“Sigorta borçlarınızı gelir testi ile sildirin”

Ana Sayfa » Gündem » “Sigorta borçlarınızı gelir testi ile sildirin”
Paylaş
Tarih : 14 Mart 2018 - 7:42

“Sigorta borçlarınızı gelir testi ile sildirin”
Sosyal Güvenlik Burdur İl Müdürü Bayram Balban, Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında yazılı açıklama yaptı.
Açıklamasında, geçtiğimiz yıl itibariyle gelir testi yapma zorunluluğunun ortadan kalktığını ifade eden Balban, 1 Nisan 2017 tarihinden önce tavan borcu biriken vatandaşların bu borçlardan dolayı 30.04.2018 tarihinden sonra sağlık provizyonu alamayacaklarını belirten Müdür Balban,“Genel sağlık sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir.”dedi.
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram BALBAN, Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Geçtiğimiz yıl itibariyle gelir testi yapma zorunluluğunun ortadan kalktığını ifade eden Balban, 1 Nisan 2017 tarihinden önce tavan borcu biriken vatandaşlarımızın bu borçlardan dolayı 30.04.2018 tarihinden sonra sağlık provizyonu alamayacaklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:
“Bilindiği üzere, Ülkemizde ikamet eden ve herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayanlar hakkında uygulanan Genel Sağlık Sigortasının 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmişti. Bu kapsamda olan vatandaşların, 1 Nisan 2017 tarihi öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçlarının 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştı.
Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 2 Nisan 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir.
Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan genel sağlık sigortalılarımızın 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30 Nisan 2018 olarak belirlenmiştir. 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmekte, kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile ‘GSS 6824 Prim Tahsilatı’ menüsünden ödenebilmektedir. Söz konusu borçların 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir.
Genel sağlık sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir.
Tüm sigortalılarımıza sağlık dolu günler diliyorum.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ŞEHİDİMİZ VAR BUCAK!!!

ŞEHİDİMİZ VAR BUCAK!!! Çebiş Köyünden Uzman Çavuş Muhittin Talha ÇALIŞKAN, Afrin’de şehit düştü. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Milletvekili PETEK’den Müjde: “Bucak Pilot Bölge Seçildi”

Milletvekili PETEK’den Müjde: “Bucak Pilot Bölge Seçildi” AK Parti Burdur Milletvekili, Adalet Komisyonu Üyesi, 15 Temmuz Darbe Araştırma

DAHA YEŞİL BİR BUCAK İÇİN ÜCRETSİZ FİDAN DAĞITILDI

DAHA YEŞİL BİR BUCAK İÇİN ÜCRETSİZ FİDAN DAĞITILDI Bucak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından daha yeşil bir Türkiye için 21 Mart Dünya

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI