“BİRLİKTE BÜYÜYORUZ”

Ana Sayfa » Gündem » “BİRLİKTE BÜYÜYORUZ”
Paylaş
Tarih : 06 Kasım 2018 - 14:52

“BİRLİKTE BÜYÜYORUZ”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki programa iştirakiyle 81 il ve bazı ilçelerde eş zamanlı fidan dikim etkinliği düzenlendi. Bucak’ta Bucak Orman İşletme Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” adlı fidan dikim etkinliği Elsazı Köyü Kötekler Mevkiinde gerçekleştirildi. 6 Kasım 2018 Salı günü saat 13:00’da düzenlenen etkinliğe Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü destek verdi.
Fidan dikim etkinliğine, Bucak Kaymakamı Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin ve Sıla Sezgin, Bucak Orman İşletme Müdürü Ramazan Kolsuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Damarcan, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Erdener Bede, kurum ve kuruluş müdürleri, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler ve Elsazı köyü halkı katıldı.
Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Daha sonra programın açılış konuşmasını Bucak Orman İşletme Müdürü Ramazan Kolsuz yaptı.
“Milli Eğitim Bakanlığının ve Tarım Orman Bakanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu protokol kapsamında “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” fidan dikim etkinliğine hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Orman Genel Müdürlüğüz ülkemizin her karış toprağını her gün bir kat daha fazla ağaçlandırarak oran varlığımızı gün geçtikçe arttırmakta. Son 15 yılda ülkemiz topraklarının %27.6’sı yapılan çalışmalarla orman haline getirildi. 2018 yılı verilerine göre ülkemizde son 15 yılda 4 milyar fidan toprakla buluşturuldu. 2023 hedefleri kapsamında 7 milyar fidanı toprakla buluşturacağız. Bu bağlamda ülkemizin her köşesinde olduğu gibi ilçemizde de ağaçlandırma çalışmalarına önem veriyoruz. Şuana kadar Bucak ilçemizde 24 bin 500 adet fidan dikimi gerçekleştirdik. Bu saha ile birlikte diğer sahalarımıza yapacağımız dikimlerle, bu sayı 100 bin adete ulaşacak. Bucak ilçemiz orman varlığı yönünden çok zengin bir ilçe. İlçemizin mülki hudutlarının yaklaşık %70’i ormanlık alanlarla kaplı. Bu alanların da %50’si verimli ve çok kaliteli ormanlardan oluşmakta. Bu bağlamda biz de her zaman planlarımıza dayalı olarak ormanlarımızın bakımını aksatmadan uygun bir şekilde bakımını gerçekleştiriyoruz. Ağaçlandırma noktasında ülkemiz dünyanın orman varlığını arttıran ender ülkelerden biri. Dolayısı ile bu konuya çok önem veriyoruz. Bütün çalışmalarımızı siz genç kardeşlerimizle birlikte yürütüyoruz. Bu bağlamda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu vesile ile katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.”dedi. 
Bucak Kaymakamı Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin de yaptığı konuşmasında, “Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım Orman Köy İşleri Bakanlığının ortak bir projesi olan “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” fidan dikim etkinliği için burada toplanmış bulunuyoruz. Türkiye’nin çocukları, Türkiye’nin genç fidanları, Türkiye’nin ormanlarına fidan dikmek için bugün 81 ilimizde fidan dikim etkinliğinde buluştu. Türkiye’mizi zenginleştirmek, güzelleştirmek, bereketlendirmek için sahadalar. Türkiye’nin en önemli varlığı, en önemli zenginliği toprağımızı yeşil ile buluşturmak, ağaç ile buluşturmak, orman ile zenginleştirmek için buradayız. Türkiye’miz yeşil kuşak bakımından iddiası olan bir ülke. Ancak yine hava yolu ile doğudan batıya, kuzeyden güneye yolculuk yaptığımızda topraklarımızın önemli bir kısmının yeşil kuşaktan mahrum olduğunu görüyoruz. Özellikle kıyı şeritler dışında bu eksiklik fazlasıyla görülüyor. Bunun sonucu olarak hepimiz su sorunları ile karşılaşıyoruz. Bunun sonucu olarak hepimiz çoraklaşmış, taşlaşmış, kayalaşmış arazi varlıkları ile karşılaşıyoruz. İşte Türkiye’nin zenginleşebilmesi için, topraklarımızın bereketli olabilmesi için özellikle bir damla suyun toprakla buluşarak bereketli gıdalara, besili olabilmesi için ağaç dikmeye, fidan dikmeye, ormanlar yetiştirmeye ihtiyacımız var. Burada ilçemizin değişik okullarından gelen 500 öğrencimiz var. Bu çocuklarımızla birlikte burada etkinlik gerçekleştirirken bir de mesaj vermeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza ağaç dikmenin, ormanın faydalarının mesajını veriyoruz. Biz burada belki çocuklarımızın ilk defa fidan dikmesine vesile olacağız. Onlar inşallah diktikleri fidanlarla büyüyecekler. “Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” projesi çerçevesinde Bucak ilçesinin nüfusu kadar bir ağaç dikimini gerçekleştireceğiz. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Orman İşletme Müdürlüğümüze, Orman İşletme Müdürlüğü çalışanlarına, bugüne kadar Bucak ilçesindeki yapmış oldukları çalışmalardan dolay teşekkür ediyorum. Hepsini tebrik ediyorum. Ormanlarımızı koruyan, ormanlarımıza sahip çıkan, vatandaşımızdır. Ağaçlarımıza da sahip çıkan köylülerimize teşekkür ediyorum. Ormanlarımız, bu zenginlik onlara emanet. Köylümüz, ormanın, ağacın kıymetini biliyor. Bu güzel coğrafyayı zenginleştirmek için burada bulunan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.
Konuşmaların ardından fidan dikimi gerçekleştirildi. Bucak Kaymakamı Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin ve eşi Sıla Sezgin başta olmak üzere bütün protokol üyeleri fidan dikti.
Öğrenciler de kendilerine ayrılan bölümlerde fidan dikimlerini gerçekleştirdiler. Küçük ellere alınan fidanlar, minik yüreklerdeki sevgi ile toprakla buluşturuldu. Birlikte büyüyeceklerinin mesajını veren öğrenciler, “Fidan dikimi için buraya geldik. Hepimiz fidanlarımızı toprak ile buluşturduk. Fidan diktiğim için çok mutluyum. Daha önce hiç fidan dikmemiştim. Artık benim de bir dikili ağacım var. Diktiğimiz fidanlar da biz gibi daha küçücükler. Biz artık diktiğimiz fidanlarla birlikte büyüyeceğiz. Eğer yıllar sonra yolumuz buradan geçerse gelip görmek isterim diktiğim fidanı. İnşallah yıllar sonra diktiğimiz fidanlar ile buluşuruz.”dediler.
“Fidanlar, Fidanlarla Büyüyor” projesi kapsamında birlik beraberlik içinde gerçekleştirilen fidan dikim programı öğrencilere Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, içinde balon, silgi, kalemtıraş, kalem ve tohum bulunan kalemliklerin dağıtılması ile sona erdi.
Program öncesi öğrencilere ve katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

AK PARTİ’DEN BUCAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN 14 BAŞVURU

AK PARTİ’DEN BUCAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN 14 BAŞVURU Bucak Belediye Başkan Aday Adayları:1-Halil Erkan Şahin, 2-Nihal Mutlucan,3-Mustafa

MİLLİ EĞİTİM BAKANI BURDUR’A GELDİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANI BURDUR’A GELDİ Bir dizi toplantı, temel atma ve toplu açılış için Burdur’a gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,

“BURDUR ELEKTRİK ENERJİSİNİ RAHATLATACAK 21 MİLYONLUK PROJE”

VEKİLLERDEN MÜJDE!!!! “BURDUR ELEKTRİK ENERJİSİNİ RAHATLATACAK 21 MİLYONLUK PROJE” AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI