Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yeniden Kürşat Tuncel

Ana Sayfa » Gündem » Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yeniden Kürşat Tuncel
Paylaş
Tarih : 08 Mayıs 2018 - 14:52

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yeniden Kürşat Tuncel
Burdur Gazeteciler Cemiyeti, genel kurulu cemiyet binasında düzenlenen toplantıda yapıldı. Genel kurulda, Kürşat Tuncel’in öncülüğünde hazırlanan liste üyelerin tam desteğiyle seçildi. Kürşat Tuncel’in başkanlığındaki listede yönetim kurulu üyeleri Serkan Şimşek, Meral Öztürk, Süleyman Taraşlı, Abdurrahman Kızılkaya, Mesut Madan, Bilal Karasakal, Onur Özkan ve Bahtiyar Turan’dan oluştu. Yedek yönetim listesinde ise Salih Tutum, Harun Sivrikaya, Hayal Girişim, Özgür Doğan, Haluk Sağlam, Murat Korkmaz, Murat Çoban, Faruk Dumlupınar ve Filiz Eryılmaz yer aldı. 
Denetim Kurulu, Hasan Türkel’in başkanlığında Halil İbrahim Kara ve Ali Kapan’dan oluşurken, yedek listesinde ise Emel Marangoz, Veli Can Demirtaş ve Şadiye Ünal yer aldı. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Delegeliğine ise Ercan Taraşlı, Adnan Taraşlı, Celal Öztaş ve Kürşat Tuncel seçildi. Onur kurulunda da Mehmet Cadıl, Fethi Şimşek ve Mustafa Tulum yer aldı.
Genel kurulda güzel tazeleyerek listesiyle birlikte yeniden seçilen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, 2 yıllık faaliyetleri anlattığı konuşmasında, “Öncelikle şu an itibariyle 2017 sonuyla 72 üyeli ilimizdeki basın mensuplarının örgütlü gücüyüz. 2016 Mayıs’ın da siz üyelerimizn desteğiyle iş başına gelmiştik. Dernekler yasası özellikle bu günümüzde gelişen güncel gelişmelerden sonra biraz daha işleri sıkı tutuyorlar. 2 yıl içerisinde bu mayıs ayının sonuna kadar genel kurul yapılmasını istediler. Bizde bunun üzerine hem Ramazan öncesinde de sizlerle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapmak istedik. Zor bir dönemde göreve geldik. Ama siz değerli üyelerimizin desteğiyle 2 yılda hiç olmazsa bir şeyleri kıpırttattığımızı düşünüyoruz. Burdur Gazeteciler Cemiyeti 2 yıllık süreyi kullanan ender cemiyetlerden birisi. Biz inceleme yaptık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı kuruluşlar 4 yıl görev yapabiliyorlar. Ama bizim bulunduğumuz dernekler yasasında ise 3 yıl. Hatta Dernekler Müdürlüğü bizi uyarıyor. 2 yılın kısa olduğunu, sık sık genel kurul yapmanında zor olduğunu söylüyorlar. Bir önceki genel kurulda da düşünmüştük bunu. Ama o zaman da kendimiz istiyoruz gibi olmasın diye 3 yılı sunmamıştık. Şimdi bu tüzük değişikliğini bu seferde düşünmüyoruz. Bu genel kurulu rutin, prosedürü yerine getirebilirsek aslında biz kendi alanımızda yönetim listesiyle çıktığımız için 4 yıla çıkarmış gibi oluyoruz. Eğer sizde genel kurul üyelerimizde onay verirseniz. Dernekler Müdürlüğü bizim mesleki anlamdaki tüzüğümüzün düzgün ve güzel olduğunu söylüyor.
Burdur’daki gazetecilerin bana göre en büyük problemi bir araya gelememek, birbirimizi sevememek. 65 üyeyle teslim aldık biz bu genel kurulu. 2 tane vefat eden üyemiz var. Yeni Gün gazetesine yıllarca hizmet etmiş Muharrem Tuncel’i ve Durmuş Öcal’ıda rahmetle anıyorum. 11 tane üyelik çıkarma var. Bu kararı alırkende özellikle gazetecilikle ilişkisi kalmayan, prensip kararı aldık. Bu dönemde aldığımız 11 arkadaşımız var. 11’ide bu mesleğin içinde. Gazetecilik yapanlar. Bildiğiniz gibi cemiyetimizin 2-3 yıldır kıpırdanmasında Basın İlan Kurumu’ndan aldığımız yıllık ortalama 7-8 bin liranın bir katkısı var. Onu almaya devam edebilmemiz için sarı basın kartı olanları otomatikman cemiyet üyeside olması gerekiyor.
Şuan ki 72 kişilik yapımız şimdiye kadar gördüğüm cemiyet tarihindeki en sağlıklı yapı. 35 tane arkadaşımız sarı basın kartlı. 7 tanesi sarı basın kartı beklemede. Zaten 42 tanesi gazeteciliğini belgelemiş durumda.
Aslında burada hiç kimsenin birbiriyle bir problemi yok. Ama Burdur’da belki mesleğin doğasında olan kişisel, rekabetler, çekişmeler bir araya gelmemizi engelliyor ama aslında engellememeli. Aslında ortak paydamız bu meslek. Bu çekişmeleri bir kenara bırakıp, cemiyet için herkesin elini taşın altına koyması lazım.” deyip, önümüzdeki dönem yapılması planlanan bazı çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
Basının kaybettiği isimler anıldı
Genel Kurula Divan Başkanlığı yapan Burdur Gazeteciler Cemiyetinin Onursal Başkanı Ercan Taraşlı, konuşmasına, Burdur Basınının kaybettiği önemli isimleri anarak başladı. Muharrem Tuncel, Durmuş Öcal, Gülçin İlci, Rahmi Ermiş, Kemal Taraşlı, Ali Rıza Taraşlı gibi isimleri saygıyla andığını belirten Taraşlı, “2 yıl boyunca yeni , genç bir ekiple yönetim kurulu icraatalarını sürdürdü. Bu arada yeni göreve gelecek arkadaşlara başarılar diliyorum. Sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşları arasında Gazeteciler Cemiyeti’nin mutlaka bir ağırlığı ve etkinliği vardır. Cemiyet toplantılarını geçmişte kendi başkanlığım döneminde zaman zaman böyle bürolarda kendi aramızda yaptık. Ama daha sonra bunun sıkıntılarını gördüm. Genel Kurulları daha bir kapsamlı salonda olursa cemiyetin ağırlığı, sosyal bir gücü olduğu hem kamuya hem halka cemiyetin varlığını biraz daha göstermiş oluruz diye düşünüyorum.
Ayrıca geçen sene yeni yönetimimiz ilçe gezileri yaptı. Önümüzdeki yıllarda da bu geziler devam edecek. Böylelikle ilçelerle cemiyetin bağı güçlenmiş olur. Hem 10 Ocak hem de 24 Temmuz Çalışan Gazeteciler Günü ve Basında Sansürün Kaldırılışı, Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Ben 24 Temmuzların burada daha etkili kutlanması taraftarıyım. Hem üyelerimiz hem de protokol gelsin. Cemiyetin varlığını kamuya göstermemiz cemiyetin etkinliği bakımından daha etkili olur diye düşünüyorum. Bu vesileyle ben tekrar geçmiş dönem yönetim kurulu arkadaşlarımın yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum. Ama 15 Temmuz hain darbe girişimi bazı projelere sekte vurdu. Yeni yönetim herhalde ertelenen programları ilavelerle yeniden gündeme taşıyarak yoluna devam edeceklerdir.” dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CUMHURBAŞKANIMIZI YANILTTILAR DİYENLER KENDİLERİNİ YANILTMIŞ ve KENDİLERİNİ ALDATMIŞLAR :

CUMHURBAŞKANIMIZI YANILTTILAR DİYENLER KENDİLERİNİ YANILTMIŞ ve KENDİLERİNİ ALDATMIŞLAR : AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı

KAYMAKAMLIK UYARDI!

KAYMAKAMLIK UYARDI! Muhtar adaylarının YSK’ nın 1130 no’lu kararında belirtilen yasaklara uymalarını istedi.   Bucak Kaymakamlığı

MAKÜ 2019 YILINDA DA HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

MAKÜ 2019 YILINDA DA HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI