BEKAP 2 KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI

Ana Sayfa » Gündem » BEKAP 2 KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI
Paylaş
Tarih : 17 Nisan 2019 - 15:25

BEKAP 2 KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI
Bekap 2 Kitap Günleri kapsamında, 15-23 Nisan tarihleri arasında seçkin yayınevleri ve bir milyon kitap, ünlü yazarların yer aldığı 32 yazar öğrenciler ve Bucaklılar ile buluşacak.
Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi kapsamında Kitap Günleri başladı. 15-23 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Kitap Günlerinde, seçkin yayınevleri ve bir milyon kitap yer alıyor.
Kitap Günleri kapsamında ünlü yazarlarında yer aldığı 32 yazar öğrenciler ve Bucaklılar ile buluşacak. Kitap Günlerinin açılışı, dün Bucak Kent Meydanında (eski Perşembe Pazarı) saat 10:30’da açıldı. 
Açılışa Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin, Bucak Cumhuriyet Başsavcısı Gün Şafak Karartı, Bucak Askerlik Şube Başkanı Yusuf Turgay Yurdakul, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Kocaaliler Belediye Başkanı Selahattin Gökçe, Kızılkaya Belediye Başkanı İlkay Güngör, daire amirleri, kurum kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti başkanları, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan açılış programı konuşmalar ile devam etti.
Programda Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, açılış konuşmasını yaptı. Başkan Ünal, konuşmasına selamlama ile başlayarak “Bekap 2 projesi kapsamında düzenlediğimiz Bucak Kitap günleri açılış törenimize hoş geldiniz.”dedi. Konuşmasında, “Öncelikle BEKAP (Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi)’nin hayata geçirilmesinde emeği olan başta kaymakamımız Yalçın Sezgin Bey’e ve personellerimize teşekkür ediyorum.”diyen Başkan Ünal, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Dinimizin ilk emri oku, olmasına rağmen dünyada çok az okuyan bir milletiz.Öğrenmenin en iyi yolu okumak, en iyi yatırım ise kitaba yapılan yatırımdır.
Toplum olarak okumayı sevmiyoruz. Sormayı seviyoruz. Halkımızın geneli gününün büyük bir bölümünü TV’leri başında geçiriyor. TV programları da ona göre.
Bu gibi kitap günleri etkinlikleri okumaya ve öğrenmeye bir nebze olsun teşvik ediyorsa ne mutlu bizlere. Bu etkinliklerle insanımıza,gençlerimize,öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz.
Geçen yıl 21 Nisanda birincisi yapılan 1. Kitap günlerinde, 223 yayınevi ve 1 milyon kitap okuyucusu ile buluşmuştu.
Bu sene 15-23 nisan arası 8 gün boyunca seçkin yayınevlerinin katılımı ile tanınmış ulusal ve yerel yazarlarımızı ve 250 bin kitabı okuyucusuyla buluşturuyoruz.
Açılış törenimize katılımınızdan dolayı tüm konuklarımıza ve misafirlerimize, yazarlarımıza,öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyor. Saygılarımı sunuyorum.”dedi.
Daha sonra Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin yaptığı konuşmada, “BEKAP projemiz bu fuar ile sona erecektir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın, gençlerin kitapla daha yakın olması, kitaplı olmasının adıdır bir bakıma BEKAP projesi.
Seminer, konferans, sinema, tiyatro, kitap fuarında insanları bir araya getirerek buluşmaların en güzelini gerçekleştirmesinin adıdır BEKAP Projesi.
Biz iki yıldır bu şehirde bilgi adına, öğrenme adına bir proje uyguladık. Tarihe bir not düştük. İlk kitap fuarını açtık. Bu yıl ikincisini açıyoruz. Türkiye’ de bu hafta iki ilçede kitap fuarı var. Balıkesir Susurluk, Burdur Bucak.
Balıkesir Susurluk Balıkesir’e örnek oldu. Balıkesir Susurluk’ ta ilk kitap fuarını açarken “Biz bir fidan dikiyoruz, besleyecek, büyütecek sizsiniz.” diye konuşmuştum.
Gördüm ki bizden sonra Balıkesir merkez ve ilçeleri de bu aydınlanma yolculuğumuza katıldı.
Bucak’ ta bunu başaracak. Biz şehrimizin rengini açık maviye dönüştürmek için çalıştık.
En çok kitap satışına göre iller hiç yoktan en çok’ a siyah/gri/lacivert/açık mavi diye sıralanır. Bucak açık mavi olma yolundadır. İnşallah yolumuz açık olur.
Buradan şehirlerinin rengini açık mavi yapmaya kararlı tüm Belediye Başkanlarını, Mülki Amirleri, öğretmenleri, öğrencileri, kitap okurlarını saygıyla selamlıyorum.
Kitaba yakın olursak, gelişiriz, kalkınırız, ilerleriz, zenginleşiriz. Kitaba uzak olursak fakirleşiriz, yoksulluğa, çaresizliğe mahkum oluruz.
Kitaba uzak olursak FETÖ gibi örgütlerin elinde kandırılmaya açık oluruz. Kitap bizim medeniyetimizin en önemli ayaklarından birisidir.
Çünkü kitap Kur’ anı Kerim de çok geçen kavramdır. O kitabı okumak için anlamak için bu kitapları da okumalıyız.
Çocuklarımızın, gençlerimizin aklını zihnini, bilgiyle beslemeliyiz. Eğer biz onlara okuma öğrenme alışkanlığı kazandıramaz isek, o zihinler başka türlü işgale uğrayacaktır.
Toprak işgalini kaldırmak kolay ama zihin işgalini kaldırmak oldukça zordur.
Bugün, bu hafta en önemli etkinlikleridir, Bucak’ın kitap fuarı. Bu sadece Bucak’ın değil Burdur’ un en önemli etkinliğidir. Bu etkinlikte bizimle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum.
Aslında kitap fuarımıza Milli Eğitim Bakanımızın da katılacağı bilgisi Cuma gün bana iletilmişti. Ancak Pazartesi günü Bakanımızın başka programları nedeniyle iptal oldu. Bu dahi yaptığımız işin önemini göstermektedir. Kendilerine şükranlarımı arz ediyorum.
Bu projede emeği geçen herkesi kutluyor, selamlarımı, saygılarımı sunuyorum.”ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Hüseyin Türker Ortaokulu Halk Oyunları ekibi tarafından halkoyunları gösterisi sergilendi.
Program, BEKAP projeleri kapsamında görev alan personele Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin ve Belediye Başkanı Emrullah Ünal tarafından “Teşekkür Belgeleri”nin verilmesi ile devam etti.
Daha sonra Bekap Kitap Günlerinin açılışı Bucak Kaymakamı Yalçın Sezgin ile Belediye Başkanı Emrullah Ünal ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.
Açılışın ardından farklı yayınevlerinin yer aldığı standlar gezildi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

“SANAYİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKABİLDİK Mİ?

“SANAYİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKABİLDİK Mİ? Bucak Hizarcılar ve Marangozlar Odası Başkanı İsmail İnan, “Ustalardan çıraklara, siyasilerden

MAKÜ’den Örnek Bir Proje Daha

MAKÜ’den Örnek Bir Proje Daha Ülkedeki madenlerin yurtiçinde işlenip katma değerinin yükseltilerek ülke ekonomisine katkısının artırılması

SEL VE SU BASKINLARINA ANINDA MÜDAHALE

SEL VE SU BASKINLARINA ANINDA MÜDAHALE Bucak’ta ve köylerinde etkili olan yağışlar, sel ve su baskınlarına neden oldu. Burdur İl Özel İdaresi,

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI