• DOLAR
  7,8158
 • EURO
  9,4809
 • ALTIN
  461,55
 • BIST
  10,5045
“YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞAMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN”

“YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞAMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN”

“YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞAMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN” Burdur Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Murat YILDIZ; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın” sloganıyla çalışmalar başlattığını belir-terek bu kapsamda iki ayrı buğday çeşidinin Gölhisar İlçesinde demonstrasyonun kurulduğunu söyledi. Demonstrasyon Sorumlusu Yıldız; TAGEM’e bağlı […]

“YERLİ VE MİLLİ TOHUMLARIMIZIN ULAŞAMADIĞI ÇİFTÇİ KALMASIN”
Burdur Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Murat YILDIZ; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın” sloganıyla çalışmalar başlattığını belir-terek bu kapsamda iki ayrı buğday çeşidinin Gölhisar İlçesinde demonstrasyonun kurulduğunu söyledi.
Demonstrasyon Sorumlusu Yıldız; TAGEM’e bağlı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TÜSİAB)’ne üye özel sektör tarafından tescil ettirilen Yüksel Ekmeklik Buğday Çeşidi ve Namık Kemal Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesinin geliştirdiği NKÜ ZİRAAT Makarnalık Buğday Çeşidinin çalışmalarda kullanıldığını ifade etti.
Burdur Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet TUĞRUL da konuşmasında; Önümüzdeki yıldan itibaren yerli ve milli tohumların kullanılması halinde tohum bedelinin %75’ini devlet olarak bizim karşılayacağımız bir öneri hazırlandık. Söz konusu çalışma sonuçlandıktan sonra çiftçilere duyuracağız.” diyerek yerli ve milli tohum konusunda ziraat odalarının da katkılarının önemli olacağına değindi.
Demonstrasyon çiftçisi Mehmet ŞENOL ise ekim, gübreleme, sulama ve ilaçlama konularında yaptığı uygulamaları anlatarak, baraj suyunun geç verilmesinin bir engel teşkil ettiğini ama elinden geleni yaptığını söyledi.
Ziraat Mühendisi Suat YILDIZ, çeşitlerin tanıtımını yaparak her iki çeşidin özellikleri hakkında sunduğu bilgilendirmede, Yüksel çeşidinin Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce seleksiyon yoluyla geliştirildiğini, 80-100 cm boyunda, kılçıklı beyaz başaklı, soğuğa dayanıklı, dekara 800 kg verim ortalaması olan, kırmızı, sert, yarı sert daneli olduğunu, sanayiye yönelik değerlerinin ve ekmeklik kalitesinin iyi olduğunu belirtti. Namık Kemal Üniversitesi tarafından melezleme ıslahı yoluyla geliştirilen NKÜ ZİRAAT Makarnalık Buğday çeşidinin de kışa dayanımı iyi, orta erkenci, danesinin kehribar renginde, dekara verimi 650-800 kg aralığında olup irmik un ve sarılık değerlerinin sanayi açısından çok iyi olduğunu söyledi.
Demonstrasyon çalışmalarına başından itibaren yardımcı olan tarım teşkilatlarına teşekkür eden Gölhisar Ziraat Odası Başkanı Rıza ŞENOL; çeşitlerin Gölhisar iklimine çok iyi uyum sağladıklarını, verim tonajı bakımından da istedikleri verimi aldıkları takdirde bölgede ektirmeyi düşündüklerini ifade etti.
Bu tür çalışmaların sürdürülebilirlik ve karlılık açısından önemli olduğunu vurgulayan Burdur İli Ziraat Odaları Başkanı ve Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal ÖZEL konuşmasında; “Birim alandan daha fazla ürün ve gelir elde etmeye yönelik çalışmalar, üretici için önemli olup bu çalışmaları benimsiyoruz. Uygun çeşitlerin belirlenmesine yönelik demonstrasyonların devamını bekliyoruz. Çalışmada emeği geçen Tarım il müdürlüğü çalışanlarına teşekkürlerimi sunarken, Burdur ili Ziraat Odaları olarak il genelinde yapılan ve yapılması planlanan her türlü çalışmaların takipçisine destekçisi olduğumuzu belirmek istiyorum. Gölhisar ilçemizdeki bu çalışmaya iştirak eden Ağlasun Ziraat Odası Başkanım Ali Uğur, Karamanlı Ziraat Odası Başkanı Hasan Güz, Çavdır Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ceylan ve bizleri misafir eden Gölhisar Ziraat Odası Başkanım Rıza Şenol’a katılımlarından dolayı teşekkür ederim.”dedi.
Tanıtımda Kovid-19 hastalığının da altı çizilerek bu tür çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM