Haşhaş hasadı başladı

Ana Sayfa » Gündem » Haşhaş hasadı başladı
Paylaş
Tarih : 05 Temmuz 2018 - 8:54

Haşhaş hasadı başladı
Bucak ve çevresinde başlayan haşhaş hasadını yerinde inceleyen Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir, haşhaşın belli kural ve izinlere dayalı ekildiğini yılda iki kez ekilebildiğini ancak hava şartlarına göre verimde düşüş yaşanabildiğini ifade etti.
Bucak ve çevresinde haşhaş hasadı başladı. Kızılkaya beldesinde tarlalarında haşhaş kozalaklarını toplamaya başlayan üreticiler, bu yıl rekoltenin düşük olduğunu söyleyerek, haşhaşın her türlü hava olayından etkilenen bir tarım ürünü olduğunu ifade ettiler. 22 dekar alana haşhaş ektiğini söyleyen üretici Bekir Yöner, bu yılki rekoltenin dekar başına 125 kg olması gerekirken 100 kg olduğunu belirtti.   
Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir de sıcak havada güneş altında haşhaş toplayan üreticileri, yalnız bırakmayarak haşhaş tarlasına gitti. Üreticinin ve işçinin yanında olduğunu gösteren Başkan Özdemir, Kızılkaya Beldesi tarım arazilerinde bulunan haşhaş tarlalarında incelemelerde bulundu. Ürün verimi hakkında bilgi alan Başkan Özdemir, haşhaşın ekimi ve ürün alımına kadar geçirdiği evrelerin zor ve zahmetli olduğunu söyledi. Başkan Özdemir, haşhaşın belli kural ve izinlere dayalı ekildiğini yılda iki kez ekilebildiğini ancak hava şartlarına göre verimde düşüş yaşanabildiğini aktardı. Haşhaşın kırılmış kabuklu olarak kilosunun 7-8 liradan devlet tarafından alındığını söyledi.
Başkan Özdemir, “Bucak ve çevresinde vatandaşların büyük kısmı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor. Sanayi ve mermer sektörü gelişmiş olmasına rağmen tarım ürünleri ve bu ürünlerden elde edilen gelir de ilçe ekonomisi açısından büyük paya sahip.
Bucak ve çevresinde bulunan tarım arazilerinde buğday, arpa, yulaf, haşhaş, çörekotu, nohut başta olmak üzere daha birçok tarım ürünü yetişiyor. Haşhaş ekimi ve hasadı bakımından biraz zahmetli bir ürün ve yetiştirmesi hava şartlarına bağlı olduğu için verimi de çiftçinin emeğine bağlı bir ürün değil. Toplaması da yazın sıcak günlerine rastladığı için bir hayli zor ve zahmetli bir iş, ancak bir çok kişi de bu işleri severek yapıyor. Herkese Allah kolaylık versin.”dedi
Tarla Sahibi Bekir Yönet de, 22 dekar alana haşhaş ektiğini, bu yılki rekoltenin dekar başına 125 kg olması gerekirken 100 kg olduğunu ve haşhaşın her türlü hava olayından etkilenen bir tarım ürünü olduğunu söyledi.
Tarlada çalışan Ayşe Savaş ise, 10 yaşından bu yana her türlü tarım işini yaptığını, Hüseyin Üzen de haşhaş toplamanın zor ve zahmetli olduğunu söyledi.
15 yıldır tarlada el emeği işlerden hayatını kazandığını belirten 56 yaşındaki Ömer Öztürk ise bu yılki verimin % 75 civarından olduğunu söyledi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İÇME SUYU REZERVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

İÇME SUYU REZERVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ Dsİ tarafından Kestel yolu Aladağ mevkiinde yürütülen sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen

KAYMAKAM SEZGİN’DEN, BAŞKAN ÜNAL’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

KAYMAKAM SEZGİN’DEN, BAŞKAN ÜNAL’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ Bucak Kaymakamı Yalçın SEZGİN, Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL`I makamında

BDH’YE KARDİYOLOJİ UZMANI ATANDI

BDH’YE KARDİYOLOJİ UZMANI ATANDI Bucak Devlet Hastanesinde büyük bir eksiklik olan Kardiyoloji Bölümüne atama yapıldı. Vatandaşların tepkisine

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI