PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”

Ana Sayfa » Gündem » PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”
Paylaş
Tarih : 31 Ağustos 2018 - 14:21

PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”
Bucak Perşembe Pazarı’nda (PERPA) bu haftanın yoğun ilgi odağı ‘Ankon’ adıyla salçalık domates oldu. salçalık domates yanında salçalık kırmızı Bursa Biberi oldu. 
Bucak’ta Perşembe günü Kapalı Pazar Yerinde kurulan sebze pazarında bu hafta yoğun ilgi salçalık domates ve salçalık bibere idi.
Salçalık domates olarak adlandırılan ankon domates kilosu 1.5- 2 TL’den satışa sunulurken, salçalık biber 2-2.5 TL’den satıştaydı.
İki haftadır tezgahlarda yerini alan salçalık domateslere bu hafta alıcılardan yoğun ilgi vardır. Haziran ayında yağan yağmurlar nedeniyle kelebek hastalığına maruz kalan domatesler, bu yıl geçen yıla göre daha az. Kelebek hastalığından dolayı domateslerin yaprakları kuruyarak kökleri kaldı. Bu hastalık sadece üretim yapıp satışa sunulan domateslerde değil vatandaşın kendi evinin önünde yetiştirdiği domateslerde de aynısı oldu. Satışta bu yıl mağduriyet yaşadıklarını söyleyen domates üreticileri ve satıcıları, geçen yıl Eylül sonuna kadar salçalık domatesin satışta olduğunu ancak bu yıl 2 haftaya bile kalmayabileceğini, vatandaşların domates alımında acele etmesi gerektiğini ifade ettiler.
Salçalık domates alan vatandaşlar da, “Kış için hazırlık yapıyoruz. salçalık ve sosluk domates biber alıyoruz. Malum kışın ki domatesler sera domatesi olduğu için hem pahalı oluyor hem de hormonlu oluyor. Yazın tarla domatesi alarak kışın yiyeceğimiz salça ve soslarımızı yapıyoruz. Bu yıl tarla domatesi hastalıktan dolayı biraz geç oldu. Domatesler gelin-ce de domates tezgahlarında yığılma oldu. Vatandaşın talebi fazla. Yetişen alıyor.”dediler.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

“Vatandaşımıza kaliteli hizmet, kaliteli ulaşım bizim en önemli görevlerimizden birisi”

“Vatandaşımıza kaliteli hizmet, kaliteli ulaşım bizim en önemli görevlerimizden birisi” Barbaros Mahallesinde devam eden sıcak asfalt çalışmalarını

GÖLHİSAR İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDEN ÇAMELİ YOLU İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

GÖLHİSAR İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDEN ÇAMELİ YOLU İHALE TARİHİ BELLİ OLDU 29 OCAK 2019’DA İHALE GERÇEKLEŞECEK AK Parti Burdur Milletvekilleri

Kaymakam Sezgin’den Öğrencilere Karne Hediyesi

Kaymakam Sezgin’den Öğrencilere Karne Hediyesi Bucak’ta kültür hareketi ile devam ediyor. Bucak Belediyesi tarafından geçen yıl başlatılan

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI