olmalıyız.
Kadınların kamu ve toplumsal yaşamın tüm alanlarına katılmadığı, katılamadığı ülkelere baktığımızda, bu ülkelerin ekonomik alanda geri, toplumsal yaşam alanında problemli olduklarını görüyoruz. Kadının birey olarak görülmediği toplumlarda barışçı ve adil toplum yaratmak mümkün olmuyor.
Bu gerçekten hareketle Cumhuriyetle birlikte başlayan kadın erkek eşitliğini her alanda ve her uygulamada ortaya koymalıyız.
Yine kız çocuklarımızdan başlayarak her yaştaki kadınlarımızın maruz kaldığı ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet yoluyla ortaya çıkan hak ihlalleriyle mücadelede yasal düzenlemelerin yanında toplumsal duyarlılığı artırmalıyız.
Geleceğin aydınlık Türkiye’si Türk Kadını ile ve en çok onların emeği ile kurulacaktır. Onlara engel olmamalıyız.
Böyle önemli bir günde, kadınların ezilmediği, ayrımcılığa tabi tutulmadığı, istismar edilmediği, sokak ortasında öldürülmediği, uğradığı tacizden kendisinin sorumlu tutulmadığı bir dünya dileklerimle tüm dünyanın emekçi kadınlarını, fedakâr ve cefakâr kadınlarını saygıyla selamlıyor, Kadınlar Gününü tebrik ediyorum.”dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek

ÇKS Başvuruları Bucak Ziraat Odası’ndan Yapılabilecek Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının yakın bir zaman sonra Bucak Ziraat Odası’ndan

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği”

“Hedefimiz adaletli, şeffaf, çözüm üreten gönül belediyeciliği” Ak Parti İl Başkanılğı’nca düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında,

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği

Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan Oğuzhanspor’a Moral Desteği Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, “Kulübümüze her

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI