• DOLAR
  7,7837
 • EURO
  9,4579
 • ALTIN
  460,13
 • BIST
  10,4945
SÖZ, MUHTARLARDA…

SÖZ, MUHTARLARDA…

MUHTARLAR, SORUNLARINI DİLE GETİRDİ YEREL YÖNETİM DİNLEDİ Bucak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü düzenlenen Yerel Yönetim ve Muhtarlar Buluşmasında muhtarlar adına konuşan Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Arslan, muhtarların sorunlarını dile getirerek gerekli önemin verilerek çalışmaların yapılmasını talep etti. Bucak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Bucak Oğuzhan Kent Ormanında Yerel Yönetim ve […]

MUHTARLAR, SORUNLARINI DİLE GETİRDİ YEREL YÖNETİM DİNLEDİ

Bucak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü düzenlenen Yerel Yönetim ve Muhtarlar Buluşmasında muhtarlar adına konuşan Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Arslan, muhtarların sorunlarını dile getirerek gerekli önemin verilerek çalışmaların yapılmasını talep etti.
Bucak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Bucak Oğuzhan Kent Ormanında Yerel Yönetim ve Muhtarlar Buluşması düzenlendi. Toplantıya, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Ak Parti Bucak İlçe Başkanı Mustafa Oğuz, Ak Parti Bucak Gençlik Kolları Başkanı Ali Kaynak, Belediye Başkan Yardımcıları Yasin Çiçek, Oğuzhan Erdoğan, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri ve merkez mahalle muhtarları katıldı.
Toplantı, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın konuşması ile başladı. Konuşmasında 19 Ekim 2015 yılından bu yana Muhtarlar Günü olarak kutlandığını hatırlatan Başkan Ünal, “Hem Muhtarlar Gününüzü kutlamak hem de bilgilendirmek amacı ile sizlerle birlikte toplantı yapmayı uygun gördük.”dedi.
Mart ayından bu yana pandemi süreci yaşadığımızı söyleyen Başkan Ünal, “Devletimiz bir takım tedbirler ve önlemler alıyor. Bunları hepimiz biliyoruz. Siz değerli muhtarlarımız da büyük çalışmalar gerçekleştirdiniz. Halen de gerçekleştiriyorsunuz. Bu çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.
Daha önceki toplantılarda da ifade ettiğimiz gibi muhtarlarımız, biz yerel yönetimlerin ve devletimizin gözü, kulağı, eli, kolu kısacası çözüm ortağımızsınız. Muhtarlık müessesemizin önemi ve kıymetini biliyoruz.
Sizlerle birlikte yerel yönetimler olarak bir takım çalışmalar sergiliyoruz. Bu konuda 5393 sayılı Belediyeler kanununun 14. maddenin B fıkrasında belediyelere der ki; “Hizmetlerin yerine getirilmesinde öncelik sırası, belediyelerin mali durumu ve hizmetin ivediliği dikkate alınacaktır.”
Kanun bizim çalışmalarımızı bir cümle ile özetliyor. Bizde çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz.
Göreve geldiğimiz günden bu yana sizlerle bir kaç toplantı yaptık. Bu toplantılarımızda sizlerden gelen talepleri göz önüne aldık, beraber istişarelerde bulunduk. Mahallelerimizin eksikliklerine göre öncelik sırasını, ivedilik belirledik. Amacımız, gelir kaynaklarımızı doğru, yerinde ve zamanında kullanarak sizlerle birlikte mahallelerimize hizmet üretmek. Tabi şehrimizin geleceğe taşınması noktasında nasıl bizlere görev düşüyorsa sizlere de aynı görev düşüyor inancındayım.
İnşallah Bundan önce olduğu gibi sizlerle bundan sonraki günlerde de güzel çalışmalara imza atarız. Kronikleşmiş bir takım sorunları çözmeye çalışıyoruz. Önceliklerimizi belirleyip çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yollarımız öncelikliydi. Yollarımızın alt yapısını tamamlayarak genişleme çalışmalarını yaparak asfaltlarımızı döküyoruz. 20 km sati asfalt çalışmalarımızı bu yıl tamamladık. Önümüzdeki yıl 30 km olarak yollarımızı yapacağız. Yol problemlerini gidermek önceliğimiz. Anayoldaki sorunları gidermeden mahalle aralarındaki tali yolların sıkıntılarını gidermeye çalışırsak hem kaynaklarımız rantabıl kullanmamış oluruz hem de hizmet üretememiş oluruz. Sizlerin bu yönden bizleri mazur görmesini rica ediyorum. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”dedi.
Ak Parti Bucak İlçe Başkanı Mustafa Oğuz konuşmasında, “Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar gününü kutluyorum. Özellikle pandemi sürecinde yapmış oldukları çalışmalardan dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Belediyemiz ile de uyumlu çalışmalarını görüyorum. 2009 yılından bu yana Ak belediyecilik hem şehirleşme hem de diğer konularda ön plana çıktı. Yol problemlerimiz gideriliyor. 20 km Sati asfalt çalışmalarımızı mevsimsel olarak bitirdik. Yerel Yönetimler Muhtarlar buluşmasının hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerine yer verdi.
Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi de konuşmasında, “Sizlerle bugün buluşmak çok güzel. Bizler, muhtarlarla hep buluşuyor, dertleşiyor, hasbihal ediyoruz. Bizim için muhtarlar çok kıymetli. Bizlerle beraber olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.” Dedi.
Ak Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Öncelikle Muhtarlar gününüzü kutluyorum. Muhtarlar ve Belediye ilişkileri çok önemlidir. Muhtarlar, mahallelerimizin eksikliklerini takip eden bir kurum. Önemli bir kurum, önemli bir görev. Biz de işleri takip açısından üzerimize düşen görevleri en hızlı şekilde yerine getirmeye gayret ediyoruz. Mahallelerimizdeki eksikliler belirlenen planlama doğrultusunda yapılır. Belediyemiz tarafından son dönemlerde mahallelerimizde güzel çalışmalar yapıldı. Yol ile ilgili sorunların çoğu giderildi. Üst kısımlardaki mahallelerimizde yıllardır gerçekleştirilemeyen hizmetler yapıldı.
Sizlerden istirhamım bir iş yapılırken uyum çok önemlidir. Muhtarlarımızın hepsini seviyoruz. Birlikte iyi bir dönem geçirecemizi temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.
Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, “Toplantımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hepimiz seçilmişiz, bize vekalet verilmiş. Size mahalleli vekalet vermiş. Belediye başkanıma ilçe vekalet vermiş. Burdur halkı da bize vekalet verdi. Vekalet aldığımız sure içerisinde hakkı ile işlerimizi yerine getirmek için bu vekaleti aldık. İşlerimizi vatandaşı memnun edebilecek şekilde yapabilirsek, onları mutlu edebilirsek, gönül rahatlığı içerisinde bile bırakabilirsek
bizim için güzel bir duygudur. Önemli olan arkamızda hoş bir seda bırakabilmek.
Muhtarlarımız bizlere taleplerini iletecek. Zaman ve sabrın ardından vakti zamanı gelince güzel yatırımları, güzel hizmetleri hep birlikte şehrimize kazandıracağız, kazandırdıklarımızı hep birlikte görüyoruz.” İfadelerine yer verdi.
Muhtarlar adına konuşan Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Arslan, “Öncelikle sizlerden talep ettiğimiz bu istişare toplantısında bizlerle beraber olduğunuz için tüm muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum.
Uzunca bir zamandır pandemiden dolayı bir araya gelemedik. Bu nedenle sizlere aktarmak istediğimiz ortak sorunlarımız birikti. Sorunlarımızın çözümü, siz sayın vekillerimizin, il ve ilçe başkanlarımızıni Belediye başkanımızın vereceği desteklerle mümkün olacaktır. Konuşan konular tüm mahallelerimizi ilgilendiren ortak konulardır.
Sayın vekillerim, yaşadığımız bazı tecrübeler, muhtarlar olarak ciddiye alınmadığımızı bizlere gösterdi. Bizler mahallelerimizi en iyi tanıyan seçilmiş kişiler olarak biraz daha ciddiye alınmamız gerektiğine inanıyoruz. Devlet dairelerinde bizim bir sıkıntımız olduğu zaman çözüm yolunda yardımcı olunmadığı gibi. kendileri için bizim yapacağımız işlerde hemen aranıyoruz. Devlet büyüklerimizin bize verdiği değeri ilçemizde de görmek istiyoruz.
Mahallelerimize bekçiler tayin edildi ve bizler biraz rahatlamıştık. Lakin son zamanlarda bekçilerin tamamının merkeze çekilmesi, merkezde bulunmaları mahalle aralarında sıkıntıları arttırdı. Bekçilerimizi mahallelerimizi geri istiyoruz.
Yol üzerlerinde ve kaldırımlarda kalan elektrik ve telekom direkleri sıkıntı oluşturuyor. Belediyemiz bu konuda çalışmak yapmak için adım attı. Sizlerin de belediyemize yardımcı olarak bu konunun çözülmesini istiyoruz. Ayrıca mahalle aralarında enerji nakil hatlarının temas ettiği ağaçların kesilmesi, bizleri mahalle sakinleri ile karşı karşıya getiriyor. Bu tellerin yer altına alınması için yardımlarını bekliyoruz.
Sayın Belediye Başkanım, daha önceki toplantılarımızda da gündeme getirdiğimiz bir mesele: belediyemizce mahallelerimize gelen ekiplerin gerek keşif gerekse iş yapmak için bizlere bilgi verilmesi. Yapılan işlemlerde istişare yapılırsa işlem daha doğru ve bir kerede yapılacaktır. Sizler de kabul edersiniz ki oradaki sıkıntının nasıl giderilebileceği konusunda ekiplere fikir verebiliriz.
Bir sıkıntıyı defalarce ilgili birimlere iletmemize rağmen imkanların kısıtlı olmasından gecikeceği söyleniyor. Biz de şikayet sahibine aynen iletiyoruz. Kişi bizmle yetinmeyip aynı konuda birime ulaşıyor. Sıkıntı hemen gideriliyor. Bizler yalancı duruma düşürülüyoruz.
Mahalle aralarında dolaşan başı boş köpekler konusu her geçen gün büyüyor. Büyük bir sıkıntı yaşamadan ivedilikle çözülmesi gerekmektedir.
Mahallelerimizde dışarıdan gelip de adres armaak zorunda kalanların sokak ve cadde bulmaları imkansız. Sokak ve caddelerin isim ve numara levhalarının yeniden oluşturulmasını istiyoruz.
Mahallelerimize güzel yollar yapıyoruz yalnız tır garajımız olmadığı için şehir içine giren tırlar hem yollarımızı bozuyor hem de kazalara sebep oluyor. İvedilikle tır garajını ilçemize kazandırmalıyız. Teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından program basına kapalı olarak soru cevap bölümü ile devam etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM