• DOLAR
  $3.863,4200
 • EURO
  $1,1321
 • ALTIN
  $60.785,8200
 • BIST
  $187,0000
Türkiye’nin İlk Kadın Şehit Hava Pilotu Ayfer GÖK, Şehadetinin 19. Yılında Anıldı

Türkiye’nin İlk Kadın Şehit Hava Pilotu Ayfer GÖK, Şehadetinin 19. Yılında Anıldı

Türkiye’nin İlk Kadın Şehit Hava Pilotu Ayfer GÖK, Şehadetinin 19. Yılında Anıldı Türkiye’nin ilk kadın Şehit Hava Pilotu Ayfer GÖK, Mezarı Başında ve Şehit Ayfer GÖK Anadolu Lisesinde Anma Töreni Düzenlendi, Hayrına Lokma Dağıtıldı. Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’nde 3 Kasım 2000 tarihinde görevine başlayan Bucaklı Şehit Pilot Ayfer Gök, 9 Şubat 2001 tarihinde F-5A […]

Türkiye’nin İlk Kadın Şehit Hava Pilotu Ayfer GÖK, Şehadetinin 19. Yılında Anıldı
Türkiye’nin ilk kadın Şehit Hava Pilotu Ayfer GÖK, Mezarı Başında ve Şehit Ayfer GÖK Anadolu Lisesinde Anma Töreni Düzenlendi, Hayrına Lokma Dağıtıldı.
Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’nde 3 Kasım 2000 tarihinde görevine başlayan Bucaklı Şehit Pilot Ayfer Gök, 9 Şubat 2001 tarihinde F-5A uçağı ile eğitim uçuşu sırasında Konya’nın Daran köyü yakınlarında düşerek hayatını kaybetmesinin 19. yılında mezarı başında anıldı.
Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu olarak tarihe geçen Şehit Pilot Ayfer Gök için Bucak Hacı Mezarlığı şehitliğinde tören düzenlendi. Törene Bucak İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşet YAZAR, Bucak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Remzi Demirdağ, Şehit Ayfer GÖK Anadolu Lisesi idarecileri, öğretmen ve öğrencileri katıldı. Mezarına çiçekler bırakılarak, Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.
Şehitlik ziyareti sonrası Şehit Ayfer GÖK Anadolu Lisesinde program düzenlendi. Bucak Şehit Ayfer Gök Lisesi 11. Sınıf öğrencilerinden Arda Akın Akkoca, ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök’ün hayatını anlatan bir metin okudu. Akkoca; “Sayın Müdürüm Değerli öğretmenlerim Kıymetli arkadaşlarım Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök 19. Ölüm Yıl dönümünde kendisini ve tüm şehitlerimizi anmak için burada toplanmış bulunuyoruz.
Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök, Ortaokul ve liseyi de Bucak’ta okudu. Aile bütçesine katkıda bulunmak için evin balkonunda kurdukları halı tezgahın da kilim dokurken ilk kez başının üstünden geçen jet uçağıyla tanıştı. Arkadaşlarına “Bir gün ben de onların içinde olacağım” derdi. Önceleri sadece pilotluk olan hayali, astsubay olan amcası Kemal Gök sayesinde askeri pilot-luğa dönüştü. Senelik izninde Bucak’a gelen amcasını hayranlıkla izleyen genç kız, hem pilot, hem de asker olmanın yollarını araştırdı.Bu iki hayalini birleştirebile-ceği tek yer vardı Ayfer’in. O da Hava Harp Okulu. Ablasının “Hava Harp Okulu sınavını kazanırsan sen de gökyüzünde olursun”demesi, her şeyi bırakıp İstanbul-daki sınavlara katılmasına yetti. Diğer arkadaşları doktorluk, avukatlık, mühendislik hayalleri kurarken, o mavi üniformanın ve mavi gökyüzünün hayaliyle yanıp tutuştu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Matematik Bölümü’nü kazandığı halde hayallerinin peşinden gitti. Çalıştı ve Hava Harp Okulu’nu kazandı. 1994 yılında teğmen adayı olarak eğitimine başlayan Ayfer Gök, kendini dünyanın en mutlu insanı olarak görüyordu. Hava Harp Okulu’ndaki 4 yıllık eğitimini 1998 yılında iyi dereceyle bitiren Ayfer Gök, daha sonra Çiğli Ana Jet Üssünde 2 yıl uçuş eğitimi aldı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında Ayfer Teğmen, F-5 savaş uçağında uçmak için seçildi. Genç kızın hayatındaki en mutlu günü ise Konya 3. Ana jet üssünde göreve başla-dığı 3 Kasım 2000 oldu. Çocukluk hayali gerçekleşmişti.
9 Şubat 2001 de görev uçusu sırasında Ermenek Daran köyü yakınındaki ormanlık alanda vadiye çakıldı. Diğer uçağın pilotu durumu üsse bildiriyordu, Paraşütle atladığını görmedim. Üstten havalanan helikopterlerle kurtarma ekipleri, Ayfer Teğmen ve çok sevdiği uçağını 2.5 metreyi bulan karlar arasında bulmuştu. Türkiye’nin ilk şehit askeri kadın pilotu olarak tarihe geçti…
Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı cenaze törenin ardından şehidimizin naşı Hacısarılar mezarlığındaki şehitliğe def-nedildi. Bir kez daha okulumuza ismini veren Şehidimiz Ayfer Gök ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anı-yoruz.RUHLARI ŞAD,MEKANLARI CENNET OLSUN”dedi.
Ardından okul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinden Nejat ŞAHİN, Kuran-ı Kerim tilaveti okuyarak tüm şehitlerimiz adına dua etti.
‘ŞEHİTLERİMİZE VEFA GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ’
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bucak Milli Eğitim Müdürü Neşet Yazar da; “Bugün burada Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök için toplanmış bulunuyoruz. Bucak için büyük bir onurdur. Böyle bir anma töreninde bulunmaktan dolayı gururluyuz. Acısı hala içimizde olsa da Bucak’ın ve Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu olması bizi gerçekten onure ediyor. Şehitlik büyük bir mertebe bu büyük mertebeye herkes ulaşamaz. Bu okula bu ismin verilmiş olması ve sizlerin de bu isim altında okul okumanız büyük bir değerdir. Sevgili öğrenciler bu topraklara dökülen kanlarla bugün rahat yaşadığımızı bilerek şehitlerimize daha çok vefa göstermek zorundayız. Bunun için daha çok okumak belirli yerlere gelmek durumundayız. Gerçekten isteye-rek ve severek vatanımıza faydalı olmaya çalışmalıyız. Bu düşüncelerle hepinizi selamlıyorum,”dedi.
Program sonunda, Şehidimiz Ayfer Gök hayrına, Şehit Ayfer GÖK Anadolu Lisesi öğrencilerine lokma ikramı yapılarak programa son verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM