Bakan VARANK ve Bakan KASAPOĞLU MAKÜ’de

Ana Sayfa » Gündem » Bakan VARANK ve Bakan KASAPOĞLU MAKÜ’de
Paylaş
Tarih : 04 Aralık 2018 - 6:54

Bakan VARANK ve Bakan KASAPOĞLU MAKÜ’de
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Teknokent Binası ve Prof. Dr. İlhan VARANK Kütüphanesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle açıldı. 
İlk olarak Teknokent binasının açılışını gerçekleştiren Bakan VARANK ve Bakan KASAPOĞLU daha sonra Prof. Dr. İlhan VARANK Kütüphanesinin açılışını gerçekleştirdiler.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, MAKÜ tanıtım filminin gösterimi ve açılış konuşmaları ile devam etti. Çok güzel iki eserin açılış programları için bir araya geldiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ üniversite hakkında bilgiler aktararak “Üniversitenin topluma dönük hizmetler üretmesi de günümüzün temel misyonları arasında yer alıyor. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bu bağlamda kendisini bölgesel gelişmeye odaklamış, bölgesel kalkınma üniversitesi olarak bütün stratejik program ve planlarını buna göre odaklamış bir üniversite sıfatıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Burdur Gelişim Merkezimiz şehrimizin bütün ekonomik potansiyellerini masaya yatırmış, neler yapılabileceği konusunda önemli çalışmalar yapmış ve bu bağlamda kendisine 3 temel sektörü hedef seçmiştir. Bu sektörler tarım ve hayvancılık, turizm ile doğal taş ve mermercilik sektörüdür. Üniversitemiz 2016 yılında hayvancılık alanında Türkiye’de pilot üniversite seçilmiştir. 40 ayrı uygulama projesi ile 4 farklı boyutta çalışmalarını sürdürmektedir. Bugün Teknokent ve kütüphanemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. İsmine de 15 Temmuz şehidimiz Prof. Dr. İlhan VARANK’ın ismini verdik. Bu bağlamda senatomuza da teşekkür ederim” dedi.
Tören protokol konuşmaları ile devam etti. Milletvekili Yasin UĞUR, Teknokent ve Prof. Dr. İlhan VARANK Kütüphanesinin hem üniversitemize hem de ilimize hayırlı olmasını dilerken Milletvekili Bayram ÖZÇELİK de Teknokentin hem üniversitemiz hem de sanayicilerimizle ilimiz ve ülkemiz için ortak çalışmalar yapması temennisinde bulunarak Prof. Dr. İlhan VARANK Kütüphanesinin de hayırlı olmasını diledi.
Vali Hasan ŞILDAK törende yaptığı konuşmada; “Bugün Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz bünyesinde iki önemli tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bölgesel kalkınma odaklı yapılanmasıyla İlimize büyük katkılar sunan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bugün hizmete girecek bu iki üniteyle daha güçlü hale geliyor.
Üniversitemiz bünyesinde kuruluşu tamamlanan MAKÜ-BAKA Taknokent, Kalkınma Ajansı destekli olarak Üniversite, İl Özel İdaresi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ile Bucak Organize Sanayi Bölgesi ortaklığında oluşturulmuştur. Teknokent, Üniversitemizin, araştırma kurumlarının ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürmeye, katma değerli ürünler ortaya koymaya, birbirleri arasında bilgi ve teknoloji transferi yapabilmeye elverişli bir zemin hazırlayacaktır.
Açılışını gerçekleştirdiğimiz içinde bulunduğumuz Kütüphane ise ismiyle çok anlamlı bir değere kavuşuyor. Devletimize ve Milletimize karşı bir yok etme girişimi olan 15 Temmuz gecesi bu Milletin bağrından çıkmış kahramanlar en ön safta o hain gruba karşı yerini almıştı ve onlardan bazıları ateşlerin altında şehadete yürüdüler. İşte onlardan biri de Prof. Dr. İlhan Varank’tı.
Devletimizin her kademesi ve aziz Milletimiz FETÖ ihanetini unutmadı, hiçbir zaman da unutmayacak. Bugün olduğu gibi onların isimleri böyle güzel eserlerle ilelebet yaşatılacak, unutturulmayacak. Asıl önemlisi, o kahramanlar Milletimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacak ve bu mücadele sürecek. Başta merhum İlhan Varank olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor önlerinde tazimle eğiliyorum.
Belirtmek istediğim bir husus da, Ülkemizin her türlü iç ve dış mihrakların baskı ve taarruzuna rağmen büyümesine, kalkınmasına devam ettiği gerçeğidir. Bir yandan PKK ve DEAŞ, bir yandan FETÖ ihaneti ile mücadele eden Devletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde ve halkımızın verdiği destekle yatırımlarına, hizmetlerine devam ediyor. Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi bunu bugün Üniversitemizdeki büyük inşaatlarda, dev yatırımlarda görüyoruz. Yine Burdur İlinin genelinde kısa süre önce tamamlanmış olan, şu anda yapımı devam eden ve kısa süre içinde başlayacak olan önemli hizmetlere ilişkin yatırımlarda görüyoruz.
Milletimiz bu birlik ruhuyla, Devletine bağlılığı ve dayanışmasıyla güçlü ve büyük Türkiye yolunda emin adımlarla yürümeye devam edecektir.
Bütün bu hizmetlerin, değerli yatırımların İlimize, bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, başta sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.” diye konuştu.
Ardından MAKÜ Kurumsal İletişim Merkezi (KİMER) tarafından hazırlanan Prof. Dr. İlhan VARANK temalı film duygu dolu anların yaşanmasına vesile oldu. Film sırasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK gözyaşlarına hakim olamadı.
Daha sonra konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU; “Prof. Dr. İlhan VARANK kitaba, ilme değer veren, örnek bir şahsiyetti. VARANK’ın darbe gecesi ilk direnenlerden biri olduğunu anlatan KASAPOĞLU, kütüphanede çalışan gençlerin de onun yolunda ilerlemeleri temennisinde bulundu.
Avrupa’da en genç nüfusuna sahip ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden KASAPOĞLU, gençleri “en büyük sermaye” olarak nitelendirdi. Gençleri önemsediklerini vurgulayan KASAPOĞLU, “Her bir gencimiz bizim ayrı bir umudumuz, yarınlar adına ümidimiz. İnanıyorum ki bugün yaptığımız açılışlar, gelecek adına gerek ülkemizin gerek dünyanın yarınları adına çok güzel başlangıçların, başarıların önünü açacaktır. Ülkemizi güçlü kılmak, geleceği bugünden inşa etmek için teknolojiyi takip eden değil, teknolojiyi üreten, teknolojik anlamda takip edilen bir ülke olmamız gerekiyor. Bu noktada gençlerimizi, öğrencilerimizi, bilimsel manada donanımlı hale getirmemiz gerekiyor” dedi.
Üniversitede açılışını yaptıkları Teknokent’in de yeni buluşların önünü açacağını belirten KASAPOĞLU, teknolojinin doğru kullanılması gerektiğini dile getirdi. Teknolojinin kullanımı noktasında bağımlılık oluşturan değil, teknolojiyi üreten bir gençlik yetişmesi gerektiğini söyleyen KASAPOĞLU, bakanlık olarak bu konuya gereken hassasiyeti gösterdiklerini ifade etti. Kitabın hem kişilik olarak gelişimde hem bilgi ve tecrübeler edinmede çok büyük rolü olduğunun altını çizen KASAPOĞLU, okumanın daha da yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi. Bu noktada kütüphaneler açısından yeni konseptleri önemsediklerini belirten KASAPOĞLU, Millet Kütüphanelerini örnek gösterdi.
Prof. Dr. İlhan VARANK Kütüphanesi’nin gençler için bir hazine değeri taşıdığını vurgulayan KASAPOĞLU, “Her kitap bir dünya, bir ufuk, bir dost demektir. Bu kütüphanede okuyan gençlerimiz, başta kendi gelecekleri olmak üzere ülkemizin geleceğini inşa etmede ciddi rol üstlenecekler.” diye konuştu. Öğrencilere seslenen KASAPOĞLU, öğrencilerin tesislere değer katacağını belirterek, imkanları sonuna kadar kullanmalarını istedi.
Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK açılışta yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Burdur, tarihiyle müsemma, bir ilim ve irfan şehri. Piri Baba, Divan Baba, Hecin Dede, Hacı Rahmi Sultan, Hafız Osman Nuri Efendi gibi nice büyük isimler, sadece bu şehrin değil, tüm Anadolu’nun mayasını yoğurdu. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Burdur’u temsilen ilk meclisimizde mebusluk yaptı. Burdur, ilmin, irfanın ve milli mücadelenin bir şehridir. Bu şehrin şanına, tarihine, ilim geleneğine yakışır bir şekilde, uzun yıllar hasretle beklenen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini 2006 yılında Burdur’a kazandırdık. Maşallah, üniversitemiz kurulduğu günden bu yana hızla büyüyor. Şimdi de üniversitemize ve Burdur’umuza yakışır şekilde çok güzel bir kütüphaneyi açıyoruz. Merhum ağabeyim İlhan VARANK isminin bu esere verilmesi beni oldukça duygulandırdı” dedi. Bakan VARANK, ağabeyinin adını zikrettiği sırada tekrar gözyaşlarına hakim olamadı. Bu sırada açılışa katılanlar ise Bakan VARANK’ın duygu dol-u anlarına alkışlarla eşlik ettiler. Bakan VARANK daha sonra, “Muhtemelen konuşmamı da bitiremeyeceğim. Bu eserler şehrimize, ülkemize hayırlı olsun diyorum. Tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek kürsüden indi. İki bakan, açılışın ardından kütüphanenin içinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ni gezdi. Daha sonra Ba-kanlar ve beraberindeki heyet MAKÜ İstiklal Yerleşkesi içerisinde yapımı devam yatırımları yerinde incelediler.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL, Bucak yatırım projeleri ile ilgili Bakanlıklara ziyaretler gerçekleştirmek

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Merkezde

MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ TEKLİFİ KABUL EDİLDİ MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU AK Parti Burdur Milletvekili

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI