“YANGIN SEZONUNA HAZIRIZ”

Ana Sayfa » Gündem » “YANGIN SEZONUNA HAZIRIZ”
Paylaş
Tarih : 10 Temmuz 2018 - 7:57

“YANGIN SEZONUNA HAZIRIZ”
Bucak Orman İşletme Müdürü Ramazan Kolsuz, yangın sezonuna hazır olduklarını belirterek Bucak ormanlarının, orman yangınları açısından birinci dereceden hassas bölgede bulunduğunu ifade ederek, tedbirleri en üst seviyede aldıklarını, ekiplerin hazır olduğunu, 24 saat ormanların gözetlendiğini belirtti. Sezon boyunca sadece Orman İşletme ekiplerinin değil tüm vatandaşların yangın konusunda duyarlı olmalarını vurguladı. 
Orman İşletme Müdürlüğüne atanan Ramazan Kolsuz, Orman Genel Müdürlüğünün ana faaliyetleri ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Sezona hazır olduklarını belirten Müdür Koluz, Bucak Orman İşletme Müdürlüğü ormanlıklarının, orman yangınları açısından birinci dereceden hassas bölgede bulunduğunu ifade ederek, tedbirleri en üst seviyede aldıklarını, ekiplerin hazır olduğunu, 24 saat ormanların gözetlendiğini belirtti. Sadece ekiplerin değil tüm kamu kurumlarının ve vatandaşların yangın konusunda duyarlı olmalarını vurgulayarak bu duyarlılığın başarılarına katkı sağlayacağını belirtti.
Orman İşletme Müdürlüğüne atanan Ramazan Kolsuz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Orman Genel Müdürlüğümüzün ana faaliyetleri öncelikle ormanların korunması, ormanları bir her türlü yasal olmayan her türlü faaliyetten ekibimizle beraber öncelikli görevimiz korumak. Şimdi yaz dönemine geldik, gündemde olan konu ülkemizde orman yangınları. Bu konuda ekiplerimiz, kule görevlilerimiz, arazözlerimiz, mühendislerimiz, işçilerimiz, memurlarımız, yangın sezonuna hazır bir vaziyette gerekli organizasyonumuzu yaptık, çalışmalarımızı planladık ama bu konuda önceliğimiz orman yangınlarına müdahale etmekten ziyade öncelikle orman yangınının çıkmaması noktasındaki bütün faaliyetlerimiz. Dolayısıyla bu konuda eğitim çalışmalarımızı arkadaşlarımız gerek köylere giderek, gerek okullarda bilgilendirme çalışmalarını yaptılar. Sezona hazırız. Öncelikli temennimiz tüm Türkiye’de yangınsız bir sezon geçirmek. Bucak Orman İşletme Müdürlüğü ormanlıkları orman yangınları açısından birinci dereceden hassas bölgede bulunmakta. Dolayısıyla biz de tedbirlerimizi o noktada en üst seviyede alıyoruz. Ekiplerimiz hazır, 24 saat ormanlarımızı gözetliyoruz. Tabii ki burada sadece bizler değil tüm kamu kurumlarının tüm vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmaları bizim için önemli. Bu duyarlılık bizim başarımıza da katkı sağlayacak.
Biz hep birlikte ormanlarımızı korumalıyız
Biz hep birlikte ormanlarımızı korumalıyız. Gelecek nesillere aktarmalıyız. Bu noktada özellikle vatandaşlarımızdan köylerde yaşayan vatandaşlarımdan tarımsal çalışmaları bitmek üzere anız yakmalarını istemiyoruz. Özellikle faaliyetlerinin bittiği tarlalarında ormana sınırlı olan tarlalarda yakmaktan ziyade traktörle sürerek orman yangınının veya bir ateşin ormana sıçramasını engellemelerini bu vesile ile istiyoruz.
Ateşli piknik alanları dışında vatandaşlarımızın piknik ateşi mangal ateşi yakmamalarını, bizim kontrolümüzde olan alanlarda piknik yapmalarını istiyoruz. Orman yangınlarının çıkma noktasında tedbirlerimizi hep birlikte önceden aldığımız zaman başarılı olacağımız kesindir ama engel olamayacağımız durumlar da söz konusu. Ülkemizde insan kaynaklı orman yangınları daha çok çıkmakta kazayla da yangınlar vuku bulmakta, Geçen yıl Isparta Antalya Karayolunda bir otobüs yangını sebebiyle İşletme Müdürlüğümüz sınırları içerisinde de bir orman yangını vuku buldu. Yine enerji nakil hatlarından da yangınlar çıkabilmekte. Öncelikle biz burada çıkabilecek insan kaynaklı orman yangınlarını en asgari seviyeye düşürürsek temenni ettiğimiz durum da gerçekleşmiş olacak.
Ayrıca ormanları konusunda orman yangınlarıyla mücadele konusunda ülkemiz Akneniz iklim kuşağında en başarılı ülkelerin başında geliyor. Birinci sıradayız diyebilirim. Çünkü her türlü ekipman personel organizasyon açısından çok iyi durumdayız. Teşkilat olarak çok güçlüyüz. Yangını kısa sürede söndürmek için en önemli husus yangının erkenden haber alınması ve süratle yangın mahalline hareket edilmesi.
Bazen saniyelerin bile yangın söndürmede önemi ortaya çıkıyor. Bizim için erken müdahale çok önemli. Bunun yanında sadece orman yangınlarıyla ilgili çalışmalarımız yok, Orman Teşkilatı, Orman Genel Müdürlüğü, bir çok yatırım yapan ormanlarımızın geleceğe aktarılması noktasında sağlıklı ormanlar kurmak.
orman zararlılarıyla mücadele yangından daha ciddi boyutlara gelebiliyor
Ormanların bakımını yapmak, yeni orman yolları yapma, orman yollarının sanat yapısı, üst yapısı faaliyetleri, orman zararlılarıyla mücadele böcek zararları bazen yangından daha ciddi boyutlara gelebiliyor. Ormanlardan ürettiğimiz emvali ülke ekonomisine sunuyoruz, piyasaya arz ediyoruz. Piyasada emvallerimiz alıcı bulduktan sonra bir çok sektörde dolaylı olarak kendine istihdam sağlıyor.
Eğitim çalışmalarımıza devam ediyoruz
Bunun yanında eğitim çalışmalarımıza her zaman devam ediyoruz. Hedef kitlemiz çocuklara yönelik gerek okullarda olsun gerek çeşitli günlerde yapmış olduğumuz etkinliklere devam ediyoruz.
Kısaca orman teşkilatı her yerde çalışmalarını sürekli ve etkin bir şekilde genç ve dinamik ekibimizle devam ettiriyor. Bucak’ta ülkemizde önemli Orman İşletme Müdürlüklerinden biri ve Bucak’taki her türlü ormancılık faaliyeti tekniğine uygun bir şekilde yapılıyor.
hem geleceğe sağlıklı ormanlar hem de ülke ekonomisine katkı sunuyoruz
Ormanlarımızın bakımını asla ihmal etmiyoruz. Bizim için hem geleceğe sağlıklı ormanlar kurma noktasında önemli, hem de ülke ekonomisine katkı sunma açısından önemli. Orman ürünleri sektöründe çalışan iş kolları fabrikaları bir çok orman emvali ihtiyacı var biz bunları sürekli planlı olarak piyasaya arz ederek o sektörün ihtiyacını karşılıyoruz.
Dikili ağaç satışları yapıyoruz. Gençleştirme çalışmaları adı altında doğal gençleştirme diyoruz, fidan dikme suretiyle yapay gençleştirme yapıyoruz. Ağaçlandırma sahaları tesis ediyoruz. Bakım çalışmaları yapıyoruz. Senenin 12 ayı orman teşkilatı durmak bilmeden azimle gayretle faaliyetlerini icra ediyor.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İÇME SUYU REZERVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

İÇME SUYU REZERVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ Dsİ tarafından Kestel yolu Aladağ mevkiinde yürütülen sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen

KAYMAKAM SEZGİN’DEN, BAŞKAN ÜNAL’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

KAYMAKAM SEZGİN’DEN, BAŞKAN ÜNAL’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ Bucak Kaymakamı Yalçın SEZGİN, Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL`I makamında

BDH’YE KARDİYOLOJİ UZMANI ATANDI

BDH’YE KARDİYOLOJİ UZMANI ATANDI Bucak Devlet Hastanesinde büyük bir eksiklik olan Kardiyoloji Bölümüne atama yapıldı. Vatandaşların tepkisine

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI