Kaymakam Başkan Vekili Yalçın Sezgin, yatırımcıları proje hazırlamaya davet etti

Ana Sayfa » Gündem » Kaymakam Başkan Vekili Yalçın Sezgin, yatırımcıları proje hazırlamaya davet etti
Paylaş
Tarih : 11 Mart 2019 - 11:56

Kaymakam Başkan Vekili Yalçın Sezgin, yatırımcıları proje hazırlamaya davet etti
TKDK’DAN BURDUR’A 250 MİLYON AVROLUK YATIRIM MÜJDESİ
Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğü tarafından Bucak Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen eğitim toplantısında Bucak Kaymakamı Belediye Başkan vekili Yalçın Sezgin, “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması”ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” sektörleri kapsamında başvurular kabul edilecektir.”dedi.8 Nisan’da başlayacak olan başvuruların 17-24 Mayıs’a kadar devam edeceğini ifade eden Sezgin, tüm yatırımcıları proje hazırlamaya davet etti.
Kuruluş amacı AB ve uluslararası kuruluşlardan sağlanan kaynakları da kapsayacak şekilde, kırsal kalkınma programlarının uygulanmasına yönelik faaliyetleri gerçekleştirmek olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 16 Şubat 2019 tarihinde beşinci başvuru çağrı İlanına çıktı. 
2012 yılından bugüne IPARD Programını uygulayarak kırsal kalkınma alanında yeni bir sayfa açan TKDK, geçen yedi yıl içerisinde hepsi birbirinden değerli 358 adet projenin hayata geçirilmesine öncülük ederek Burdur’a 174 Milyon Liralık yatırım yapılmasını sağladı. Bu kapsamda 92 Milyon Liralık bir bütçeyi geri ödemesiz olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunan TKDK, projeler aracılığıyla sağladığı 726 kişilik istihdamla da kırsal kalkınmaya büyük oranda katkıda bulundu. Kurumun, Genç ve kadın yatırımcılara uyguladığı pozitif ayrımcılığı sayesinde bu istihdamın 112sini kırk yaş altı gençler oluştururken 46sı ise kadın girişimcidir. IPARD Programı kapsamında 2341 makine-ekipman, 2875 kovan ve 128 adet traktörü yatırımcıyla buluşturan TKDK, Burdur ekonomisinin gelişiminde de büyük rol oynadı.
Konuya ilişkin açıklama yapan Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin: ”Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir. Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’dur. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için “geri ödemesiz” olarak kullandırılacaktır.
Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” sektörleri kapsamında başvurular kabul edilecektir. Süt ve Süt Ürünlerinin yanı sıra Peynir Altı Suyunun İşlenmesi ve Pazarlanması, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması sektörlerinden yatırım yapan vatandaşlarımız yaklaşık 80 milyon avroluk bütçeyi kullanarak %50’ye varan hibelerden yararlanabilecekken; 170 milyon avroluk bütçeli Süt üreten tarımsal işletmeler, Kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, Kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler ve Yumurta üreten tarımsal işletmeler sektörlerinden birinden yatırımı tercih ederek %70’e varan hibelerden faydalanabileceklerdir.” dedi.
8 Nisan’da başlayacak olan başvuruların 17-24 Mayıs’a kadar devam edeceğini ifade eden Sezgin, tüm yatırımcıları proje hazırlamaya davet ettiğini ifade etti.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI

BAŞKAN ÜNAL’DAN ANKARA ÇIKARTMASI Bucak Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL, Bucak yatırım projeleri ile ilgili Bakanlıklara ziyaretler gerçekleştirmek

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR

HUZUREVİ ve YAŞLI BAKIM MERKEZİ 20 HAZİRAN’DA İHALEYE ÇIKIYOR AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Burdur Merkezde

MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ TEKLİFİ KABUL EDİLDİ MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU ÜYESİ MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR MÜJDEYİ DUYURDU AK Parti Burdur Milletvekili

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI