• DOLAR
  $2.358,9200
 • EURO
  $0,7376
 • ALTIN
  $39.256,6100
 • BIST
  $140,0200
TÜRKİYE GEÇİLMEDİ, GEÇİLEMEZ, GEÇİLEMEYECEK!

TÜRKİYE GEÇİLMEDİ, GEÇİLEMEZ, GEÇİLEMEYECEK!

“TÜRKİYE GEÇİLMEZ” 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Bucak da tek yürek oldu. Farklı etkinliklerle kutlanan Milli Birlik ve Demokrasi gününde kadın erkek, genç yaşlı meydanları doldurdu. Selalar okunan gecede, demokrasi nöbeti gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne özel “Türkiye Geçilmez” mesajı milli ruhu canlandırdı. […]

“TÜRKİYE GEÇİLMEZ”

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Bucak da tek yürek oldu. Farklı etkinliklerle kutlanan Milli Birlik ve Demokrasi gününde kadın erkek, genç yaşlı meydanları doldurdu. Selalar okunan gecede, demokrasi nöbeti gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne özel “Türkiye Geçilmez” mesajı milli ruhu canlandırdı.
15 Temmuz 2016 darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçti. Seneler geçse de yaşananlar dün gibi akıllarda. Kadını erkeği, çoluğu çocuğu ile o gece tek yürek olan Türkiye, hain darbeyi bastırdı ancak 251 vatan evladı da şehit düştü. Milletin cesareti ve iradesi ile karşı koyulan hain darbe kumpası, Türk milletinin zaferi ile her yıl Milli Birlik ve Demokrasi Günü olarak kutlanıyor. 15 Temmuz 2021 Perşembe günü tüm yurtta olduğu gibi Bucak’ta hain darbe girişiminin yıl dönümünde çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Bucak Kaymakamlığı ve Bucak Belediyesi tarafından düzenlenen ortak programda ilk olarak öğle namazı öncesi Hacı Ömer Ağa Camiinde şehitler için hatim ve dua yapıldı. Daha sonra Hacı Sarılar Mezarlığında şehit kabirleri ve şehitlik ziyaret edilerek mezarlarına çiçek bırakıldı, Bucak İlçe Müftüsü Mehmet Ersöz tarafından kuran-ı kerim okunarak dua edildi.
Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde Şehit Muhittin Talha Çalışkan Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen resim sergisinin açılışı yapıldı. Açılışı öncesi Kaymakam Erol Tanrıkulu anı defterine günün anısını yazdı. Resim sergisi gezilerek o gün hafızalarda canlandı.
Etkinlikler, akşam saatlerinde 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü Yürüyüşü ile devam etti. Süleyman Demirel Bulvarı Kaymakamlık önünden mehter takımı eşliğinde gerçekleşen yürüyüşe, protokol ve vatandaşlar yoğun katılım sağladı. Cumhuriyet Meydanında sona eren yürüyüş, gecenin programı ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanındaki programa, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Bucak Cumhuriyet Başsavcı İsmail Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Uğru Duman, İlçe Jandarma Komutanı İlker Kar, Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe, AK Parti Bucak İlçe Başkanı Mustafa Oğuz, MHP Bucak İlçe Başkanı Süleyman Demirezen, Bucak Belediye Başkan Yardımcıları Yasin Çiçek ve Oğuzhan Erdoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar programa katıldı.
Program, 15 Temmuz hain darbe girişimini konu alan film ve slaytların izlenmesi ile başladı. 5 yıl önce yaşananlar, o günkü duygu ile hafızalarda canlandı. Kimilerinin gözleri yaşardı kimilerinin öfkesi canlandı. Duygu dolu anların yaşandığı programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz için hazırlamış olduğu halka sesleniş konuşması Bucaklılar tarafından dikkatle izlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye Geçilmez” konulu konuşması 15 Temmuz hain darbe girişimini ve sonrasını anlatıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ve Türk halkının dünyada bir ilke imza attı-ğının altını çizerek teknolojik tüm cihaz-lara meydan okuyan egemenliğine kast edenlere karşı mücadele eden tek milletin Türk Milleti olduğunu söyledi.
Daha sonra Denizli Mehtaren takımı ezgi-leri ile bucak halkını Malazgirt Zaferine kadar görürdü. Mehteranda bulunan san-cakların hikayesi ise halkı duygulandırdı. Mehteran konserinin zafer parçaları geçmişe ve tarihimize yolculuk ettirirken halkımızın ve milletimizin engin ferasetini ortaya çıkardı. İlgi ile izlenen dinlenen mehteran konserinin ardından yatsı ezanı okundu. Ezanın ardından İlçe Müftüsü Mehmet Ersöz tarafından dua edildi. Duanın ardından konuşmalara geçildi.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, yaptığı konuşmada, “Sayın Kaymakamım, Kıymetli Bucaklılar, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bugün devlet ve millet hayatımızda gördüğümüz en alçak, ne sinsi, en kalleş saldırılardan biri olan 15 Temmuz darbe girişimin 5’inci yıldönümüdür. Bu müstesna günde bir yandan milletimizin kazandığı muhteşem zaferin sevincini, diğer yandan darbe girişimi esnasında kaybettiğimiz kardeşlerimizin hüznünü birlikte yaşıyoruz.
Allah’ın yardımı ve milletimizin cesaretiyle başarısızlığa uğrattığımız darbe girişimi sırasında hainleri kurşunlar ve bombalarıyla şehit olan 251 insanımıza Mevla’dan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.
Her kesimden vatandaşımızla, polisimizle, askerimizle darbe gecesi şehitler kervanına katılan 251 kardeşimizin tamamının ismi tarihimize ve kalbimize silinmemek üzere kazanmıştır.
Kahramanca verdikleri mücadelede gazilik unvanıyla şereflenen kardeşlerime de Rabbimden sağlık ve afiyet temenni ediyorum.
O gece darbecilere direnmek için sokaklara, meydanlara, saldırganların yöneldiği her yere akın akın koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.
Hayatının baharındaki körpe fidanlardan bastonuna yaslanarak adeta uçarcasına hainlerin üzerine yürüyen aksakallı büyüklerimize kadar bu mücadeleye katılan insanlarımızın hiçbiri asla unutulmayacaktır.
15 Temmuz’u anlamak için, bu topraklar-daki bin yıllık mücadelemize bakmak gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, Malazgirt’ten beri vatanımızın her karış toprağını nasıl şehit kanlarıyla yoğurdu-ğumuzu bilmek gerekir. 15 Temmuz’u anlamak için, Ayasofya’nın yeniden ibatede açılması vesilesiyle bir kez daha hayırla yad ettiğimiz İstanbul’un fethinin manasına vakıf olmak gerekir.
15 Temmuz’u anlamak için, Çanakkale-den Kut’ül Amare’ye, İstiklal Harbimizden Kıbrıs Çıkarmasına, terörle mücadelemize kadar yaşadığımız nice badireleri gözlerimizin önünden geçirmemiz gerekir.
15 Temmuz’u anlamak için, darbecilerin başarılı olmaları halinde ülkemizi ve milletimizi nereye sürüklemek istediklerini kavramak gerekir.
15 Temmuz’u anlamak için, milletimize diz çöktürme, devletimizi ele geçirme, ülkemizi parçalama gayretlerinin gerisindeki sinsi projeyi görmek gerekir. Milletimiz eşsiz irfanıyla darbenin ilk saatlerinden itibaren işte tüm bu gerçekleri görmüş ve hemen harekete geçmiştir. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla her kesimden, her meşrepten insanıyla Türk milleti ülkesinin sahipsiz olmadığını göstermiştir.
Bin yıldır hep süre geldiği gibi, bugün de yerin üstündeki yaşayanları ve yerin altındaki şehitleriyle Türkiye’nin sahibinin bu aziz millet olduğu bir kez daha teyit edilmiştir.
Milletimizin her bir ferdi, ezanı, bayrağı, özgürlüğü ve geleceği için gerektiğinde yenilmez birer kahramana dönüşebileceğini ispatlamıştır.
Artık tamamen sönüp gittiği düşünülen istiklal ateşinin közlerinin altından yeniden harlanabileceği anlaşılmıştır. İstiklal Şairimiz Akif’in dediği gibi: “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.”
Evet, 15 Temmuz gecesi hürriyet aşığı bu millete zincir vurmayı tekrar denediler ve hamdolsun başaramadılar. Ezanımızı susturmak, bayrağımızı indirmek, milli iradeyi ayaklar altına almak, geleceğimizi karatmak isteyen hainleri şanlı bir direnişle hüsrana uğrattık. Dünyada şahadete cesaretle yürüyen, şairin ifadesiyle, “ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun” diyerek hainlerin karşısına dikilen bir başka millet yoktur. İşte bunun için 15 Temmuz’u demokrasi ve milli birlik günü olarak ilan edildi.
Hep dediğim gibi, beni böyle bir milletin ferdi olarak yarattığı için Allah’ıma hamdüsenalar ediyorum.
Aziz Bucaklı hemşerilerim; 15 Temmuz, hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ülkemizi işgal girişimiydi. Bunun için kendi ordumuzun içindeki teröristlerin kullanılmış olması, işgal girişimine alçakça bir ihaneti de eklemiştir. Tekbirler, salalar, dualar eşliğinde kıyama kalkan milletimiz vatanının özgürlüğüne sahip çıkarak hanileri tepelerken, kendisi üzerinde hesap yapanların heveslerini de kursaklarında bırakmıştır. Milletimiz o gece hiçbir mecburiyeti olmadan, hiçbir zorlamaya kesinlikle maruz kalmadan, hiçbir karşılık beklemeden tamamen kendi inisiyatifiyle harekete geçmiştir.
Bir asır önce vatan topraklarının 4’te 3’ünü kaybederek Cumhuriyeti kuran milletimiz, 15 Temmuz’da bir daha aynı felaketi izin vermeyeceğini cümle aleme ilan etmiştir. 15 Temmuz, son devletimiz yıkarak vatanımızı ele geçirmeye çalışanlara bunun ancak milletimizin son ferdi de son nefesini verdikten sonra mümkün olabileceğinin ifadesidir.
“Sayılmayız parmak ile, tükenmeyiz kırma ile, taşramızdan sormak ile kimse bilmez ahvalimiz” diyen Muhyi misali, bizim ahvalimizi ancak bizden olan bilir. Bu darbe girişimi milletimizi yıldırmak bir yana, azmini kamçılamıştır. Üzerimize çöken o kara gecede ülkemizi yükseltmek, güçlendirmek, büyütmek için daha çok çalışmamız, hep birlikte daha çok mücadele etmemiz gerektiğini gördük.
Biliyoruz ki, Türkiye 83 milyon vatandaşı ve 81 vilayetiyle güzeldir. Biliyoruz ki, Türkiye birliğiyle, beraberliğiyle güzeldir. Biliyoruz ki, Türkiye dostluğuyla, kardeşliğiyle güzeldir. Kimsenin bunları bozmasına izin vermeyeceğiz.
Evet, ne mutlu Peygamberin yoldaşı olanlara, ne mutlu Rabbimizin müjdelediği o kutlu yolda yürüyenlere. Güçlü olmak sadece sayıca çok, silahça üstün olmak demek değildir. Güçlü olmak tıpkı yüce kitabımızda müjdelendiği gibi asıl hakkın yardımına mazhar olmaktır. 15 Temmuz’da milletimiz işte bu hakikati bizzat yaşamıştır. Tanka yumruk, savaş uçağına levye fırlatan, namluya alnını dayayan bir milletin önünde kim durabilir? İnşallah bundan sonra da aynı inanç ve ruhla ülkemize sahip çıkacak, birliğimizi, beraberliğimizi koruyacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü o gece yaşadığımız kutlu kucaklaşmayı bize ilelebet hatırlatacaktır. Bir kez daha 15 Temmuz gecesi dar-ülbeka’ya uğurladığımız yiğitlere Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet diliyorum. Rabbim bir daha bu millete 15 Temmuzlar yaşatma-sın diyorum. Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”ifadelerine yer verdi.
Bucak Kaymakamı Erol Tanarıkulu ise yaptığı konuşmada, “15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek harekete geçmiş hainleri, milletin silahlarını bu aziz millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Ancak milletimiz sokakları ve yolları doldurarak canını ve ölümü göze alarak darbe girişimini başarısızlığa uğrattı. Şehitlerimiz ve gazilerimiz cesaretleri ile, kararlılık ve dik duruşları ile tarih yazdılar. 15 Temmuzda meydanlarda tıpkı Çanakkale’de, İstiklal savaşında olduğu gibi tek yürek olunmuş iradesini bir avuç bile çiğnetmeyen Türkiye vardı. Milletimiz düşmanlara Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse tıpkı 15 Temmuzda da aynı cevabı vermiştir.”dedi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliği gecenin ilerleyen saatlerinde Şehit Muhittin Talha Çalışkan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından kuran-ı kerimden tilavetleri, şiirler ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü konulu şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildikten sonra program sona erdi. Saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise camilerden selalar okundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM