BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜLLERİ KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA!!!

Ana Sayfa » Gündem » BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜLLERİ KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA!!!
Paylaş
Tarih : 07 Haziran 2019 - 15:49

BUCAKLI ÇİFTÇİLERİN MAHSÜLLERİ KURAKLIK TEHDİDİ ALTINDA!!!
Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel: “Bucak’ın son 69 yılın en sıcak Mayıs aylarından birini yaşadı. Karaaliler, Kuşbaba, Kestel, Keçili, Üzümlübel köylerindeki çiftçiler, kuraklık tehdidi altında.”
Bucak Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Özel, Bucak’ta yaşanan kuraklıkla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamasında Bucak’ın son 69 yılın en sıcak Mayıs aylarından birini yaşadığını ifade eden Başkan Özel, bu doğa olaylarının insanoğlunun doğaya iyi davranmamasıyla küresel ısınma sonucunda 4 mevsimi yaşayan cennet ülkemizi daha çok etkilemekte olduğunu ifade etti. Bucak’ta kış aylarındaki aşırı yağışla ekim yapamayan Karaaliler, Kuşbaba, Kestel, Keçili, Üzümlübel köylerindeki çiftçilerin alternatif olarak yağlık ayçiçeğine yöneldiğini ifade eden Başkan Özel, “Ama ne yazık ki kuraklık nedeniyle ürünlerde çimlenme sorunu oluşmuştur.”dedi.
Bucak Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Özel, kuraklık ile ilgili yayımlamış olduğu açıklamasında, “İlçemizde kış aylarında yağışların geçmiş yıllar ortalamasına göre yüksek olması o dönemde ekimlerin geç kalmasına hatta yapılmamasına neden olmuştur ancak ilkbahar aylarında ise yağış ortalaması geçmiş yılların kat ve kat altında kalmış mayıs ayı sonunda İlçemiz son 69 yılın en sıcak mayıs aylarından birini yaşamıştır.Bu doğa olayları insanoğlunun doğaya iyi davranmamasıyla küresel ısınma sonucunda 4 mevsimi yaşayan cennet ülkemizi daha çok etkilemektedir. Küresel iklim değişikliğininde etkisiyle ilçemizde özellikle kuru tarım yapılan arazilerde ekili buğday, arpa, yulaf, tritikale ve çörek otu ekili alanlarda rekolte kaybına neden olmaya başlamıştır.İlçemizde kış aylarındaki aşırı yağışla ekim yapamayan Karaaliler, Kuşbaba, Kestel, Keçili, Üzümlübel köylerindeki çiftçilerimiz alternatif olarak yağlık ayçiçeğine yönelmiş ama ne yazık ki kuraklık nedeniyle ürünlerde çimlenme sorunu oluşmuştur.”ifadelerine yer verdi.
Bitkisel üretimde yaşanan sıkıntıların hayvancılığı doğrudan etkilediğini de hatırlatan Başkan Özel; “Tüm bu kötü gelişmelere rağmen kış yağışları ile yükselen yeraltı suları, Onaç Barajı ve Karacaören Barajlarının su rezervinin artması çiftçilerimizin yüzünü güldürmüştür. Barajlarımızın doluluk oranı artmasına rağmen çiftçilerimiz gelecekte yaşanacak daha büyük bir kuraklığa karşı daha dikkatli olması gerekmektedir. Emeği en yoğun mesleklerden biri olan çiftçiliğin emektarı üyelerimize tarımsal sulamalar konusunda tasarruflu olmaları kesinlikle ürünlerini damla, yağmurlama vb. sulama sistemleri ile sulama yapmalarını tavsiye ediyoruz.
Bucaklı çiftçilerimizin en büyük örgütlü gücü olarak devletimizin yeniden kapsamlı bir kuraklıkla eylem planını acilen devreye alması kuraklıktan etkilenen çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan borçlarının ertelenmesi talebimiz söz konusudur. Kuraklıkla mücadelede özellikle yeşil alanlarımızı arttırarak fotosentez sonucu temiz bir hava, güzel bir doğa ve ormanlık vb. gibi yeşil alanların artmasıyla doğanın su tutma kabiliyetinin arttırılması gerekmektedir.”dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

“SANAYİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKABİLDİK Mİ?

“SANAYİ MİRASIMIZA SAHİP ÇIKABİLDİK Mİ? Bucak Hizarcılar ve Marangozlar Odası Başkanı İsmail İnan, “Ustalardan çıraklara, siyasilerden

MAKÜ’den Örnek Bir Proje Daha

MAKÜ’den Örnek Bir Proje Daha Ülkedeki madenlerin yurtiçinde işlenip katma değerinin yükseltilerek ülke ekonomisine katkısının artırılması

SEL VE SU BASKINLARINA ANINDA MÜDAHALE

SEL VE SU BASKINLARINA ANINDA MÜDAHALE Bucak’ta ve köylerinde etkili olan yağışlar, sel ve su baskınlarına neden oldu. Burdur İl Özel İdaresi,

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI