• DOLAR
  7,7176
 • EURO
  9,0684
 • ALTIN
  468,38
 • BIST
  1,1728
3 Ekip Halinde Çalışıyorlar

3 Ekip Halinde Çalışıyorlar

BUCAK BELEDİYESİNDEN SİNEK VE HAŞERELERLE MÜCADELE Bucak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ilaçlama ekiplerinin ilçe genelinde başlatmış olduğu 2020 Yaz Sezonu Sinek ve Haşere ile Mücadele çalışmaları devam ediyor. İlaçlama ekipleri sivrisinek, karasinek, kene, hamam böceği, kemirgenler gibi vektörlere karşı mücadele ediyor. Çalışmalar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen, Sağlık Bakanlığı tarafından […]

BUCAK BELEDİYESİNDEN SİNEK VE HAŞERELERLE MÜCADELE
Bucak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ilaçlama ekiplerinin ilçe genelinde başlatmış olduğu 2020 Yaz Sezonu Sinek ve Haşere ile Mücadele çalışmaları devam ediyor. İlaçlama ekipleri sivrisinek, karasinek, kene, hamam böceği, kemirgenler gibi vektörlere karşı mücadele ediyor. Çalışmalar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış biyolojik ilaçlarla ve biyolojik kontrol yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Bucak Belediyesi ekipleri Mart ayında başlanan vektörel mücadele kapsamında larva çalışmalarına ek olarak uçkun mücadelesini sürdürüyor.
3 Ekip Halinde Çalışıyorlar
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler havaların ısınmasıyla birlikte sinek ve haşerelerle mücadelede sürekliliği sağlamak ve halk sağlığını korumak amacıyla ilk etapta 3 ekip halinde ilaçlama yapıyorlar. Ekipler haftanın 7 günü mahallelerde ilaçlama çalışmalarına devam ediyor. İlçede bulunan 20 mahallede aralıksız sürdürülen ilaçlama çalışmaları kapsamında açık alanlar, yeşil ve sulak alanlar, sokaklar ile metruk yapılar, apartman bahçelerinde bulunan kanalizasyon bağlantıları, kullanılmayan su depoları, bodrum katlar, kuyular ile hayvan besiciliği yapılan bölgelerde bulunan gübre yığınları da ilaçlanıyor. İlaçlama ekipleri ayrıca bahçe ve çöp konteynerlerinde de ilaçlama çalışması yapıyor.
ULV ve Mistblower Yöntemi Kullanılıyor
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ilaçlama ekipleri, başlattıkları ilaçlama çalışmalarında ilçe sakinlerinin rahatlığı için ULV ve Mistblower adı verilen yöntemi kullanarak sinek ve haşerelerle mücadele ediyorlar.
Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?
Bu arada uzmanlar, Sinek haşerelerle mücadelede ilçe sakinlerinin de alması gereken bazı tedbirler olduğunu belirterek, o önlemleri şöyle sıralıyorlar;
Çöpleri poşetler içerisinde çöp kutularına atıp ağızları kapatılırsa üremeler engellenebilir. Sivrisinekler durgun suda ürerler ve sivrisineklerin üreme noktalarının büyük bir kısmı insan eli ile oluşuyor. Ağzı açık halde bulunan durgun suları (kova, bidon, lastik, havuz, kuyu, birikinti, vb.) ortadan kaldırarak veya üzerini kapatarak sivrisineklerin üremesine engel olunması gerekiyor. Piknik yapan vatandaşların piknik yaptıkları alanlarda ayrılırken atıklarını kapaklı çöp kutularına atmaları gerekiyor. Evlerde bulunan bir saksının altındaki tabakta biriken su, sivrisinekler için uygun bir üreme kaynağı olmaktadır ya da bahçemizde bulunan bir kovadaki su da aynı şekilde üreme kaynağı olabilmektedir. Saksının altındaki suyu dökmemiz ya da kovanın ağzına bir kapak koymamızla birlikte sivrisinek üremesini engelleyebiliriz.
ULV ve MİSTBLOWER Nedir?
U.L.V. (Ultra Low Volume) adı verilen ilaçlama sisteminde son derece ince püskürtme tekniği ile aerosol sis oluşturuluyor. Bu sistem haşereleri yok etmede en az etken madde ile en üstün, kalıcı, etkili, gerçekçi ve en ekonomik mücadeleyi sağlıyor.
U.L.V. ilaçlama tekniği, dumanlama sistemine göre ilaç partiküllerinin havada çok uzun süre kalabilmesinden dolayı çok daha fazla randıman veriyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı bir ilaçlama tekniği olan U.L.V. sistemiyle çok daha az ilaçla daha çok alanın ilaçlanması mümkün oluyor. Ayrıca mazotun, yan kansorejen etkisini ve ekonomik külfetini ortadan kaldırıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM