PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”

Ana Sayfa » Gündem » PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”
Paylaş
Tarih : 31 Ağustos 2018 - 14:21

PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”
Bucak Perşembe Pazarı’nda (PERPA) bu haftanın yoğun ilgi odağı ‘Ankon’ adıyla salçalık domates oldu. salçalık domates yanında salçalık kırmızı Bursa Biberi oldu. 
Bucak’ta Perşembe günü Kapalı Pazar Yerinde kurulan sebze pazarında bu hafta yoğun ilgi salçalık domates ve salçalık bibere idi.
Salçalık domates olarak adlandırılan ankon domates kilosu 1.5- 2 TL’den satışa sunulurken, salçalık biber 2-2.5 TL’den satıştaydı.
İki haftadır tezgahlarda yerini alan salçalık domateslere bu hafta alıcılardan yoğun ilgi vardır. Haziran ayında yağan yağmurlar nedeniyle kelebek hastalığına maruz kalan domatesler, bu yıl geçen yıla göre daha az. Kelebek hastalığından dolayı domateslerin yaprakları kuruyarak kökleri kaldı. Bu hastalık sadece üretim yapıp satışa sunulan domateslerde değil vatandaşın kendi evinin önünde yetiştirdiği domateslerde de aynısı oldu. Satışta bu yıl mağduriyet yaşadıklarını söyleyen domates üreticileri ve satıcıları, geçen yıl Eylül sonuna kadar salçalık domatesin satışta olduğunu ancak bu yıl 2 haftaya bile kalmayabileceğini, vatandaşların domates alımında acele etmesi gerektiğini ifade ettiler.
Salçalık domates alan vatandaşlar da, “Kış için hazırlık yapıyoruz. salçalık ve sosluk domates biber alıyoruz. Malum kışın ki domatesler sera domatesi olduğu için hem pahalı oluyor hem de hormonlu oluyor. Yazın tarla domatesi alarak kışın yiyeceğimiz salça ve soslarımızı yapıyoruz. Bu yıl tarla domatesi hastalıktan dolayı biraz geç oldu. Domatesler gelin-ce de domates tezgahlarında yığılma oldu. Vatandaşın talebi fazla. Yetişen alıyor.”dediler.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İÇME SUYU REZERVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

İÇME SUYU REZERVLERİNE BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ Dsİ tarafından Kestel yolu Aladağ mevkiinde yürütülen sondaj çalışmalarını yerinde inceleyen

KAYMAKAM SEZGİN’DEN, BAŞKAN ÜNAL’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ

KAYMAKAM SEZGİN’DEN, BAŞKAN ÜNAL’A “HAYIRLI OLSUN” ZİYARETİ Bucak Kaymakamı Yalçın SEZGİN, Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL`I makamında

BDH’YE KARDİYOLOJİ UZMANI ATANDI

BDH’YE KARDİYOLOJİ UZMANI ATANDI Bucak Devlet Hastanesinde büyük bir eksiklik olan Kardiyoloji Bölümüne atama yapıldı. Vatandaşların tepkisine

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI