PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”

Ana Sayfa » Gündem » PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”
Paylaş
Tarih : 31 Ağustos 2018 - 14:21

PERPA’NIN GÖZDESİ “ANKON”
Bucak Perşembe Pazarı’nda (PERPA) bu haftanın yoğun ilgi odağı ‘Ankon’ adıyla salçalık domates oldu. salçalık domates yanında salçalık kırmızı Bursa Biberi oldu. 
Bucak’ta Perşembe günü Kapalı Pazar Yerinde kurulan sebze pazarında bu hafta yoğun ilgi salçalık domates ve salçalık bibere idi.
Salçalık domates olarak adlandırılan ankon domates kilosu 1.5- 2 TL’den satışa sunulurken, salçalık biber 2-2.5 TL’den satıştaydı.
İki haftadır tezgahlarda yerini alan salçalık domateslere bu hafta alıcılardan yoğun ilgi vardır. Haziran ayında yağan yağmurlar nedeniyle kelebek hastalığına maruz kalan domatesler, bu yıl geçen yıla göre daha az. Kelebek hastalığından dolayı domateslerin yaprakları kuruyarak kökleri kaldı. Bu hastalık sadece üretim yapıp satışa sunulan domateslerde değil vatandaşın kendi evinin önünde yetiştirdiği domateslerde de aynısı oldu. Satışta bu yıl mağduriyet yaşadıklarını söyleyen domates üreticileri ve satıcıları, geçen yıl Eylül sonuna kadar salçalık domatesin satışta olduğunu ancak bu yıl 2 haftaya bile kalmayabileceğini, vatandaşların domates alımında acele etmesi gerektiğini ifade ettiler.
Salçalık domates alan vatandaşlar da, “Kış için hazırlık yapıyoruz. salçalık ve sosluk domates biber alıyoruz. Malum kışın ki domatesler sera domatesi olduğu için hem pahalı oluyor hem de hormonlu oluyor. Yazın tarla domatesi alarak kışın yiyeceğimiz salça ve soslarımızı yapıyoruz. Bu yıl tarla domatesi hastalıktan dolayı biraz geç oldu. Domatesler gelin-ce de domates tezgahlarında yığılma oldu. Vatandaşın talebi fazla. Yetişen alıyor.”dediler.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Milletvekili Özçelik’in Ahilik Haftası mesajı

Milletvekili Özçelik’in Ahilik Haftası mesajı -AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Türklerin Anadolu’da 1000 yıldan

AHİLİK HAFTASI KUTLAMASINA TÜM HALKIMIZ DAVETLİ

AHİLİK HAFTASI KUTLAMASINA TÜM HALKIMIZ DAVETLİ Bucak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Erdoğdu, yarın Bucak’ta düzenlenecek olan Ahilik

Bucak’ta 13 bin 339 öğrenciye 111 bin 088 ders kitabı dağıtıldı

Bucak’ta 13 bin 339 öğrenciye 111 bin 088 ders kitabı dağıtıldı Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, yeni eğitim

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI