MİLLET “DEVAM” DEDİ

Ana Sayfa » Gündem » MİLLET “DEVAM” DEDİ
Paylaş
Tarih : 25 Haziran 2018 - 15:29

MİLLET “DEVAM” DEDİ
1. BAŞKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliğinde kullanılan oylar henüz sayılmaya devam ederken ve YSK’dan da herhangi bir açıklama yapılmamışken Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı’ndan duyurulan %52.54 oy oranıyla Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığını, yaptığı konuşmayla duyurdu.
Aynı şekilde henüz YSK’dan açıklama yapılmadı ama Anadolu Ajansı’ndan yayınlanan gayri resmi verilere, Milletvekili seçimlerinde %97.58 açılan sandık oranına göre; AKP %42.42 oyla 293, CHP %22.75 oyla 146, HDP %11.42 oyla 67, MHP %11.18’le 49, İyi Parti %10.8’le 45 Milletvekili çıkardı.
Yine Anadolu Ajansı’ndan yayınlanan ve YSK tarafından teyit edilmeyen verilere göre bu seçimlerde bazı ilkler de yaşandı. İlklerden birisi olarak; Ak Parti kuruluşundan bu yana ilk kez TBMM’de çoğunluğu elde edemedi, azınlıkta kaldı.
Anadolu Ajansı’ndan yayınlanan seçim sonuçlarına göre Türkiye’de yaşanan bir ilk de seçim sonuçlarının, seçmen sayısı, kullanılan oy sayısı, geçerli oy sayısı rakamları yerine sandık sayısıyla açıklanmasıydı.
Seçimin ardından sayımlar devam ederken, ülkede ortaya çıkan bir şaşırtıcı gerçek de bütün partilerin ülke ve dünya kamuoyunun, seçim sonuçlarını tek bir ajanstan, üstelikte devlet ajansından öğrenmek zorunda kalmalarıydı. 24 Haziran seçimlerinde devletin ajansı olarak görülen, bilinen AA, hiç iyi bir sınav vermedi. Öte yandan başta CHP olmak üzere diğer muhalif partilerin de seçim sonuçlarını AA’dan bağımsız olarak belirleyip, kamuoyuna yansıtacak bir sistemi kurmakta başarılı olmadıkları da ortaya çıktı.
Burdur’da da Anadolu Ajansı’ndan yayınlanıp İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu’nca teyit edilmeyen açıklamalara göre; Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a %54.03 oranında oy verildi, Muharrem İnce ise %28.01 oranında oy aldı. Meral Akşener’e de %15.73 oranında oy çıktı. Temel Karamollaoğlu, %1.21 oranında oy aldı, Selahattin Demirtaş’a %0.69 oranında oy verildi, Doğu Perinçek’te %0.33 oranında oy alabildi.
Anadolu Ajansı tarafından açıklanıp, İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu’nca teyit edilmeyen sonuçlara göre; Ak Parti %42.94 oranında oy alarak kıl payı 2 Milletvekilliği kazandı. CHP %20.23 oranında oy alarak 1 Milletvekilliği kazandı. İyi Parti %20.11 oranında oy kazanarak, herkesi şaşırttı ve çok az oranla, 1 milletvekili kazanma şansını kaybetti.
Seçim sonuçlarının Anadolu Ajansı tarafından açıklanması ve sandıkların %95’e yakın açılıp sayıldığının duyurulmasından sonra Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genel Merkezi’nden halka hitaben bir balkon konuşması yaptı. Ankara başta olmak üzere, bütün şehirlerde yapılan balkon konuşmasının ardından kutlamalar düzenlendi. Ak Parti seçmenleri sokaklara çıkarak kutlama yaptılar. Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi ve Halkların Demokratik Partisi yöneticileri, partililerine, sandık görevlilerine, sandıkların terkedilmemesi, İl ve İlçe Seçim Kurulu önlerinden ayrılınmaması çağrısı yaparak YSK resmi bir açıklama yapmadan seçim sonuçlarının kesinleşmeyeceğini, sabaha kadar sonuçların YSK tarafından açıklanmasının beklenmesi gerektiğini vurguladılar.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CUMHURBAŞKANIMIZI YANILTTILAR DİYENLER KENDİLERİNİ YANILTMIŞ ve KENDİLERİNİ ALDATMIŞLAR :

CUMHURBAŞKANIMIZI YANILTTILAR DİYENLER KENDİLERİNİ YANILTMIŞ ve KENDİLERİNİ ALDATMIŞLAR : AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı

KAYMAKAMLIK UYARDI!

KAYMAKAMLIK UYARDI! Muhtar adaylarının YSK’ nın 1130 no’lu kararında belirtilen yasaklara uymalarını istedi.   Bucak Kaymakamlığı

MAKÜ 2019 YILINDA DA HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

MAKÜ 2019 YILINDA DA HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI